Posiekaj, zagotuj i spryskaj rośliny. Ten środek na kleszcze na trawę jest niezawodny

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Mowa nie tylko o roślinach, ale także owadach. Wśród nich znajdziemy również te, które bywają niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak sobie z nimi radzić, gdy pojawiają się w ogrodzie? Skuteczny i niedrogi środek na kleszcze na trawie zrobisz sama.

Kleszcze, choć niewielkich rozmiarów, mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą m.in. boreliozę. Ze względu na stosunkowo ciepłe zimy, uaktywniają się już wczesną wiosną. W jaki sposób pozbędziesz się ich z ogrodu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Myk na ekologiczną obrożę przeciw kleszczom. Twój zwierzak będzie ci wdzięczny

Środek na kleszcze na trawę i inne rośliny. Jest ekologiczny i skuteczny

Niezawodny i ekologiczny oprysk na komary i kleszcze zrobisz z czeremchy. Gałązki oraz korę posiekaj na drobne części, następnie przełóż do dużego garnka i zalej wodą. Zagotuj, a gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez ok. pół godziny. Odstaw do ostygnięcia, przelej do konewki i obficie oblej ogrodowe rośliny i trawnik.

Oprysk na komary i kleszcze do ogrodu. Rozcieńcz go z wodą

Ekologicznym i popularnym preparatem na kleszcze, który kupisz w sklepie jest dostosowany do oprysków olej rydzowy. Wystarczy rozpuścić go w wodzie, a następnie spryskać trawnik i rośliny. Produkt pokrywa klesze, oblepia je, dzięki czemu nie mogą się ruszać ani oddychać. Pamiętaj jednak, by stosować go jedynie wieczorem bądź z samego rana, kiedy aktywność pszczół i innych pożytecznych owadów jest niska. Nie używaj go również bezpośrednio na kwiaty, w których mogą bytować.

Najlepsze odstraszacze. Wrotycz na kleszcze jest skuteczny i niezawodny

Innym sposobem jest zasadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają kleszcze. Wśród nich najpopularniejszym i najbardziej skutecznym jest wrotycz pospolity, kwiat o żółtych kwiatach i intensywnym zapachu. Odstrasza nie tylko kleszcze, ale i komary. Oprócz tego zrobisz z niej napar, który również zniechęci wszelkie owady. Wystarczy, że spryskasz nim ciało. Kleszcze odstraszą także kwitnące na fioletowo kocimiętka oraz lawenda.

Domowy preparat na kleszcze do ciała. Wykonasz go z 2 składników

Niezawodnymi sprzymierzeńcami w walce z kleszczamiolejki eteryczne. Ich mocny zapach skutecznie odstrasza pajęczaki. Rewelacyjnie sprawdzą się:

  • lawendowy,
  • eukaliptusowy,
  • cytrusowy,
  • z drzewa herbacianego (odstraszy także komary),
  • geraniowy,
  • goździkowy.

Jak stosować olejek eteryczny? Zdecydowanie nie wcieraj ich bezpośrednio w skórę! Zamiast tego rozcieńcz je z olejem bazowym, np. oliwą z oliwek w proporcji 5 kropel na dwie łyżki, następnie rozcieńcz z wodą i całość przelej do butelki z atomizerem. W takiej postaci odstraszacz możesz stosować zarówno na skórę, jak i ubrania.

Więcej o: