Skóra nastolatków

Zabiegi oczyszczające skórę, leczenie trądziku, kosmetyki

Skóra nastolatków

200-01-27. Zabiegi oczyszczające skórę, leczenie trądziku, kosmetyki

Między jedenastym a czternastym rokiem życia u dziewcząt i trzynastym a piętnastym u chłopców zaczynają działać hormony, które powodują zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu skóry. Mówiąc wprost, zaczynają się kłopoty z cerą. U około 80 procent nastolatków skóra zaczyna wydzielać nadmierną ilość tłuszczu. Najpierw na nosie i brodzie, potem zdarza się, że na całej twarzy, pojawiają się czarne kropki - zaskórniki. Niekiedy na policzkach, pod naskórkiem, gromadzą się białe kuleczki tłuszczu - prosaki. Cera robi się szara, z rozszerzonymi porami. U innych zaś staje się sucha, chropowata, szorstka, wrażliwa, nadmiernie zarumieniona. Każdy chciałby zachować delikatną, gładką skórę z dzieciństwa, a tu trzeba walczyć z krostami, łuszczącym się naskórkiem.

Wszystkich problemów, jakie niesie ze sobą okres dojrzewania, nie da się uniknąć. Wielu jednak można zapobiec, odpowiednio pielęgnując twarz i ciało. Niezastąpiona jest tu wizyta u kosmetyczki. Nastolatki najczęściej poddają się oczyszczeniu skóry twarzy, dekoltu czy pleców oraz różnym rodzajom złuszczenia naskórka - peelingowi. Innym popularnym zabiegiem jest depilacja - usuwanie niechcianych włosów na ciele. Ważne są też porady kosmetyczki, jak pielęgnować skórę w domu, jak wykonać makijaż czy manicure. Nastolatki coraz częściej korzystają z solarium. Bardzo modne są temptoo i piercing - co to znaczy, wyjaśnię niżej.

Czyszczenie skóry polega na usunięciu zaskórników i krostek. Wykonane fachowo tym różni się od samodzielnych "wyciskań" w domu, że nie pozostawia trwałych śladów. Bywa, że po domowych próbach czyszczenia twarz jest cała w ropnych krostach, a po ich zagojeniu często pozostają blizny, zasinienia lub brązowe plamy. Nie spodziewajcie się jednak, że po zabiegu czyszczenia wrócicie do domu z nieskazitelną, gładką skórą. Przez kilka dni naskórek może się łuszczyć, jest obrzmiały, zaczerwieniony. Nie wygląda dobrze, zwłaszcza jeśli kosmetyczka musiała go przecinać, aby usunąć złogi tłuszczu lub krostek. Po pierwszej wizycie jesteście niekiedy tak rozczarowani, że na długo wykreślacie kosmetyczkę ze swojego kalendarza.

Jeśli kłopoty z cerą bardzo się nasilają, szukacie innego gabinetu. Tam skarżycie się przede wszystkim, że poprzednia kosmetyczka was skrzywdziła, oszpeciła itd., itd. W drugim gabinecie zabieg będzie być może poważniejszy, dłuższy, ale znów pozostawi ślady. Trzeba się z tym pogodzić.

Nie ma żadnej reguły, jak często poddawać się czyszczeniu twarzy. Zależy to od właściwości waszej cery, pory roku, od tego, czy np. w danym czasie macie dużo stresów - egzaminy, testy.

Peeling jest zabiegiem złuszczającym naskórek. W zależności od użytego preparatu może łagodnie wygładzać cerę - np. peelingi enzymatyczne, mikrodermabrazja - lub działać bardzo głęboko - np. kwasy owocowe o dużym stężeniu, złuszczające mieszanki ziołowe.

Od kosmetyczki możecie oczekiwać instrukcji, jak pielęgnować twarz i ciało. To znaczy, jak i czym się myć (popełniacie tu wiele błędów). Jak często i czym złuszczać naskórek w domu. Jakiego toniku i kremu używać. Jeszcze niedawno pokutowała opinia, że nastolatki nie powinny robić makijażu, zwłaszcza przy problemach z trądzikem. Obecnie jest na rynku duży wybór preparatów do makijażu, np. kurującego i kamuflującego mankamenty skóry. Kosmetyczka może doradzić rodzaj, kolor podkładu pod makijaż czy korektora odpowiedniego dla waszej cery. Pokaże, jak tuszować krostki, jak nakładać puder, róż, jak malować usta i powieki. Niekiedy sugeruje wizytę u dermatologa lub endokrynologa. Nie bagatelizujcie tej sugestii. W gabinecie kosmetycznym likwiduje się objawy dolegliwości skórnych. Szukanie i usuwanie ich przyczyn należy do lekarza.

W gabinecie kosmetycznym można wydepilować woskiem nogi, ręce, pachy, pachwiny. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na taką depilację, polecam w domu golenie lub używanie kremów rozpuszczających włosy. Nie radzę stosowania plastrów pokrytych zimnym woskiem ani depilatorów wyrywających włosy. Obie metody są bardzo bolesne. Zimny wosk nie usuwa wszystkich włosów. Wyrywanie depilatorem powoduje często ich wrastanie pod naskórek, a to z kolei grozi powstawaniem ropnych krost. Nigdy nie wyrywajcie samodzielnie włosów na twarzy, zwłaszcza pęsetą - stają się coraz twardsze i mocniejsze. Kosmetyczka usunie je specjalnym woskiem i zaopatrzy was w preparat opóźniający ich odrastanie.

Zima jest porą roku, kiedy cierpicie z powodu bladej, sinej cery i nasilającego się trądziku. Kilka wizyt w solarium poprawi wygląd skóry i zmniejszy wydzielanie tłuszczu przez gruczoły łojowe.

Teraz o "panieńskim rumieńcu". Silnie zaróżowione policzki uważane były niegdyś za ozdobę młodej buzi. Dziś wiadomo, że utrzymujący się stale rumieniec jest wstępem do poważnych problemów skórnych w późniejszym wieku. Można go zlikwidować lub znacznie zmniejszyć, poddając się serii zabiegów zwężających i wzmacniających drobne naczynka krwionośne znajdujące się w skórze twarzy.

Temptoo - czasowy tatuaż jest prawie w Polsce nieznany, a na świecie bardzo popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Na kilka lat można ozdobić pięknym kolorowym wzorem łydkę, pośladek czy ramię . Diabełki, koniki morskie, kwiaty, znaki zodiaku - możliwości jest nieskończenie wiele. Po dwóch, trzech latach rysunek blednie, wreszcie znika zupełnie.

Piercing, czyli kolczykowanie, jest coraz modniejszym sposobem zdobienia ciała. Do niedawna najczęściej umieszczano kolczyki w uszach. Obecnie wiele osób chce mieć kolczyk w skrzydełku nosa, w łuku brwiowym, w pępku czy na języku. Kosmetyczka, która fachowo wykonuje kolczykowanie, używa do tego specjalnych, sterylnych narzędzi i zakłada sterylne kolczyki z nieuczulającej stali chirurgicznej lub pozłacane. Wykonanie kolczykowania w domu, bez zachowania należytej higieny, za pomocą "igły i korka", może prowadzić do skomplikowanych stanów zapalnych, pozostawiających trwałe blizny.

MAŁGORZATA LORKOWSKA