Kleszcze, choć niewielkich rozmiarów, mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą m.in. boreliozę. Ze względu na stosunkowo ciepłe zimy, uaktywniają się już wczesną wiosną. W jaki sposób pozbędziesz się ich z ogrodu?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niezawodny i ekologiczny oprysk na komary i kleszcze zrobisz z czeremchy. Gałązki oraz korę posiekaj na drobne części, następnie przełóż do dużego garnka i zalej wodą. Zagotuj, a gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez ok. pół godziny. Odstaw do ostygnięcia, przelej do konewki i obficie oblej ogrodowe rośliny i trawnik.
Ekologicznym i popularnym preparatem na kleszcze, który kupisz w sklepie jest dostosowany do oprysków olej rydzowy. Wystarczy rozpuścić go w wodzie, a następnie spryskać trawnik i rośliny. Produkt pokrywa klesze, oblepia je, dzięki czemu nie mogą się ruszać ani oddychać. Pamiętaj jednak, by stosować go jedynie wieczorem bądź z samego rana, kiedy aktywność pszczół i innych pożytecznych owadów jest niska. Nie używaj go również bezpośrednio na kwiaty, w których mogą bytować.
Innym sposobem jest zasadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają kleszcze. Wśród nich najpopularniejszym i najbardziej skutecznym jest wrotycz pospolity, kwiat o żółtych kwiatach i intensywnym zapachu. Odstrasza nie tylko kleszcze, ale i komary. Oprócz tego zrobisz z niej napar, który również zniechęci wszelkie owady. Wystarczy, że spryskasz nim ciało. Kleszcze odstraszą także kwitnące na fioletowo kocimiętka oraz lawenda.
Niezawodnymi sprzymierzeńcami w walce z kleszczami są olejki eteryczne. Ich mocny zapach skutecznie odstrasza pajęczaki. Rewelacyjnie sprawdzą się:
Jak stosować olejek eteryczny? Zdecydowanie nie wcieraj ich bezpośrednio w skórę! Zamiast tego rozcieńcz je z olejem bazowym, np. oliwą z oliwek w proporcji 5 kropel na dwie łyżki, następnie rozcieńcz z wodą i całość przelej do butelki z atomizerem. W takiej postaci odstraszacz możesz stosować zarówno na skórę, jak i ubrania.