Aga Kozak

Dziennikarka, współzałożycielka Festiwalu Kręgi, ekspertka w zakresie wellbeing. Oprócz tego, że pisze (m.in. do Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów i Gazety.pl) jest coacherką, trenerką rozwoju osobistego, nauczycielką oddychania, mentorką.

Ekspertka w zakresie wellbeing. Studiowała lowenowską psychoterapię przez ciało, terapię oddechem, pracę z energią i tantrę. Przez lata pracowała jako dziennikarka Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów oraz innych magazynów lifestylowych, kulinarnych i podróżniczych. Była Dyrektorka Programowa współwymyślonego przez nią Instytutu Dobrego Życia. Stworzyła ogólnopolski projekt konferencji Kobiety wiedzą, co robią. Aktualnie jest dyrektorką programową Festiwalu Kręgi. Jest stałą ekspertką m.in. Dzień Dobry TVN w zakresie wellbeing. Uczy #osiędbania, redukcji stresu, medytacji, mindfulness, przyjemności. Przez wiele lat związana ze światem kultury i sztuk wizualnych. Prowadziła programy kulinarne dla TVP oraz cykle wywiadów dla Wideo Wyborcza.pl. Jest specjalistką od pogłębionych wywiadów: w swojej karierze rozmawiała m.in. z Brene Brown, Stingiem, Gisele Bundchen czy z Anthonym Bourdainem.

Aga Kozak
 • Szczawińska: W internecie czytam, że jestem szkieletorem, chłopem, idiotką, pasztetem

  Szczawińska: W internecie czytam, że jestem szkieletorem, chłopem, idiotką, pasztetem

  - Pół życia spędzam w małej wiosce w lesie wśród życzliwych ludzi i nagle w internecie czytam, że jestem szkieletorem, chłopem, idiotką, pasztetem. Czasem sobie z tym nie radziłam. Dopiero trzy lata temu poczułam, że moje życie nareszcie jest na właściwych torach i żadne gadanie nie ma wpływu na moją samoocenę - opowiada Kamila Szczawińska, top modelka, psycholożka i podróżniczka.

 • Malina Wieczorek choruje na SM: Jestem chodzącym sukcesem lekarzy, którzy mówili "stań na głowie i znajdź pieniądze na leki"

  Malina Wieczorek choruje na SM: Jestem chodzącym sukcesem lekarzy, którzy mówili "stań na głowie i znajdź pieniądze na leki"

  - Miałam wtedy dwadzieścia parę lat. Typowy objaw SM: ból oka przy poruszaniu gałką, a potem postępująca ślepota. W pewnym momencie już nic na to oko nie widziałam. Byłam tuż po sporym wernisażu malarstwa, świetne recenzje, prasa, telewizja, sukces. I co? Ślepa malarka? - mówi Malina Wieczorek, która od dwudziestu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Założyła Fundację "SM - walcz o siebie", by pokazać, że choroba to nie wyrok.

 • Anja Rubik: Moja seksualność to ja, a ja jestem moją seksualnością

  Anja Rubik: Moja seksualność to ja, a ja jestem moją seksualnością

  - Nie umiałam reagować na nachalność. Uciekałam. Nie miałam w sobie tej odwagi, żeby powiedzieć "nie", "nie, nie chcę", a nawet "nie, dziękuję". Mówiłam, że muszę iść do łazienki lub podawałam zły numer telefonu - z Anją Rubik, założycielką fundacji SEXEDpl rozmawiamy o tym, jak istotną rolę odgrywa edukacja seksualna i odkrywanie własnej seksualności.

 • Jak Polki zapamiętają 2020 rok? "Wtedy, kiedy system nie wyrabiał, radę dawali ludzie"
 • "Moje ulubione choroby to te zdiagnozowane przez przyjezdną rodzinę przy wigilijnym stole". Święta w fartuchu i pachnące szpitalem

  "Moje ulubione choroby to te zdiagnozowane przez przyjezdną rodzinę przy wigilijnym stole". Święta w fartuchu i pachnące szpitalem

  Wielu z nas nie wyobraża sobie pracy w Wigilię czy w święta, jednak dla innych to normalna część pracy. Dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, ale też laborantów czy kierowców pogotowia to dzień pracy. Tyle że trochę "nienormalny". Czy lubią dyżurować w święta? W jaki sposób przydzielane są dyżury? Czy dzielą się opłatkiem i czy w szpitalu może panować świąteczna atmosfera?

 • "Najpierw jest miło, nagle włącza się bierna agresja i spotkania świąteczne stają się koszmarne"

  "Najpierw jest miło, nagle włącza się bierna agresja i spotkania świąteczne stają się koszmarne"

  - Jedni uważają, że powinny być prezenty, inni, że nie. Jedni, że choinka sztuczna, inni, że tylko żywa. Kolędy śpiewamy, czy nie śpiewamy? Każdy ma swoją wizję świąt, z którą siada do stołu. I jeśli pewne rzeczy nie są przegadane, uzgodnione, to może rzeczywiście dojść do wybuchu - niekoniecznie pozytywnych - emocji - o relacjach i świętach rozmawiamy z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

 • Maciej Stuhr: Często zapominamy o tym, że to jest święto religijne, bo aspekty odpoczynku czy kulinarne biorą górę
 • "Większość filmów się starzeje. Po jakimś czasie obnażają cywilizacyjne i kulturowe uchybienia". Czy da się jeszcze oglądać świąteczne hity?

  "Większość filmów się starzeje. Po jakimś czasie obnażają cywilizacyjne i kulturowe uchybienia". Czy da się jeszcze oglądać świąteczne hity?

  - Ostatecznie w kinie nie religia, a wiara się liczy. Wiara w cokolwiek i w kogokolwiek - w święta, w rodzinę, w miłość, we wspólnie zjedzony posiłek, w szarlotkę babci, w ratowanie psów ze schroniska, czy właśnie w siłę rytuałów, które sprawiają że zwyczajne staje się niezwyczajne - z krytyczką filmową Anną Sediukow rozmawiamy o zmianach i ich wpływie na filmy świąteczne.

 • "Nigdy w Polsce nie było wielkiej debaty o prawach kobiet. Więc łatwo teraz te prawa odebrać"

  "Nigdy w Polsce nie było wielkiej debaty o prawach kobiet. Więc łatwo teraz te prawa odebrać"

  - 21 lat pracuję w obszarze praw kobiet i z moich obserwacji wynika, że mężczyźni politycy albo wolą kopać piłkę z innymi mężczyznami, albo, jak już rozmawiają o prawach kobiet, to o tym, jak je odebrać - rozmawiamy z Sylwią Spurek, posłanką do Parlamentu Europejskiego, autorką pierwszego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz politologiem, partnerem Sylwii, Marcinem Anaszewiczem.

 • Klimas: Młodzi lepiej myślą, szybciej działają i są pozbawieni tego PRL-u w nas, lęku przed kościołem

  Klimas: Młodzi lepiej myślą, szybciej działają i są pozbawieni tego PRL-u w nas, lęku przed kościołem

  - Będąc obywatelką tego kraju, nie wyobrażam sobie nie być zaangażowaną w Strajk Kobiet. Bo co ja powiem za ileś lat mojej córce? Muszę jej powiedzieć, że coś robiłam w naszej sprawie, w sprawie jej bezpiecznej przyszłości - mówi Natalia Klimas-Bober, aktorka, która wraz mamą - projektantką mody Joanną Klimas, zdecydowała się porozmawiać z nami o Strajku Kobiet (Natalia Klimas-Bober w tym tygodniu urodziła córkę Hanię. Rozmowa przeprowadzona została w przeddzień porodu pani Natalii - dop. redakcji.).

 • "Żeby prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, trzeba być niezłym ninją, wykazać się sprytem"
 • Radny z Lubaczowa organizuje strajki na Podkarpaciu. "Pani Teresa się mści i żąda głowy Piotrowskiego"

  Radny z Lubaczowa organizuje strajki na Podkarpaciu. "Pani Teresa się mści i żąda głowy Piotrowskiego"

  Podkarpacki Lubaczów liczy osiem tysięcy mieszkańców. Na proteście pojawiło się tysiąc osób. - - Tu wyjść, przedstawić się z imienia i nazwiska i powiedzieć, że jest się przeciwko czemuś, to jest akt wielkiej odwagi. I jest to rzadkie - mówi Marcin Piotrowski, radny Lubaczowa, inicjator tamtejszych protestów. - Nasi lokalni watażkowie z PiS spanikowali i zastraszają: "Że co, u nas? W naszym królestwie takie rzeczy? Przecież do tej pory bali się i byli wierni!" - dodaje radny.

 • "Jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja" - mówili z uśmiechem 15-latkowie, których spotkałam na marszu

  "Jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja" - mówili z uśmiechem 15-latkowie, których spotkałam na marszu

  - Młodzi tańczą i powiem więcej - podczas protestów atmosfera wzajemnego zainteresowania o charakterze flirtu unosi się nad ulicami. Jestem pewna, że doświadczeniem tego pokolenia będzie romans lub związek zawiązany na demo. Jak podsumowuje to zgrabnie jeden z kartonów: Obalmy ten rząd i chodźmy się kochać - o tym, kim są protestujący rozmawiamy z psycholożką Martą Majchrzak.

 • Magdalena Biejat: Uznali, że skoro ta decyzja nadchodzi bez rozgłosu, to przejdzie też bez echa

  Magdalena Biejat: Uznali, że skoro ta decyzja nadchodzi bez rozgłosu, to przejdzie też bez echa

  - Kiedy mężczyźni krzyczą na siebie w programach publicystycznych, awanturują się w przestrzeni publicznej, to jest to odbierane jako pasja dla tematu. Kiedy kobiety głośno wyrażają sprzeciw, kiedy podniosą głos, to patrzy się na nie jak na histeryczki. Od kobiet oczekuje się, że w każdej sprawie, nawet tej najbardziej bulwersującej będą mówić łagodnie. Innymi słowy, będą się zachowywały tak, by łatwo było je zagłuszyć lub zignorować - z Magdaleną Biejat, socjolożką, członkinią Rady Krajowej Razem, posłanką Klubu Lewicy i członkinią sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozmawiała Aga Kozak.

 • Karolina Hamer: Mam się tylko urodzić i to z nakazu? Być statystyką i umrzeć? To przemoc systemowa

  Karolina Hamer: Mam się tylko urodzić i to z nakazu? Być statystyką i umrzeć? To przemoc systemowa

  Karolina Hamer jest pływaczką, paraolimpijką, wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Europy i Świata. Reprezentowała Polskę. Sama nie czuje, żeby Polska reprezentowała ją. - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mieć prawo wyboru, żeby to kobieta była na pierwszym miejscu w podejmowaniu decyzji dotyczących samej siebie, żeby kobiety - w tym ja! - nie były spychane do roli inkubatorów, tudzież do roli maszynek do rodzenia. Decyzja o moim ciele musi zawsze należeć do mnie. I każda decyzja musi być chroniona prawnie - mówi Karolina Hamer, znana również ze swojej działalności społecznej i zaangażowania w walkę o prawa człowieka.

 • Co wydarzyło się pod domem Kaczyńskiego? "Ludzie wili się z bólu, wyjątkowa eskalacja"
 • Tworzy peruki dla kobiet po chemioterapii: Nasze pracownice z czasem są dużo bardziej odporne psychicznie niż na początku

  Tworzy peruki dla kobiet po chemioterapii: Nasze pracownice z czasem są dużo bardziej odporne psychicznie niż na początku

  - Jak zaczęły być popularne odrosty, to wprowadziliśmy odrosty. Jak zaczęły być modne bardzo jasne platyny, to również je wprowadziliśmy. To nie są przedpotopowe fryzury, lecz nowoczesne. Praktycznie cały czas tworzymy nowe kolekcje - mówi Anna Pietrzak, która od 10 lat jest związana z firmą Rokoko Hair Company. Odpowiada w niej za rozwój firmy, w tym wprowadzenie nowych produktów, tworzenie kolekcji peruk i turbanów, współpracę m.in. z Fundacją Rak'n'Roll, stowarzyszeniami, szpitalami oraz firmami polskimi i zagranicznymi.

 • Kobiecość po raku. "Jak po narkozie wymiotujesz, to nie nadajesz się na billboard. Jesteś człowiekiem"

  Kobiecość po raku. "Jak po narkozie wymiotujesz, to nie nadajesz się na billboard. Jesteś człowiekiem"

  - Kiedyś wbiegłam do galerii handlowej i zobaczyłam przepiękne buty na bardzo wysokim obcasie. Kupiłam je. Niedługo potem zachorowałam na raka i przeszłam chemię. I te buty stały przy łóżku, a ja, jeszcze z drenem, zakładałam te buty i szłam do toalety, do łazienki, do kuchni. Bo w nich czułam, że jestem kobietą. Poharataną, ale kobietą - mówi Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog w Fundacji Rak'n'Roll.

 • Matylda Damięcka o hejterach: Kto nie spotkał geja, nie rozmawiał z ateistą, opiera się na mitologii

  Matylda Damięcka o hejterach: Kto nie spotkał geja, nie rozmawiał z ateistą, opiera się na mitologii

  - Przyjęło się, że nie wylewamy tak po prostu swoich frustracji na bogu ducha winnego człowieka. Kiedyś się umówiliśmy: "hej, a co powiecie na to, że jednak nie będziemy rozwiązywać wszelkich sporów wyzywaniem, krzykiem, biciem czy wybijaniem się nawzajem?". Już werbalna agresja ma na nas ogromny wpływ i kto wie, jaki efekt domina uruchomi. Hejt jest wyborem. Wyborem, który rezonuje z czyimś samopoczuciem, z czyimś życiem. Pora sobie to uświadomić i brać odpowiedzialność - mówi Matylda Damięcka, aktorka i ilustratorka w rozmowie z Agą Kozak.