Więcej o ślubach przeczytasz na Gazeta.pl
Wejście do kościoła u boku ukochanego, w wymarzonej kreacji i towarzystwie najbliższych, by przypieczętować swój związek, jest momentem pełnym emocji oraz wzruszeń. Na tę chwilę czeka wiele przyszłych panien młodych. Dodatkowym podkreśleniem tego momentu jest zwykle muzyka, której wybór często jest dla kobiet nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że o ile w przypadku ślubu cywilnego, wybór jest dowolny, tak w przypadku ślubu kościelnego nie jest już tak kolorowo. Wiele utworów kojarzących się nam ze ślubami jest bowiem od jakiegoś czasu niedozwolonych w kościołach.
Ostatnio przypomniała o tym w swoim komunikacie Diecezja Warszawsko-Praska. Na stronie internetowej udostępniono Instrukcję Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, w której zawarto prośbę do duchownych oraz muzyków kościelnych z prośbą o zwrócenie uwagi na charakter oraz formę muzyki, która grana jest w kościołach.
Jak mówi instrukcja muzyka w liturgii nie jest jej "oprawą", ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. W sposób szczególny prosimy o zwrócenie uwagi na dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas Mszy Świętych obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych. Nader często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele. Komisja przypomina, że należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych. Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy przygotowując ślub, bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych. Przypominamy również, że pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim.
Jak podano w komunikacie, podczas mszy nie można wykonywać żadnej muzyki o charakterze świeckim. W sieci znaleźć można informacje, że pary młode mogą zatem zapomnieć o wykorzystaniu podczas ślubu kościelnego takich utworów, jak: