Sennik: zęby. Co oznacza sen o zębach? Dlaczego tak źle się kojarzy i to już od starożytności?

Sen to niezwykle ważna częśc naszego życia - zwykło się mawiać, że jest on wyrazem tego, czym się żyje. W niektórym regionach można także usłyszeć stwierdzenie, że szczęśliwy człowiek nie miewa snów. Jak jednak interpretować te, które już się pojawią? Dzisiaj przeanalizujemy sen o zębach.
Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Sen o zębach to materia niezwykle interesująca nie tylko dla autorów senników, lecz także dla naukowców. Zęby - jak się okazuje - to motyw senny bardzo popularny już od najdawniejszych czasów. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, sen o zębach miał zwiastować negatywne wydarzenia - najczęściej chorobę czy śmierć, a także utratę majątku.

Sen o zębach oczami naukowców

Badania nad zębami w snach przeprowadzali także niezwykle cenieni naukowcy, którzy dowodzą dzisiaj, że tego rodzaju sny odzwierciedlają nasze podświadome stany. Neurolog Zygmunt Freud - znany jako twórca psychoanalizy, wiąże sen o zębach z seksualnością. U mężczyzn wypadające w snach zęby mogą świadczyć o ich podświadomym strachu przez spadkiem libido. U kobiet tego rodzaju sny związane są - zdaniem Freuda - z ogromną chęcią posiadania potomstwa. Gustaw Jung natomiast - znany psychiatra i psycholog - interpretował sny o wypadających zębach jako podświadomą obawę człowieka przed utrata sił witalnych, młodości czy zdrowia.  

Zęby - sen skrajnie interpretowany

Zęby, jeśli występują w naszych snach, mogą być dwojako interpretowane i to, jak się okazuje, w zupełnie skrajny sposób. W zależności bowiem od tego, w jakim kontekście i w jaki sposób śnią nam się zęby, mogą stanowić zarówno pozytywny, jak i negatywny omen. Duże znaczenie odgrywa niewątpliwie stan śniących nam się zębów: 

  • zadbane, czyste i dobrze utrzymane zwiastują powodzenie, sukces i dobrobyt;
  • zepsute, ruszające się czy wypadające oznaczają niepowodzenie czy porażkę.

Sennik - co mówi o zębach? 

Co mówi sennik o snach związanych z zębami? Musimy mieć świadomość, że interpretacja tego rodzaju mrzonek już od czasów starożytnych była traktowana bardzo poważnie. Zazwyczaj sen o zębach oznaczał coś ważnego i niekoniecznie pozytywnego. Często interpretowano go jako oznakę nachodzącej śmierci i chociaż podejście do iluzji o zębach zdecydowanie się rozszerzyło, nadal budzi w nas strach i niepokój. Poza analizą naszych wewnętrznych lęków i obaw, sen o zębach może także wiele powiedzieć o naszej samoocenie, relacjach z innymi, a także cechach charakteru.

Sennik - wypadające zęby

Sennik podaje nam interpretacje w zależności od kontekstu danego snu, jeśli więc śnią nam się wypadające zęby istotnym jest fakt, czy są one zdrowe czy chore.

  • Kiedy wypadają zdrowe zęby, powinniśmy skupić się nad naszym zdrowiem i kondycją.
  • Wypadanie chorych zębów to dobry omen - oznacza bowiem, że niebawem poradzimy sobie z problemem, który był dla nas obciążeniem przez dłuższy czas.
  • Nie bez znaczenia jest również krwawienie towarzyszące wypadającym zębom - w przypadku jego wystąpienia możemy mieć nadzieję na spełnienie naszych planów.
  • Kiedy wypadanie zębów jest pozbawione krwi najczęściej odczytuje się to jako rodzaj straty  - emocjonalnej lub materialnej.

Sennik - zepsute, ruszające się zęby

Zepsute zęby to spory kłopot w realnym życiu i nierzadko spory wydatek. Nie inaczej jest też z interpretacją snów o zepsutych zębach - zazwyczaj zwiastują poważne straty finansowe, a także  sprawy wymagające rychłej naprawy - mogą być to także relacje z najbliższymi czy współpracownikami. Ruszające się zęby zwiastują złe wieści - nieoczekiwane spore wydatki lub informację o chorobie bliskiej osoby, a także potrzebie podreperowania własnego zdrowia. Jeśli zatem miewasz sny, w których występują ruszające się zęby może warto profilaktycznie zrobić badania lub po prostu udać się na urlop, który na pewno sprawi, że odpoczniesz od codziennej gonitwy.

Co oznacza sen o zębach? 

Możemy spotkać wiele interpretacji snów o zębach. Niejednokrotnie nasze senne mary zdają się być tak realistyczne, że po przebudzeniu często zastanawiamy się nad tym, czy aby na pewno nie wydarzyło się to naprawdę. Co oznacza zatem sen o zębach? Oto kilka przykładów:

  1. Ból zęba - kiedy pojawia się w naszych snach bardzo często może oznaczać płonne nadzieje, jakie pokładamy w realizacji planów, które nie mają szansy się powieść. Warto jednak poczekać chwilę z zaniechaniem naszych dążeń, bowiem inna interpretacja mówi, że ból zęba podczas snu może zwiastować również dobrą passę.
  2. Wizyta u dentysty podczas snu to znak, że nie należy uciekać przed rozwiązaniem trudnych i niewyjaśnionych spraw w naszym życiu.
  3. Mycie zębów w snach może zwiastować zarówno wizytę dawno niewidzianych krewnych, jak również wskazywać na to, że jesteś osobą nazbyt przykładającą wagę do drobiazgów, perfekcyjną i dokładną, co jednak sprawia, że tracisz energię na błahe rzeczy.
  4. Sztuczne zęby - to rodzaj ostrzeżenia i zachęta do bycia ostrożnym zarówno w interesach, jak i w nowych relacjach z innymi.

Niektóre osoby śnią o wypadaniu zębów, a po przebudzeniu czują ból szczęki czy jej zaciskanie. Może to świadczyć o nocnym zgrzytaniu zębów - bruksizmie, dlatego w takich sytuacjach warto rozważyć wizytę u dentysty, który na podstawie 

Więcej o: