Włosy dystroficzne. Skąd biorą się dziwne, chropowate i różniące od reszty kosmyki?

Zdarza ci się wśród włosów znaleźć jeden lub kilka takich, które różnią się od reszty - szorstkie i poskręcane niczym drucik? To włosy dystroficzne, które mogą być oznaką problemów zdrowotnych. Jaka jest przyczyna ich powstawania? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Witaminowe maseczki do twarzy, ciała i włosów

Włosy dystroficzne  - definicja słowa dystrofia

Z ogólnej definicji, dystrofia jest  zaburzeniem rozwojowym, które spowodowane jest brakiem odżywiania lub niewłaściwym odżywianiem tkanek bądź narządów, prowadzące do powstawania w nich zmian zwyrodnieniowych, a w skrajnych przypadkach nawet zaniku (atrofii). Czym natomiast są dystroficzne włosy?

Jak wyglądają włosy dystroficzne?

Włos dystroficzny to patologiczna postać włosa, który w prawidłowych warunkach byłby włosem w aktywnej fazie wzrostu. Włos dystroficzny przypomina wyglądem zaostrzony ołówek, który ma różną długość szpica lub gruby, szorstki i skręcony drucik. Takie włosy mogą pojawić się u każdego człowieka, jednak jeśli nie jest ich więcej, niż 3 proc., stan ten nie jest niepokojący.

Włosy dystroficzne - przyczyny powstawania

Niestety, publikacji naukowych na temat włosów dystroficznych jest stosunkowo niewiele, a przyczyny ich powstawania nie zostały ustalone w 100 procentach. Podejrzewa się jednak, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć m.in. przyjmowanie kolchicyny (leku stosowany przy bólach reumatycznych i dnie moczanowej), zaburzenia hormonalne (Hashimoto, niedoczynność i nadczynność tarczycy), a także niedobór miedzi zwany Zespołem Menkesa.

Włosy dystroficzne - leczenie

Ze względu na to, że nie ma pewności co do powstawania włosów dystroficznych, nie do końca wiadomo również, jak leczyć to zjawisko. Jeśli natomiast zauważasz u siebie takie kosmyki, warto udać się do trychologa, który bliżej przyjrzy się włosom, oceni kondycję i podpowie, jak poprawnie o nie zadbać, a także poleci, czy warto wykonać podstawowe badania krwi, w tym hormonów tarczycy. 

Więcej o: