Sprawdź, co cię czeka - wróżenie z cienia

Wróżenie z wosku jest nieodłącznym elementem każdej andrzejkowej zabawy. Z kształtu, w jakim on zastygnie, odczytujemy naszą przyszłość.

Dawniej używano też ołowiu lub cyny, uważając, że np. związek wywróżony metalem będzie trwalszy. Chociaż tradycja przetrwała, metali nikt już dziś do tego celu nie używa, wróżymy z wosku.

Specjaliści od andrzejkowych zwyczajów twierdzą, że aby wróżba się udała, wszystko musi tu zachodzić w określonym porządku. Roztopiony wosk lejemy tylko przez ucho do klucza. Zastygły kształt unosimy do światła i oglądamy jego cień na ścianie. To, co zobaczymy, możemy interpretowac jako przyszłe zdarzenie.

Tym, którzy mają kłopoty z odgadnięciem znaczenia woskowych obrazków, przedstawiamy kilka podpowiedzi.

Kwiat - symbolizuje ukoronowanie, zakończenie jakiejś sprawy. Często kojarzony jest też z pięknem, i słońcem. Ze względu na szybkie przekwitanie, uważany jest za symbol nietrwałości i przemijania. Niektórzy twierdzą też, że jest znakiem biernego oddania i pokory (bo otwierają się na słońce i na deszcz). Taki kształt ulany z wosku oznacza przyjemną niespodziankę.

Lis - temu zwierzęciu przypisuje się zazwyczaj bardzo negatywne cechy: kłamstwo, niesprawiedliwość, przebiegłość, nieumiarkowanie, chciwość i pożądliwość. W sztuce średniowiecznej lis był symbolem diabła. Natomiast w mitach chińskich i japońskich występuje jako zwierzę mądre, znające czary, które potrafi przybierać ludzką postać. W andrzejki to bardzo niedobra wróżba.

Sowa - ptak utożsamiany z mądrością, powagą i refleksyjnością. Jest też uważana za zwiastuna nieszczęcia i śmierci. W symbolice chrześcijańskiej pojawia się jako uosobienie duchowej ciemności, ale też jako symbol religijnego poznania. Odczytany z cienia woskowego jej kształt oznacza, że spotka nas coś niedobrego.

Kot - w Egipcie oddawano mu cześć jako świętemu zwierzęciu bogini Bastet, opiekunki domu, matek i dzieci. Z kolei w innych kulturach jest synonimem nieszczęścia i diabła. Dla wszystkich, którzy wróżą sobie w andrzejkowy wieczór, kot (podobnie jak pies) jest wskazówką, żeby nie spieszyć się z zamążpójściem.

Serce - uważane jest za siedzibę sił uczuciowych, w szczególności miłości, a także intuicji i mądrości. W religii egpiskiej stanowi centrum życia, woli i umysłu. Bardzo pomyślna wróżba. Serce z wosku oznacza, że doczekamy się wielkiej miłości. A jeśli już ją znaleźliśmy, możemy spodziewać się wkrótce potomstwa.

Gwiazda - symbolizuje duchowe światło przenikające ciemności i wysokie ideały. W wielu kulturach gwiazdy interpretowano jako zmarłych przeniesionych na niebo, Indianie przypisywali każdej żywej istocie jej własną gwiazdę. Cień w kształcie gwiazdy oznacza pomyślność i bogactwo.

Koń - pojawia się jako przewodnik dusz, symbolizuje siłę okiełznaną rozumem, radość i zwycięstwo. Zwierzę utożsamiane jest też z młodością, seksem i męskością.

Dla panien koń lub rycerz oznacza, że ich małżonkiem zostanie wojskowy. Natomiast chłopiec, któremu uleje się taki kształt, zostanie żołnierzem.

Klucz - w kulturze japońskiej symbolizuje szczęcie. W ezoteryce oznacza wtajemniczenie. Można go też interpretować jako utrudniony dostęp do tajemnic. W zwyczajach i sztuce ludowej wiąże się z erotyką.

Pierścień - symbol wieczności, związku, wierności, przynależności do jakiejś wspólnoty. Często jest oznaką wyróżnienia, urzędu i godności. Pierścieniowi przypisuje się też znaczenie apotropaiczne (np. przeciw złemu spojrzeniu). Pierścień wywróżony w andrzejki oznacza zaręczyny, a dla zamężnych może zapowiadać koniec związku.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z "Leksykonu symboli" opracowanego przez Marianne Oesterreicher-Mollwo

Więcej o: