Aromaterapia

Leczenie aromatycznymi substancjami, zapachy w kosmetyce

Aromaterapia

1997-01-10. Leczenie aromatycznymi substancjami, zapachy w kosmetyce

Już nasi pradziadowie wykorzystywali właściwości olejków aromatycznych, zanim w XIX wieku zaczęto poznawać ich skład. Luksusowe linie lotnicze oferują pasażerom w czasie lotów międzykontynentalnych aromaterapeutyczne masaże: na początku lotu - relaksujące, i na końcu lotu - pobudzające. Aromaterapię stosowały nasze prababki nacierając skronie olejkiem lawendowym przy dręczącej je migrenie. Wykonywany przez aromaterapeutów masaż łagodzi ból - w pewnym piśmie brytyjskim poświęconym aromaterapii przeczytałam wstrząsający apel do aromaterapeutów, aby zgłaszali się do szpitali i pomagali chorym na raka, wobec których farmakologia jest bezradna. W Australii lekarze medycyny naturalnej stosują olejek z tzw. drzewa herbacianego w terapii przeciwtrądzikowej.

Cóż to jest aromaterapia?

Dosłowne tłumaczenie brzmiałoby: leczenie zapachami. Nie oddaje ono jednak istoty aromaterapii. Nie chodzi tu o leczenie zapachem w ogóle, lecz za pomocą aromatycznych substancji wytwarzanych przez rośliny. Substancje te to wielka tajemnica natury. Niektóre zawierają do kilkuset składników, z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii; bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne. To tylko przykłady nie wyjaśnionej do końca roli aromatu w życiu rośliny.

Europejczyk powie, że aromaty w roślinach spełniają podobną rolę jak hormony w ciele ludzkim. Człowiek Dalekiego Wschodu powie natomiast, że aromat to dusza roślin, nieuchwytna, lotna postać energii, którą tylko na chwilę można uwięzić w szczelnie zamkniętym naczynku. Gdy zostawimy je otwarte, aromat uleci bezpowrotnie.

Aromaterapia jest zatem wykorzystywaniem nadzwyczajnych właściwości roślinnych substancji aromatycznych do leczenia chorób i przywracania zdrowia. Rozmyślnie użyłam określenia "przywracanie zdrowia". Między stanem chorobowym bowiem a zdrowiem istnieje sfera różnych dolegliwości, spowodowanych w dużej mierze trybem życia współczesnego człowieka, niszczonego przez cywilizację, którą sam stworzył. W zapobieganiu tym dolegliwościom i ich usuwaniu aromaterapia czyni dziś cuda.

Od wieków ludzie różnymi metodami pozyskują olejki aromatyczne z kwiatów, nasion, zielonych części roślin, skórek owoców, nawet z drewna. Próbujemy je również kopiować. Niestety, olejki syntetyczne, mimo wiernie, jak się wydaje, odtworzonego składu chemicznego, nie mają takich samych właściwości jak naturalne. Weźmy dla przykładu olejek tymiankowy, używany w stomatologii do odkażania, od dawien dawna znany jako wysoce antyseptyczny. Zaczęto produkować go syntetycznie. Jednak to dziecko chemii nigdy nie osiągnęło takich właściwości bakteriobójczych jak olejek naturalny.

Jakie elementy aromaterapii znajdują zastosowanie w kosmetyce? Doskonałym sposobem "podnoszenia" urody jest specjalny masaż z dodatkiem olejków, rodem z Dalekiego Wschodu. Pielęgnuje on i duszę, i ciało. Jest zupełnie odmienny od najczęściej u nas stosowanego tzw. masażu klasycznego, pochodzącego z antycznej Grecji. Ma na celu pobudzenie krążenia energii w całym ciele, usunięcia ewentualnych blokad jej przepływu i zrównoważenie jej dwóch przeciwstawnych rodzajów: Yin i Yang. To akupresurowy masaż ciała od czubka głowy do stóp, połączony z ruchami pobudzającymi krążenie krwi i limfy - miękkimi i głaszczącymi. Żadnego klepania i bolesnego ugniatania mięśni. Nie używa się do niego kremów, lecz tłuszczów roślinnych pozyskiwanych na zimno (ten sposób otrzymywania pozwala zachować cenne dla skóry witaminy zawarte w olejach) z dodatkiem naturalnych olejków aromatycznych.

Ważny jest wybór aromatów do masażu. By olejek działał jak przyjaciel, musimy go zaakceptować. Jeżeli nasz zmysł powonienia odrzuca jego zapach, całe ciało ulega pewnemu napięciu. W skrajnych przypadkach skóra może ulec zaczerwienieniu. Taki olejek na pewno nie pomoże. Jeśli zapach nam się podoba, przyjmujemy go z przyjemnością i doznajemy wspaniałego uczucia relaksu.

Niezmiernie ważne jest otoczenie, w jakim masaż aromaterapeutyczny jest wykonywany. Studio powinno być przytulne, wypełnione prawdziwymi kwiatami i niezbyt wielkie. Zabieg wymaga niezwykłego skupienia i spokoju ze strony aromaterapeutki. Podczas masażu często można zaobserwować, jak pacjentka z osoby skrajnie przemęczonej i zniechęconej przeistacza się w kogoś pełnego zadowolenia i urody promieniującej z głębi duszy.

W gabinecie kosmetycznym stosowane są także kąpiele, maski z dodatkiem olejków aromatycznych, nawilżanie twarzy aromatyczną mgiełką wodną, wreszcie peeling aromatyczny. Aromaterapeutka może także polecić klientce olejki do kąpieli, pielęgnacji włosów, ciała, twarzy, a nawet kremy i toniki, których składniki i zapach dobierane są indywidualnie. Aromaterapia to forma pielęgnacji tak wszechstronna i atrakcyjna, że znalazła już swoje miejsce w polskich gabinetach kosmetycznych.

Małgorzata Lorkowska

Więcej o: