Z ogólnej definicji, dystrofia jest zaburzeniem rozwojowym, które spowodowane jest brakiem odżywiania lub niewłaściwym odżywianiem tkanek bądź narządów, prowadzące do powstawania w nich zmian zwyrodnieniowych, a w skrajnych przypadkach nawet zaniku (atrofii). Czym natomiast są dystroficzne włosy?
Włos dystroficzny to patologiczna postać włosa, który w prawidłowych warunkach byłby włosem w aktywnej fazie wzrostu. Włos dystroficzny przypomina wyglądem zaostrzony ołówek, który ma różną długość szpica lub gruby, szorstki i skręcony drucik. Takie włosy mogą pojawić się u każdego człowieka, jednak jeśli nie jest ich więcej, niż 3 proc., stan ten nie jest niepokojący.
Niestety, publikacji naukowych na temat włosów dystroficznych jest stosunkowo niewiele, a przyczyny ich powstawania nie zostały ustalone w 100 procentach. Podejrzewa się jednak, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć m.in. przyjmowanie kolchicyny (leku stosowany przy bólach reumatycznych i dnie moczanowej), zaburzenia hormonalne (Hashimoto, niedoczynność i nadczynność tarczycy), a także niedobór miedzi zwany Zespołem Menkesa.
Ze względu na to, że nie ma pewności co do powstawania włosów dystroficznych, nie do końca wiadomo również, jak leczyć to zjawisko. Jeśli natomiast zauważasz u siebie takie kosmyki, warto udać się do trychologa, który bliżej przyjrzy się włosom, oceni kondycję i podpowie, jak poprawnie o nie zadbać, a także poleci, czy warto wykonać podstawowe badania krwi, w tym hormonów tarczycy.