Myjesz zęby przed czy po śniadaniu? Okazuje się, że możesz popełniać błąd. Dentyści są zgodni

Mycie zębów jest czynnością, którą każdego dnia wykonujemy właściwie automatycznie. Uczono nas jej od małego i pewne nawyki zostają z nami aż do dorosłości. Należy to jednak robić przed czy po śniadaniu? Dentyści są w tej sprawie zgodni.

Medicover Stomatologia przeprowadziło badania, podczas których zapytano dentystów o wiele kwestii związanych z codzienną higieną jamy ustnej. W ankiecie poruszono również temat, który niektórych niezwykle nurtuje. Chodzi oczywiście o to, czy zęby należy myć przed, czy po śniadaniu. Dentyści są w tej sprawie zgodni, a odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Niektórzy będą nią zaskoczeni.

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Myjesz zęby przed czy po śniadaniu? Okazuje się, że kolejność ma ogromne znaczenie

Zęby należy myć przed czy po śniadaniu? Niektórzy preferują zrobić to od razu po wstaniu z łóżka, a inni wolą wykonać tę czynność po zjedzeniu porannego posiłku. Badania przeprowadzone przez Medicover Stomatologia jasno pokazują, że dentyści opowiadają się znacząco za jedną z tych dwóch opcji. Specjaliści uważają, że zęby powinno się myć zaraz po posiłku, a więc i w przypadku śniadania ta zasada ma swoje zastosowanie. Oto co na ten temat mówi lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska:

Standardowo zalecane jest mycie zębów po posiłku. Wynika to z tego, że usuwamy resztki jedzenia, zwłaszcza cukry proste, które są pożywką bakterii próchnicowych, i neutralizujemy kwaśny odczyn. 

Przeprowadzone badania pokazują, że 78,8 proc. dentystów myje zęby po śniadaniu, 12,2 proc. robi to przed posiłkiem, a 10 proc. wykonuje tę czynność zarówno przed, jak i po jedzeniu. Stomatolodzy są właściwie zgodni, jednak istnieje pewien przypadek, podczas którego lepiej jest umyć zęby przed zjedzeniem śniadania. Kiedy ma to sens?

Kiedy mycie zębów przed śniadaniem jest uzasadnione? Istnieje jeden szczególny przypadek

Okazuje się jednak, że w kwestii porannego mycia zębów ogromne znaczenie ma to, co planujemy zjeść na śniadanie. Jeśli będziemy spożywać kwaśne owoce, sorbety, koktajle czy soki, to wówczas lepiej jest umyć zęby przed posiłkiem. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których spożywamy pomarańcze. Takie śniadanie sprawi, że szkliwo będzie bardziej wrażliwe, kiedy postanowimy umyć zęby od razu po posiłku. Potwierdzają to słowa lek. dent. Juśkiewicz:

Z drugiej strony, jeśli na śniadanie jemy kwaśne owoce lub pijemy soki, to czasami jest to lepiej zrobić przed niż po posiłku. Dlaczego? Fluorki zwiększają odporność szkliwa na kwasy, więc niejako przygotowujemy zęby do tego. Nie jest też zalecane mycie zębów od razu po jedzeniu np. pomarańczy, bo szkliwo jest wtedy bardziej wrażliwe i szczotkowanie może je dodatkowo osłabić. Skutki to chociażby nadwrażliwość.
Więcej o: