Kwiat eustoma - pielęgnacja w doniczce i w ogrodzie

Eustoma to roślina z pięknymi i dekoracyjnymi kwiatami, która często wykorzystywana jest do tworzenia bukietów, czy wiązanek ślubnych. Nazywana japońską różą, zachwyca swoją bajkową urodą. Jak pielęgnować kwiat eustomy, by cieszył nas jak najdłużej? Podpowiadamy jak hodować ją w wersji doniczkowej oraz ogrodowej.

Eustoma – kwiat, który jest ozdobą bukietów

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflora) to roślina jednoroczna lub dwuletnia, dorastająca do 50 cm wysokości. W środowisku naturalnym występuje w południowym obszarze Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku. Potocznie nazywana jest japońską różą lub dzwonkami prerii. Ma wzniesione, rozgałęzione pędy pokryte lancetowatymi liśćmi, ciemnozielonymi ze srebrzystym połyskiem. Eustoma zakwita najczęściej pod koniec wiosny lub na początku lata, a kwitnienie utrzymuje się aż do września.

Kwiaty eustomy przypominają kształtem kwiaty róż, mają kielichowaty, dzbankowaty kształt. Mogą być jednokolorowe lub wielobarwne (w bogatej palecie barw). Kwiaty tej rośliny rozwijają się pojedynczo na szczytach smukłych, cienkich, wzniesionych pędów, ale może pojawić się ich nawet kilkanaście, tworząc razem luźny, wiechowaty kwiatostan. Kiedy pozostają w pąkach, wyglądają jak nierozwinięte róże, natomiast w pełnym rozkwicie przypominają maki.

Dzięki takiemu ukształtowaniu kwiatów, eustoma wygląda niezwykle elegancko i jest uwielbiana przez florystów, którzy chętnie wykorzystują ją do tworzenia ślubnych wiązanek oraz innych bukietów. Kwiaty eustomy wyglądają niezwykle delikatnie, ale są trwałe i długo zachowują świeżość w wazonie, dlatego do cięcia nadają się idealnie.

Zobacz wideo Pomysł na prezent:

Odmiany eustomy

Eustoma wielkokwiatowa posiada obecnie bardzo wiele różnych odmian. Wśród nich możemy znaleźć formy karłowe, bardzo wysokie, z przeznaczeniem do pojemników, różnobarwne, ale również wyselekcjonowane do uprawy na kwiat cięty. W zależności od wybranej odmiany, kwiaty mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne, jednokolorowe lub wielokolorowe. Najczęściej jednak przybierają barwę fioletową, niebieską, różową lub białą. Eustoma kwitnie od czerwca do września.

Najpopularniejsze odmiany eustomy wielokwiatowej:

  • Super Magic - o dużych, pełnych kwiatach;
  • Quenn - główny walor dekoracyjny to białe kwiaty o postrzępionych brzegach;
  • Pics - przykuwająca uwagę dwubarwnymi kwiatami w kolorze biało-różowym lub biało-fioletowym;
  • Rossane - odmiana o rzadko spotykanym zabarwieniu kwiatów np. zielonym, purpurowym czy nawet brunatnym;
  • Alissa Light Apricot - wyróżniającą się nietypową brzoskwiniową barwą.

Pielęgnacja eustomy w doniczce

Coraz częściej możemy nabyć eustomy w doniczkach. Przyciągają naszą uwagę feerią barw i pewną egzotyką. Wybieramy je również dlatego, że pięknie prezentują się we wnętrzach naszych domów. Jeśli kupujemy eustomę w doniczce, przesadźmy ją do nowej ziemi po kilku dniach. Kwiaty te lubią wapienną, zasadową ziemię. Doniczka koniecznie musi mieć odpływ, a na dno warto wysypać warstwę drenażu. Pamiętajmy, by nie przegrzewać eustomy (temperatura 18-20°C), ani nie narażać na przeciągi. Doniczka z japońską różą musi stać w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Ważne jest aby podlewać ją regularnie, by nie doprowadzić do przesuszenia, jak i nadmiernego zalania korzeni.  

Uprawa eustomy w ogrodzie

Eustoma wielkokwiatowa to efektowna roślina, ale niestety też wymagająca i niełatwa w uprawie. Jako roślina preriowa nie toleruje niskich temperatur, źle znosi przesycenie ziemi wodą, a także ciągłe zacienienie. Eustoma jest podatna na patogeny wywołujące choroby grzybowe. Warto wiedzieć, że wyhodowanie rośliny z nasion jest niezwykle trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek w centrum ogrodniczym.

Początkowo roślinę powinniśmy trzymać w mieszkaniu, najlepiej w jasnym miejscu, z dala od kaloryferów. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra. Ważne, by ustawić doniczkę na podstawce z drenażem (np. z keramzytem), dzięki czemu nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć.

Kiedy przyjdzie wiosna i minie ryzyko przymrozków (druga połowa maja), eustomę powinniśmy wystawić na balkon lub posadzić w ogrodzie. Sadzonka musi mieć co najmniej 3-4 dobrze rozwinięte liście. Dobrze, jeśli miejsce pod jej uprawę będzie nieco osłonięte przed południowym słońcem i silnymi opadami deszczu, które mogą roślinie poważnie zaszkodzić. Można je sadzić np. pod drzewami lub krzewami o luźnych, ażurowych koronach.

Przed posadzeniem rośliny, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna o zasadowym pH. Gatunek ten nie toleruje gleb kwaśnych. 

Roślinę podlewamy umiarkowanie i systematycznie, zwłaszcza w okresach suszy. Oprócz tego, w okresie wegetatywnym eustomę wielkokwiatową, warto zasilać nawozem do roślin kwitnących, bogatym w potas i azot, który pobudzi kwiaty do zawiązywania jeszcze większej liczby pąków. W sprzyjających warunkach eustoma zacznie kwitnąć już w czerwcu, wydając mnóstwo pięknych i okazałych kwiatów.

Zobacz też: Niewymagające kwiaty doniczkowe, czyli rośliny dla opornych. Tym razem ich nie "zabijesz"

Więcej o: