Asia Przenicka stworzyła profil @asia.w.l, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami i edukuje w zakresie #bodyneutrality. Chodzi jej o to, by zrozumieć, że wygląd zgodny z obecnie panującymi kanonami urody, nie powinien być nadrzędną wartością. Chodzi o dobrostan psychiczny i fizyczny. Można czuć się dobrze w ubraniach w każdym rozmiarze, byle być zdrową.
Asia podkreśla, że przeszła długą drogę. - Dzisiaj mam to szczęście, że jestem sobą. I myślę, że to jest największa wartość. Każda z tych ról, którą gram, jest ważna. Jestem influencerką, przedsiębiorczynią, żoną, przyjaciółką. Gram w życiu mnóstwo ról, ale wszystkie z nich gram w zgodzie ze sobą – powiedziała Martynie Kaczmarek. - Życzę każdej z nas, żeby skupiła się na tym, gdzie jest i jaka jest, bo to jest najbardziej wartościowa wersja, którą może zaoferować światu -dodała.
Teoretycznie wszyscy wiedzą, że otyłość to choroba. Ale jednocześnie osoby "większe" są stygmatyzowane i uważa się, że gdy mówią o chorobie, to szukają wymówki. Ludzie chętnie udzielają dobrych rad typu: "Byłoby dobrze, gdybyś trochę schudła"; "Powinnaś mniej jeść i więcej się ruszać". Kobieta musi "świetnie wyglądać", czyli być szczupłą. W przeciwnym przypadku bywa uznawana za "niewystarczającą".
Asia Przenicka intensywnie się leczy. Kilka miesięcy temu usłyszała od lekarza diagnozę, że choruje na otyłość II stopnia. Dzieli się teraz swoimi doświadczeniami, by wspomóc inne kobiety, zmagające się z podobnymi problemami. – Tak, jestem osobą otyłą. Potrzebowałam czasu, by się oswoić z diagnozą i zacząć walczyć. Na początku płakałam jak małe dziecko. Otyłość jest specyficzną chorobą. Jesteśmy ją w stanie zdiagnozować na pierwszy rzut oka. Wiedziałam, że jestem większa, ale nie wiedziałam, że jestem chora - opowiada Asia.
Po swoim coming oucie związanym z leczeniem, zetknęła się z opiniami, że jej wcześniejsze twierdzenia, że akceptuje siebie, były kłamstwem, że sama sobie zaprzecza. - Dlaczego osoba, która jest chora, ma nie zaakceptować siebie? To nie jest nasz wybór, ja nie zadecydowałam o tym, że chcę być chora. Samoakceptacja nie kłóci się z chęcią zawalczenia o zdrowie. Możemy się przecież akceptować i chcieć zmienić kolor włosów - mówi Asia.
W rozmowie z Martyną Kaczmarek Asia podkreśla, że wbrew powszechnej i krzywdzącej opinii, otyłość nie jest wynikiem lenistwa, obżarstwa i łakomstwa. Przyczyny mogą być różne, to m.in. predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne. - Mnóstwo osób otyłych choruje na depresję. Wynika to z tego, że społeczeństwo nie traktuje ich choroby poważnie - dodaje.
- Musiałam zrozumieć, że jestem chora. Dopóki myślałam, że jestem po prostu gruba, uważałam, że jestem sama sobie winna. Były diety, wiele różnych diet, po których wracałam do starych nawyków. To nie jest sposób na zdrowienie. Wyjście z choroby to jest długi proces leczenia - opowiada Asia Przenicka. Teraz uczy się jeść zdrowo i leczy pod okiem endokrynologa. Trenuje tyle, ile może, by pobudzić aktywność ruchową i rozruszać metabolizm. Ale nie udałoby jej się to, gdyby nie poszła do lekarza i nie przyjęła do wiadomości tego, że choruje. - Nigdy nie wierzyłam w hasła typu: "zmień swoje nawyki w 21 dni". Teraz wiem, że jest to możliwe, choć może niekoniecznie w 21 dni. Można zmienić nawyki, swoje kubki smakowe. Nie smakują mi już rzeczy, które mi smakował wcześniej. Z wielką radością jem ciasto marchewkowe, a jakiś czas temu wybrałabym bezę - mówi Asia.
W codziennym życiu należy więc mądrze dbać o siebie. Nie dopasowywać się do wyobrażeń innych, ale dążyć do harmonii umysłu z ciałem. Pierwszy etap to zapanowanie nad głową i odnalezienie balansu. Warto tu skorzystać z pomocy specjalistów. Nikt z nas nie jest tylko ciałem, nie ciało nas definiuje. Ale to ciało powinno być zdrowe. To wartość nadrzędna. Proces zdrowienia zaczyna się w chwili, gdy zaczniemy budować nowe zwyczaje.
Martyna Kaczmarek, założycielka Fundacji Ciałość, propaguje tematy związane z ciałopozytywnością i akceptowaniem swojego ciała. Była pierwszą modelkę plus-size. Działa na rzecz kompleksowego wsparcia osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania i doświadczają dyskryminacji ze względu na wygląd.
materiał promocyjny
Partnerem podcastów "Ciałość" w ramach serii #więcejniżciało jest firma Deichmann.
Materiał promocyjny marki Deichmann.