Wesele w stylu rustykalnym - jak wygląda? [pomysły, inspiracje]

Wesele w stylu rustykalnym to świetne rozwiązanie na letnie przyjęcie. Wesele organizowane w konkretnym stylu pozwala zbudować niepowtarzalną atmosferę całego wydarzenia. Jednym z trendów budzących duże zainteresowanie są śluby oraz wesela w stylu rustykalnym. Coraz częściej decydujemy się na organizację wesela z dala od zgiełku miasta, w ciszy i z pięknym pejzażem w tle. Wraca także fascynacja wiejskością, tradycjami i folklorem, wolniejszym i bardziej ekologicznym stylem życia. Wesele w stylu rustykalnym świetnie wpisuje się w ten klimat.

Wesele w stylu rustykalnym: jak wygląda? 

Określenie rustykalny oznacza kogoś "związanego ze wsią i jej mieszkańcami". Inaczej o stylu rustykalnym można powiedzieć ludowy, wiejski. Zatem styl rustykalny to powrót do natury i przedmiotów wykonanych ręcznie, najlepiej z drewna. Ważny jest tutaj minimalizm i przedstawienie tego, co prawdziwe.

Wesele w stylu rustykalnym charakteryzuje się sielskością, swobodą i bliskością z naturą. Nie jest to jednak jednoznaczne ze staromodnymi wiejskimi weselami, gdzie wygrywały przaśność i przepych. Rustykalny styl na weselu oznacza prostotę dekoracji, związek z naturą, zieloną roślinność i swobodny klimat. Nowożeńcy styl rustykalny uwielbiają za prostotę i naturalność. Powrót do natury i sielski klimat, który pozwala zarówno na celebrowanie wyjątkowych chwil, jak i odpoczynek oraz odprężenie w bliskości z przyrodą to plusy organizacji rustykalnego wesela. Wesele w tym stylu to doskonały wybór dla osób, które nie lubią przepychu i blichtru, a jednocześnie cenią minimalizm i swobodę. Według Par Młodych inspiracja naturą pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat podczas uroczystości, zaś użyte dekoracje, często wykonane samodzielnie, dodają przyjęciu indywidualnego i spersonalizowanego charakteru.

Wesele w stylu rustykalnym – inspiracje

Styl rustykalny to przede wszystkim naturalność oraz swoboda. W rustykalnych dekoracjach dominują spokojne, bazowe kolory ziemi, drewno, zielone liście i nastrojowe ozdoby świetlne. Na rustykalnym weselu nie ma miejsca na dodatki w stylu glamour oraz starannie ułożone, bardzo sztywne kompozycje kwiatowe. Jeśli kwiaty to tylko w niewymuszonych, nieregularnych wiązankach. Motywy rustykalne są niezwykle uniwersalne. Sprawdźmy zatem, jakie elementy składają się na wesele rustykalne - przedstawiamy inspiracje. 

Sala i miejsce: idealnym miejscem na organizację rustykalnego przyjęcia weselnego będzie namiot ustawiony w pięknych okolicznościach przyrody oraz odpowiednio przystosowane stodoły, spichlerze lub budynki z czerwonej cegły z drewnianymi elementami. Rustykalne wesele można zorganizować również w plenerze, ale trzeba się wówczas liczyć ze zmiennymi warunkami pogodowymi. 

 

Zaproszenia: rustykalne zaproszenia weselne wykonane są z ekologicznego papieru. Dotyczy to także koperty. Zamiast wstążki przewiązane są specjalną opaską lub sznurkiem jutowym. Design zaproszeń to głównie motyw kwiatowy lub drewniane elementy ozdobne, np. serce umieszczone na środku zaproszenia z imionami młodej pary. Spójny motyw przewodni wesela wraz z inicjującymi go ekologicznymi zaproszeniami ślubnymi na pewno zaskoczą zaproszonych gości i zapadną na długo w ich pamięci.

Dekoracje: najbardziej rozpoznawalne ślubne elementy dekoracji w stylu rustykalnym to: jutowe wstążki, koronkowe lub szydełkowane obrusy i firanki, drewniane drabiny lub plastry drzewa służące za podkładki, stare zegary, drewniane postarzane drzwi, postarzane ramki na zdjęcia, lampiony i latarnie, mech, ozdobne trawy, zielone liście  formowane w dekoracyjne girlandy, szyszki, drewniane skrzynki i napisy – dekoracje w stylu rustykalnym to świetny sposób na to, żeby wykorzystać przedmioty, które wiele osób ma w domu. Do rustykalnego wesela bardzo dobrze pasuje nagi tort lub tort bezowy. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najczęściej stosuje się różnego rodzaju pastele. Kolorem przewodnim jest oczywiście zieleń, szarość, różne odcienie drewna, biel, ecru. Najlepiej stosować kolorystykę związaną z naturą oraz wiejskim klimatem.

 

Bukiet: takie bukiety bazują na kolorach w zieleni i bieli, a ożywienia dodadzą im wielobarwne polne kwiatki, jakby przed chwilą zerwane z pobliskiej łąki. Sielskie kompozycje o nieregularnych kształtach, które sprawią wrażenie naturalnego nieładu. W rustykalnych wiązankach sprawdzą się zatem wszelkie zielone liście i trawy, a także gipsówka, słoneczniki, jastrun, maki, chabry, fiołki, goździki, a nawet zioła. Wiązankę doskonale uzupełnią ekologiczne materiały, jak sznurek czy lniana juta.

 

Suknia ślubna: również i tutaj nie można zapomnieć o prostocie i nawiązaniu do sielskości. Najlepszym wyborem w stylizacji ślubnej rustykalnej będzie romantyczna i zwiewna, niekrępująca ruchów suknia, która w sposób delikatny podkreśli urodę panny młodej. W rustykalnej sukni ślubnej dominują zdobienia koronkami i haftami. Warto pomyśleć również o wymienieniu welonu na wianek z naturalnych kwiatów.

Zobacz też: Wesele w stylu boho - jak wygląda?

Więcej o: