Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, w ostatnim czasie katolickie organizacje obserwują znaczący wzrost form życia konsekrowanego. Obecnie w naszym kraju żyje 398 dziewic konsekrowanych. Dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. - 322.
Najwięcej dziewic konsekrowanych jest w archidiecezji krakowskiej (57), warszawskiej (36) i gdańskiej (29). Do konsekracji dopuszczane są kobiety, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie "przeciwnym czystości". Warto wspomnieć, że niemal tyle samo, jest wdów konsekrowanych (397) i tylko jeden wdowiec.
Pierwszą dziewicą konsekrowaną w Polsce została Zofia Prochownik spod Krakowa. Śluby przyjęła 12 października 1991 roku. Miała wówczas 40 lat. Jak wspominała, przygotowywała się do tego wewnętrznie bardzo długo - już od czasów, gdy studiowała teologię.
Przyjęcie konsekracji oznacza zobowiązania się do zachowania dziewictwa przez całe życie. W Kościele jest to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. Obrzęd konsekracji przeprowadza ordynariusz danej diecezji. Mogą ją przyjąć kobiety żyjące w stanie świecki oraz mniszki.
Prawno-kanoniczną definicję konsekracji w przypadku kobiet ujęto w kan. 604 Kodeksu Prawa Kanonicznego. O tym, na czym tak naprawdę polega to w praktyce powiedziała w wywiadzie z WP Agnieszka Cichowicz: - Nasz stan nie ma konkretnego celu do zrealizowania. Chodzi w nim o bycie osobą poświęconą Bogu, ale żyjącą w świecie [...] - wyjaśniła.
Według Karoliny, która jakiś czas temu została dziewicą konsekrowaną, jest to idealna forma życia na dzisiejsze niespokojne i trudne czasy. Życie wszystkich z nich wygląda podobnie, bo choć mają różną pracę, to najważniejsza są codzienna modlitwa, rozmyślanie, czytanie Pisma Świętego i Eucharystia. Cały reportaż, w którym została opisana historia Karoliny, przeczytacie tutaj:
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.