Kwiat monstera. Co ile podlewać? Jak pielęgnować monsterę?

Kwiat monstera to obecnie jeden z najbardziej popularnych i pożądanych gatunków roślin domowych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi z wycięciami. Jak uprawiać monsterę, by cieszyć się widokiem pięknych, dziurawych liści?

Jak pielęgnować monsterę? Wymagane warunki uprawy

Jak pielęgnować monsterę, aby cieszyła nas zdrowym wyglądem i szybkim wzrostem? Zanim ją kupisz zastanów się dobrze nad miejscem dla niej. Ta roślina nie lubi słońca – zbyt duża dawka bezpośredniego nasłonecznienia może spowodować mało estetyczne odbarwienie liści. Wybierz miejsce w półcieniu, w odległości około dwóch metrów od okna, w którym spokojnie będzie mogła rosnąć. Optymalna temperatura dla tego kwiatu to:

 • 24 stopnie w lecie 
 • 13 stopni w zimie

Należy również dbać o to, by nie narażać monstery na przeciągi - bardzo tego nie lubi.

Monstery są długowieczne i prawidłowo uprawiane osiągają w warunkach domowych nawet do 200 cm wysokości. Aby było to możliwe trzeba im zapewnić odpowiednie podpory, ponieważ są to rośliny płożące, a więc będą kładły liście na ziemi. Liście dojrzałej monstery mogą osiągnąć nawet 60 cm. Jeśli chcesz, możesz bez problemu rozmnażać monsterę samodzielnie: sadzonki wierzchołkowe ukorzeń w wodzie lub ziemi z dodatkiem ukorzeniacza.

Jak dbać o monsterę? Garść sprawdzonych porad

Jeśli zastosujemy się do wskazówek na temat odpowiedniej uprawy monstery, będziemy się cieszyć jej widokiem przez wiele lat.

Zatem, jak dbać o monsterę?

 • Wybierz półcieniste, spokojne miejsce, w którym nie ma przeciągów
 • Zadbaj o glebę z domieszką torfu
 • Na dno doniczki wsyp warstwę żwirku lub kamieni, w które wsiąknie ewentualny nadmiar wody
 • Używaj nawozu w okresie od wiosny do jesieni
 • Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza – zraszaj roślinę dwa razy w tygodniu
 • Pamiętaj o przesadzaniu monstery raz do roku na wiosnę
 • Kurz z liści wycieraj delikatnie ściereczką
 • Nabłyszczacz do liści możesz stosować nie częściej niż co dwa tygodnie

Monstera - jak podlewać?

Jak podlewać monsterę, aby zapewnić jej optymalne warunki? Nie podlewaj jej zbyt obficie – przed każdym nawadnianiem sprawdź czy podłoże zdążyło już przeschnąć. Latem podlewaj monsterę raz w tygodniu, w zimie raz na dwa tygodnie.

Zobacz wideo Kwiat monstera w domu

Czy monstera kwitnie? Jak wyglądają kwiaty i owoce rośliny

Czy monstera kwitnie? W swoim środowisku naturalnym nie tylko kwitnie, ale nawet owocuje. Niestety w warunkach uprawy domowej zdarza się to niezwykle rzadko. Kwiaty są duże, w białym kolorze, o dzwonkowatym kształcie. W Ameryce Południowej po przekwitnięciu, monstera wydaje owoce, w smaku przypominające miks banana i ananasa. Nie są jednak odpowiednie do jedzenia, ponieważ mocno podrażniają śluzówkę. Tak więc brak niejadalnych owoców nie powinien być dla nas dotkliwy.

Gdzie kupić monsterę?

Monsterę bez problemu zamówisz przez Internet, kupisz w małych, lokalnych sklepach ogrodniczych, jak i popularnych sieciach typu Castorama, Leroy Merlin a nawet Biedronka. Przed zakupem warto przyjrzeć się dobrze jej liściom: sprawdź, czy nie są uszkodzone i czy nie mają brązowych obwódek (takie objawy świadczą o chorobie). Warto też pamiętać o grupach miłośników roślin. Można tam wymienić się szczepkami roślin. 

Mostera - rodzaje

Warto wiedzieć, że najpopularniejsza monstera dziurawa nie jest jedyną rośliną tego typu. Oprócz niej występują też:

 • monstera perforowana, zwana też ukośną
 • monstera Borsigiana
 • monstera Variegata i monstera Marmorata - kolorowe wersje monstery dziurawej 
 
Więcej o: