Chcesz mieć więcej czasu? Specjalistka radzi co wpisać w kalendarz, by czas odzyskać [PODCAST]

- Dziś na osoby, które mówią mi, że mają światło w lodówce, na nic nie mają czasu i nie ogarniają, patrzę ze współczuciem - mówi Bożena Kowalkowska, która porządkuje ludziom kalendarze, listy priorytetów i odzyskuje dla nich ich własny czas. W najnowszym odcinku FemiTALK zdradza Adze Kozak, że sama kiedyś też czasu nie miała i dzieli się trikami na to, by ów czas mieć.
Posłuchaj podcastu

Gdy pyta się ją o zawód, mówi "organizuję rzeczy" - segreguje ubrania w szafach, pomaga prowadzić kalendarz i ogarnąć finanse. Bożena Kowalkowska nie skończyła żadnych szkół coacherskich ani psychologicznych, a swoje umiejętności pracy z ludźmi i odzyskiwania dla nich czasu opiera na swoim własnym doświadczeniu. Jak mówi, zrobiła to specjalnie, żeby móc pracować swoimi metodami. Jest na tyle skuteczna, że pracuje - z sukcesami - indywidualnie, warsztatowo i napisała na ten temat trzy książki. Sama jednak przyznaje, że - zanim zaczęła opracowywać reguły odzyskiwania czasu i zaczęła się do nich stosować - przegapiła wiele ważnych chwil w życiu ze swoim mężem, córką i mamą.

"Mogłam rozwijać się zawodowo i prywatnie na wielu różnych płaszczyznach. Chodzić na kursy emisji głosu, ceramiczne, albo uczyć się jeździć konno i dużo więcej podróżować, lub chociaż podczas wyjazdu pozwolić sobie na mniej stresu. Ale nie zrobiłam tego wszystkiego, bo byłam zajęta. Bo nie miałam czasu. A jak już miałam ten czas, to byłam potwornie zmęczona. W momencie, w którym sobie to uświadomiłam, zaczął się żmudny proces odzyskiwania czasu" - pisze Bożena w swojej pierwszej książce

 

Macie podobnie jak Bożena? Bardzo możliwe, że tak, z badań wynika, że to, za czym ludzie tęsknią najbardziej to cisza i czas wolny. Bożena, kiedy to słyszy, potwierdza, ale dodaje, że często, gdy ludzie już czas odzyskają, nie wiedzą, na co go spożytkować. 

 

Choć głównie pracuje nad priorytetami życiowymi, to jednak przestrzega, że zmieniają się one na przestrzeni czasu. "Kiedyś ważne było dla mnie, by pracować tak, żeby móc odbierać dzieci z placówek o 15:00" i dodaje "w tym roku chcę się bardziej rozwijać". Nie chodzi o czas na napisanie powieści, która powalczy o Nobla, lecz, żeby móc mieć czas na wino z przyjaciółkami. - Czas to nieodnawialny zasób - kwituje Bożena. - Ale nie chodzi o wielką zmianę - dni utkane są z drobnych momentów. To nie jest tak, że wyprawiam kogoś na dwumiesięczne wakacje na Hawaje! Sugeruję, żeby wymyślić sobie, jak byśmy chcieli, żeby wyglądał nasz idealny dzień i jakąś zmianę, która może nas do niego doprowadzić, wprowadzić - podkreśla. 

Bożena zauważa, że osoby, które dowodzą swojego zapracowania, nie są też już traktowane z estymą, choć kiedyś był to powód do dumy. - Dziś na osoby, które mówią mi, że mają światło w lodówce, na nic nie mają czasu i nie ogarniają, patrzę ze współczuciem - mówi Kowalkowska. Zwraca uwagę, że osoby, które się zatraciły w pracy, nawet gdy znajdują już czas - nie wiedzą, na czym go spędzić, co im sprawia przyjemność. Tymczasem to od przyjemności Kowalkowska zaleca planowanie tygodnia. Jeśli nie wpiszemy ich bowiem w kalendarz - łatwo będzie nam z nich zrezygnować, a to przecież one stanowią kwintesencję życia. 

O tym, czy i jak skupiać się na długodystansowych celach, o marzeniach i ich potencjale, o tym, co stanowi gro jej pracy - mówi w podkaście. Jeśli chcecie wiedzieć o tym, jak sobie odpuszczać, o wymaganiach, własnym rytmie, sowach i skowronkach aż po detoks cyfrowy, "czas ekranowy" i wyciągi z konta - posłuchajcie najnowszego odcinka FemiTALK, w którym Aga Kozak przepytuje Bożenę. 

Możemy zdradzić na pocieszenie, że specjalistka od czasu jest tylko człowiekiem. -Moje dziecko pewnie dziś ostatnie wyjdzie ze szkoły - mówi. 

 

Jeśli spodobał ci się ten odcinek - zapraszamy do odsłuchania innych odcinków na Spotify, Youtubie i innych platformach. Zasubskrybuj FemiTALK, żeby nie przegapić następnego odcinka.

Posłuchaj rozmowy z Renatą Dancewicz o brydżu, wolności i seksie: SpotifyYouTube

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Smaszcz o hejcie: SpotifyYouTube

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Popławską o śląskości i miłości do zwierząt: SpotifyYouTube

Posłuchaj rozmowy z Ogi Ugonoh o polskim rasizmie i ciałoneutralności: Spotify YouTube 

Więcej o: