Ewa Walas

Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Dziennikarka, redaktorka naczelna serwisów lifestylowych w Gazeta.pl. Zajmuje się głównie tematami społecznymi - trudną sytuacją rodziców dzieci niepełnosprawnych, ofiarami przemocy, kryzysem w oświacie czy konsekwencjami zaostrzenia przepisów aborcyjnych. W Lifestylu Gazeta.pl współorganizuje duże akcje redakcyjne m.in. Różowy Październik czy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z mediami związana od niemal dekady - wcześniej pracowała m.in. w Wirtualnej Polsce i Dzienniku Bałtyckim. Uczestniczka licznych warsztatów reportażu, wśród nich: Metafory Faktu w Europejskim Centrum Solidarności czy programu stażowego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nałogowo czyta reportaże.Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Ewa Walas
 • Rzeźniczak u Żurnalisty to żałosna próba ratowania wizerunku. Mnie, jako kobiecie, rozrywa serce [OPINIA]
 • Co chciałbyś usłyszeć od swojej mamy? 'Pozwolić sobie na słabość'

  Co chciałbyś usłyszeć od swojej mamy? "Pozwolić sobie na słabość"

  "Że robię sałatkę jarzynową lepszą niż ona", "że jest ze mnie dumna", "że zawsze będzie po mojej stronie", "żeby pozwolić sobie na słabość" - jest wiele słów, które chcielibyśmy usłyszeć od swojej mamy. Postanowiliśmy zapytać o nie dzieci w różnym wieku. Naszą redakcyjną akcję "Mamy słowa" wsparło wiele znanych nazwisk.

 • Kochała romanse, miała 'pokój rozkoszy'. Co caryca Katarzyna ma wspólnego z Polską?

  Kochała romanse, miała "pokój rozkoszy". Co caryca Katarzyna ma wspólnego z Polską?

  Rosyjskie białe noce nie dawały o sobie zapomnieć. Szczególnie w Petersburgu, gdzie Katarzyna wraz ze swoją świtą mogła wielokrotnie podziwiać to piękne zjawisko. Jednak w praktyce znacznie utrudniało ono życie. W trakcie białych nocy słońce zazwyczaj zachodziło minimalnie, prowadząc do tego, że zamiast klasycznego mroku było jedynie nieco ciemniej niż w ciągu dnia. Jednak nie było to na tyle duże uprzykrzenie, by miało powstrzymać kochanków - Katarzynę i Stanisława - przed kolejnymi, nocnymi schadzkami.

 • Katarzyna Żak opiekowała się śmiertelnie chorą mamą. 'Mówiła: Kasiunia, jest mi tak przykro'
 • O 20-latkach mówił, że 'takie stare go nie interesują'. 'Tłumaczył, że każda dziewczyna chce być trochę zgwałcona'

  O 20-latkach mówił, że "takie stare go nie interesują". "Tłumaczył, że każda dziewczyna chce być trochę zgwałcona"

  - Porzucił na dworcu osobę, którą nazywał miłością swojego życia, bo zmieniła się fizycznie podczas ciąży. Sypiał pod jednym dachem z matką i córką, zmieniał tylko pokoje. (...) Mówił później, że nie warto się poddawać. Że 7 na 10 kobiet strzeli mu w twarz, a reszta pójdzie za nim - opowiada Wiktor Krajewski. Właśnie ukazała się jego nowa książka o Kalibabce, najsłynniejszym polskim "uwodzicielu".

 • Rycerze schabowego chwalą się jedzeniem mięsa. 'Sorry, musimy zrezygnować z przywilejów'

  Rycerze schabowego chwalą się jedzeniem mięsa. "Sorry, musimy zrezygnować z przywilejów"

  - Z roku na rok zwierząt prowadzonych na ubój jest coraz więcej. Powołujemy te istoty na świat tylko po to, żeby je zabić. Wszystkie kończą strzałem w głowę z pistoletu pneumatycznego, zagazowaniem lub poderżniętym gardłem. Gdzie tu dobrostan? To gigantyczna rzeźnia, holocaust -mówi Bartek Sabela. 29 marca ukaże się jego zbiór reportaży "Wędrówka tusz", w którym przybliża kulisy chowu przemysłowego zwierząt.

 • 'O czym myśli gej przez cały dzień? Snuje wielki plan rozbicia tradycyjnej rodziny'

  "O czym myśli gej przez cały dzień? Snuje wielki plan rozbicia tradycyjnej rodziny"

  - Jeśli dla księży problemem jest to, z kim chcę żyć i kogo chcę kochać, a nie jest problemem, że ich kumpel gwałci dziecko - nie chcę mieć z tą instytucją nic wspólnego. To instytucja głęboko zdemoralizowana, zakłamana i obrzydliwa, pełna hipokrytów - mówi Mikołaj Milcke, autor literatury LGBT. W połowie lutego ukazała się jego nowa książka "Chłopak z drugiego planu".

 • Rozliczyłam PIT. Znajomi nie dowierzali. Nawet 3 tysiące zwrotu

  Rozliczyłam PIT. Znajomi nie dowierzali. Nawet 3 tysiące zwrotu

  Już od północy (teoretycznie) można skorzystać z usługi "Twój e-PIT", czyli sprawdzić i złożyć zeznanie roczne za 2022 r. Od rana wiele osób dziwi się też, jak duży zwrot podatku im przysługuje. Postanowiłam sprawdzić, czy uda mi się zalogować do e-Urzędu Skarbowego i czy Polski Ład namieszał w moim rozliczeniu.

 • Zapłaciłam 340 zł za miłosne wróżby. 'Śmierć, dziecko, brak dziecka, dobry seks'

  Zapłaciłam 340 zł za miłosne wróżby. "Śmierć, dziecko, brak dziecka, dobry seks"

  Wróżki, jasnowidzki, zaklinaczki przyszłości - wystarczy kilka kliknięć, żeby umówić się na indywidualną konsultację, oczyszczanie jajkiem z negatywnej energii lub godzinną "terapię". I choć brzmi to tak samo absurdalnie jak leczące raka czaszki Tamary Gonzalez Perei, biznes wróżbiarski ma się w Polsce świetnie. Postanowiłam więc sprawdzić, co karty przygotowały dla mnie i o co chodzi w modzie na czary. Na walentynki powróżyły mi trzy wróżki.

 • Przez pikantne książki szef wylał ją z pracy. 'Wstydził się przyznać, że je czytał'

  Przez pikantne książki szef wylał ją z pracy. "Wstydził się przyznać, że je czytał"

  - Wiem, że ta literatura jest umniejszana. Słyszy się, że jest dla kur domowych, niskich lotów, że prosta, nieambitna. Ale kogo to obchodzi? Przede wszystkim ważne, że to ma być rozrywka. A jeśli kobieta uświadamia sobie przy okazji, że powinna bardziej docenić siebie, to mi pozostaje tylko się cieszyć - mówi nam Katarzyna Nowakowska, jedna z najbardziej popularnych autorek polskiej literatury erotycznej.

 • Paulina Smaszcz składa życzenia Kurzajewskiemu. Nawiązuje do przeszłości byłego. 'Boga nie da się oszukać'
 • Wygraj trening z Mają Staśko! #JedenDzieńDłużej dla WOŚP
 • Ja też byłam ofiarą przemocy. Kiedy obijał moją głowę o kafelki, bałam się o oczy
 • Jak zwracać się do teściowej? 'Jak ktoś ma problem z 'mamo', to niech udaje niemowę'

  Jak zwracać się do teściowej? "Jak ktoś ma problem z 'mamo', to niech udaje niemowę"

  Wejście w związek małżeński to nie tylko poważna decyzja spędzenia przyszłości z jednym partnerem lub partnerką, ale też powiększenie rodziny. Wiele kontrowersji budzi zazwyczaj kwestia zwracania się do teściów - czy powinno się nazywać ich mamą i tatą, czy zwyczaj ten jest jedynie reliktem przeszłości? Temat ten wywołuje wiele emocji wśród naszych czytelników.

 • Co zrobić, kiedy bliski umrze w domu? 'Dobrze mieć pod ręką grubsze ręczniki lub koc'

  Co zrobić, kiedy bliski umrze w domu? "Dobrze mieć pod ręką grubsze ręczniki lub koc"

  - Śmierć Oli uświadomiła nam, że możemy mieć różne plany, myśleć, w jaki sposób je zrealizujemy, ale koniec może przyjść w najmniej spodziewanym momencie. Są też rzeczy, o których z rodziną się nie rozmawia - jaki chcemy mieć pogrzeb, gdzie mamy testament, ubezpieczenie, w jakim banku rachunki. Mało kto myśli o tym za życia, a przecież śmierć nie wybiera - mówi Marta Trojanowska. Razem z przyjaciółką Anną Żukowską pracują na co dzień w branży ślubnej. Niedawno ukazała się ich książka "Poradnik śmiertelnika", w której tłumaczą jak przejść przez sprawy związane ze śmiercią bliskiej osoby.

 • Doktor weterynarii: Pamiętam każdą eutanazję, każdego zwierzaka

  Doktor weterynarii: Pamiętam każdą eutanazję, każdego zwierzaka

  - Oczywiście, że nadal istnieją miejsca, w których psy trzyma się na łańcuchach. Ale w ostatnich latach bardzo zmieniła się nasza mentalność i świadomość w stosunku do zwierząt. Teraz, w większości przypadków, pies i kot to prawowici członkowie rodziny. Dostają prezenty na gwiazdkę, torty na urodziny, mają swoje kąciki zabaw. To ogromny przeskok w bardzo krótkim czasie - mówi dr wet. Paweł Kucharski. Z doktorem weterynarii i trenerką Martą Grądzik porozmawialiśmy o grzechach opiekunów, bezinteresownej miłości i odchodzeniu czworonożnych przyjaciół.

 • Bukmacherzy wieszczą przegraną Staśko. Zdradziła nam, jakie dostaje wiadomości [TYLKO U NAS]
 • Królowa Elżbieta przez dekady łamała jedną zasadę. Sekret ukrywała w torebce

  Królowa Elżbieta przez dekady łamała jedną zasadę. Sekret ukrywała w torebce

  W czwartek świat obiegł komunikat wydany przez Pałac Buckingham. Jak podano, królowa Elżbieta II jest "pod nadzorem medycznym", a lekarze mają być zaniepokojeni jej stanem zdrowia. I choć zawsze elegancka monarchini kojarzy się też z rygorystycznymi zasadami królewskiej etykiety, ma na koncie ich delikatne łamanie. Mały sekret Elżbiety II dotyczy jej ulubionego kosmetyku.

 • Kredyty hipoteczne miażdżą Polki. '89 procent moich zarobków to raty'

  Kredyty hipoteczne miażdżą Polki. "89 procent moich zarobków to raty"

  - Mam zerowe zaufanie do Adama Glapińskiego i rządzących. Czuję się wręcz obrażona kolejnymi oświadczeniami. Odnoszę wrażenie, że jesteśmy traktowani jak idioci, którzy połkną wszystko. Jestem też zła na siebie, że nie zareagowałam w odpowiednim momencie. Dziś nie mam już z czego ciąć wydatków - mówi Małgorzata z Warszawy. Rata jej kredytu to aktualnie 4400 zł. Zarabia 5000 zł.

 • Pojechałam sama na weekend do Bułgarii. Wydałam 3,5 tysiąca złotych

  Pojechałam sama na weekend do Bułgarii. Wydałam 3,5 tysiąca złotych

  Miało być tanio, krótko i intensywnie. W praktyce było drogo, a reszta się zgadza. Choć Bułgaria należy do najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków (głównie ze względu na ceny), samotny wyjazd organizowany przez biuro podroży, wcale do najtańszych nie należy. Tłumaczę, na co zwrócić uwagę podczas takiej wycieczki.