Save the Date. Co to jest? Co to za zwyczaj?

Save the Date to moda, która przywędrowała do nas z zachodu i coraz częściej jest stosowana przez przyszłych nowożeńców. O co chodzi z Save the Date?

Ślubne Save the Date: o co chodzi?

Save the Date oznacza ni mniej ni więcej jak zarezerwowanie terminu. Państwo Młodzi decydują się wysłać zawiadomienie ślubne, dzięki któremu ich potencjalni goście mogą z dużym wyprzedzeniem zapoznać się z datą ważnego wydarzenia i umieścić ją w swoim terminarzu. Save the date przyjmuje zazwyczaj formę ozdobnej, pojedynczej karty, na której organizatorzy uroczystości informują o dokładnej dacie i miejscu planowanego przez nich przyjęcia i proszą, aby zawiadamiane osoby nie planowały sobie na ten czas innych zobowiązań. Zazwyczaj pojawia się na niej także dopisek o tym, że zaproszenie dotrze w późniejszym czasie. Tak więc karta Save the Date nie jest tożsama z zaproszeniem ślubnym. Główną różnicą między obiema formami jest to, że Save the Date trafia do odbiorców nawet na ponad rok przed uroczystością, podczas gdy zaproszenia zostają dostarczone na kilka tygodni przed datą imprezy. 

Zobacz też: Wieczór panieński w domu - pomysły, zabawy, motywy

Save the Date. Co to za zwyczaj? Co to jest zawiadomienie ślubne?

Zawiadomienie ślubne to ciągle dość nowa forma jeśli chodzi o organizację ślubów w Polsce. Jak dotąd przyszli nowożeńcy docierali osobiście lub za pośrednictwem poczty ze swoimi zaproszeniami do gości najwyżej na kilka tygodni przed przyjęciem. Biorąc pod uwagę, że większość wesel odbywa się u nas w okresie wakacyjnym, kiedy wiele osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne czy krajowe, Państwo Młodzi muszą liczyć się z pewnym odsetkiem odmów ze względu chociażby na wcześniej powstałe plany urlopowe. Karta Save the Date zapobiega powstawaniu takich sytuacji. Członkowie rodziny i przyjaciele dzięki niej dowiadują się o planowanej uroczystości z tak dużym wyprzedzeniem, że mogą swobodnie zaplanować pozostałe zobowiązania na inne, dogodne terminy. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!

Zawiadomienie ślubne: jak powinno wyglądać?

Zawiadomienie ślubne ze względu na to, że jest dostarczane z dużym wyprzedzeniem nie musi mieć aż tak eleganckiej formy co zaproszenie ślubne. Jak wspomniano wyżej może ono przybrać formę karty zawierającej wszystkie potrzebne informacje. Coraz częściej jednak zawiadomienia ślubne przyjmują formę drobiazgu lub upominku dla przyszłych gości. Może być to personalizowany magnes na lodówkę, albo niewielki słoiczek miodu lub konfitury z etykietą zawierającą niezbędne informacje. Takie zawiadomienie na pewno nie przejdzie niezauważone i pozostanie w pamięci gości co najmniej do czasu samej uroczystości. 

Oryginalne zaproszenie ślubne: jakie wybrać?

Wysłanie Save the date nie zwalnia Państwa Młodych z dostarczenia gościom oryginalnego zaproszenia ślubnego. W przeciwieństwie do zawiadomienia zawiera ono bowiem bardziej szczegółowe informacje:

  • godzinę i miejsce zawarcia ślubu (kościół czy urząd stanu cywilnego wraz z dokładnym adresem)
  • miejsce gdzie odbędzie się przyjęcie weselne
  • numer telefonu, pod którym można potwierdzić chęć przybycia 
  • dodatkowe informacje, jak np. to czego życzą sobie młodzi zamiast kwiatów. 

Obecnie na rynku zaproszeń ślubnych mamy bardzo ogromny wybór wzorów i kolorów. Istnieje także możliwość stworzenia indywidualnego projektu, gdy wesele ma mieć motyw przewodni, który zdaniem młodej pary powinien ujawnić się także na zaproszeniu. I tak w ostatnich latach można było zauważyć modę na zaproszenia w formie kartki z kalendarza, listu gończego, ale też te nawiązujące do klimatu boho lub o folklorystycznych motywach. Oryginalnym zaproszeniem ślubnym jest na pewno takie, na którym pojawiają się fotografie przyszłych państwa młodych.

Zobacz też: Zaproszenia na ślub - co powinniście wiedzieć

Więcej o: