Zostawcie rude w spokoju!

Częste farbowanie i troskliwa pielęgnacja to cena, jaką trzeba zapłacić za ognisty kolor włosów

Aktorki Julienne Moore i Marcia Cross kontra bohaterki książek dla dzieci, czyli Ania z Zielonego Wzgórza i Pippi Langstrumpf. Osobiście uważam, że nie ma kobiety, która jako mała dziewczynka nie marzyłaby o posiadaniu tak wspaniałego odcienia rudości. Pomijam już domalowywanie piegów wykradzioną z torebki mamy kredką do oczu - bo takie rzeczy też miały miejsce(. Albo usztywnianie kucyków a la Pippi. Ale ten płomienny rudy... Ile ja bym dała swego czasu, żeby choć przez kilka dni móc ponosić taki kolor na głowie...Niestety, a może na szczęście, natura obdarzyła mnie włosami w kolorze blond. A blondynki mają to do siebie, że w przeciwieństwie do szatynek czy brunetek przy blond raczej powinny pozostać. Chyba że są gotowe na to, by farbować włosy raz na tydzień, bo tak szybko w ich przypadku zmywa się rudy kolor, nawet jeśli ma intensywny odcień kasztanu z placu Pigalle.

Jak bursztyn z Ustki

Może być odcień irlandzki, taki jaki nosiła niegdyś Nicole Kidman, czerwony (Paulina Jaskólska czy Kelly Osbourne) albo miodowy. Seksowny, interesujący, ale na pewno nie wredny, jak chcą niektórzy!!! Naturalne rude mają jasną i bardzo wrażliwą karnację - większość z nich musi używać specjalnych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Tak, tak. Rudowłosa piękność nie dość, że musi kierować się przy wyborze ubrań przede wszystkim kolorystyką, to na dodatek musi specjalnie się malować. Specjalnie - oznacza zakaz dla wszystkich zimnych cieni, pomadek czy różów do policzków. Jeśli oczy, to najlepiej w odcieniach oliwkowych czy beżowych. Usta - raczej ciepłe czerwienie łamane pomarańczą niż intensywne bordo. Te mniej naturalne rudowłose zazwyczaj nie muszą już tak delikatnie obchodzić się ze swoją skórą. Ale i je obowiązuje dobieranie palet kolorystycznych. Warto też pamiętać, że rudy kolor najładniej wygląda - cokolwiek by mówić - na włosach długich. Wyprostowanych - wtedy migocą niczym bursztyn prosto z Ustki - oraz kręconych - trudno o bardziej zniewalający look niż rude loczki. - W tym sezonie szalenie modne są miedziane refleksy - mówi Agata Sędziak, trenerka z warszawskiego salonu sieci Dessange. - Jednak osobom, które nigdy w życiu nie farbowały włosów na rudo, zalecam najpierw spróbowanie kilku pasemek. Może się bowiem okazać, że ten wymarzony kolor kompletnie nie pasuje do naszej karnacji. Poza tym przy bardzo jasnych włosach zmiana koloru na rudy zawsze wiąże się z ryzykiem. Kolory wychodzą wtedy bardzo intensywne, nie zawsze zgodne z oczekiwaniami.

Pielęgnacja rudych włosów również musi być szczególna. Fryzjerzy radzą farbowanie przynajmniej raz w miesiącu, i jednoczesne uzupełnianie koloru kosmetykami z naturalnymi pigmentami. Można je kupić w salonach fryzjerskich.

Jakie produkty dla rudych włosów

Szampon ożywiający kolor włosów rudych i miedzianych, Mrs. POTTER's, Forte Sweden, ok. 5,90 zł

Kąpiel do włosów farbowanych Chroma Reflect, Kerastase, L'Oreal, ok. 75 zł

Rewitalizer koloru w szamponie z linii Color Line System (czerwono-mahoniowy, fioletowo-burgundowy i brązowo-bursztynowy), Joanna, ok. 1,60 zł za dwie saszetki po 10 g

Słynne rude piękności

Torri Amos

Sarah Ferguson

Katarzyna Nosowska

Kinga Preis

Czy wiesz, że...

czyste rude włosy najczęściej można spotkać w Irlandii, podczas gdy rudoblond - przede wszystkim w zachodniej Skandynawii.