ZUS przeprowadza kontrole. Lepiej się pilnuj. Co można robić na zwolnieniu lekarskim?

Będąc na zwolnieniu lekarskim, warto zwrócić uwagę na zalecenia wystawione przez medyka. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności, które mogą spotkać niektóre osoby podczas kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a tych w pierwszym kwartale 2023 roku było więcej niż rok temu.

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą mieć dylemat. Nie zawsze jasne jest dla pacjentów to, co mogą robić podczas dochodzenia do siebie na L4. Okazuje się, że wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na wystawionym dokumencie. Co oznaczają poszczególne symbole i do czego uprawnieni są pacjenci? Warto to wiedzieć, bo ZUS zwiększył ilość kontroli.

Zobacz wideo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kontrole zwolnień lekarskich. ZUS sprawdza pacjentów oraz lekarzy

Jak podaje "Rzeczpospolita", w pierwszym kwartale 2023 roku dokonano 222,9 tysięcy kontroli wystawionych zwolnień lekarskich. W poprzednim roku był to wynik mniejszy aż o 6 procent. Nie da się więc ukryć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych systematycznie zwiększa ich liczbę, przyglądając się nie tylko pacjentom, lecz także ich lekarzom. W pierwszym kwartale 2023 roku wstrzymano aż 7 procent więcej zasiłków chorobowych oraz odkryto 700 lekarzy, którzy wystawiali co najmniej 30 zwolnień dziennie. Co więc można robić na L4, by ZUS nie odebrał zasiłku?

Co można robić na zwolnieniu lekarskim? Zalecenia znajdziesz na otrzymanym dokumencie

A co tak właściwie można robić, przebywając na zwolnieniu lekarskim? Wszystko zależy od kodu, jaki znajdziemy na wystawionym przez lekarza dokumencie. Celem pobytu na L4 jest dojście do zdrowia, dlatego też każdy pacjent ma prawo opuścić miejsce pobytu, jeśli wybiera się na wizytę do lekarza, do apteki, by wykupić leki, albo na rehabilitację oraz inne podobne zabiegi zalecone przed medyka. Na zwolnieniu lekarskim możemy też znaleźć cyfrę 1 lub 2. 1 oznacza, że pacjent powinien leżeć i może wychodzić z domu tylko w wyżej wymienionych sytuacjach. 2 natomiast pozwala na nieco większą swobodę taką jak np. pójście na krótki spacer. Na zwolnieniach lekarskich możemy znaleźć także różne kody. Co oznaczają? 

  • Kod A – to niezdolność do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni. Spowodowana jest tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • Kod B – to niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • Kod C – to niezdolność spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • Kod D – to niezdolność spowodowana gruźlicą;
  • Kod E – to niezdolność powstała przez chorobę zakaźną, której okres rozwoju jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy widoczne są po okresie dłuższym niż 14 dni od momentu rozpoczęcia choroby.
Więcej o: