religia

 • Religia w szkole - nauka wywyższania się, obłudy i czas, by grać na smartfonach

  Religia w szkole - nauka wywyższania się, obłudy i czas, by grać na smartfonach

  Głupio wyszło z tą religią w szkołach. Mam poczucie, że nie tyle wylano dziecko z kąpielą, co wyniesiono je z wanną na cokół, który wcześniej zajmował złoty cielec. Metafora może zawiła i bez sensu, ale czy sens ma ureligijnianie dzieci w taki sposób, w jaki jest to robione obecnie? Nie mam przekonania.

  Dominika Węcławek
 • Polska to kraj katolicki?! To dlaczego nie traktujemy się z szacunkiem?
 • Być światłym ateistą

  Być światłym ateistą

  Za nami Święta Bożego Narodzenia. Wierzącym po raz kolejny narodził się Bóg, wszędzie widać było Mikołajów, żłóbki, szopki, aniołów. A ateistom? U sporej części z nich rodził się z kolei sprzeciw i przemożna chęć protestu. Dlaczego?

  Mężczyzna Inaczej
 • Jak zacząć i czym skończyć dzień? Rytuały: porządkują, uspokajają, motywują

  Jak zacząć i czym skończyć dzień? Rytuały: porządkują, uspokajają, motywują

  Czy usypianie niemowlaka może być rytuałem? A jogging przed snem, kibicowanie ulubionej drużynie, celebrowanie urodzin zmarłego męża albo obchodzenie rocznicy wydarzenia historycznego? Co pozostaje jeszcze nawykiem, a co już nabiera charakteru rytualnego? Do czego w ogóle są nam potrzebne te wszystkie czynności?

  Dominika Węcławek
 • Jak zostać nie-katolikiem?

  Jak zostać nie-katolikiem?

  Trudne pytania - o wiarę, Boga, Kościół i o to, czy można odejść od religii nie odchodząc od związanych z nią tradycji?

  Nadesłane do Redakcji
 • Czy każdy człowiek rodzi się w Polsce katolikiem?

  "Jak wytłumaczę młodej i żądnej prezentów latorośli, że Komunii Świętej nie będzie?" - to i kilka innych "niewygodnych" pytań zadaje sobie nasza Czytelniczka, stawiając tezę, że pobudki, dla których ludzie chrzczą dzieci bynajmniej nie są religijne. Argumenty ma mocne.

  Nadesłane do redakcji
 • Co się stało ze świętami Bożego Narodzenia? Zepsuli je ateiści!

  Komercjalizacja? A może wszystkiemu winni są ateiści? Nasza czytelniczka stanęła w obronie tradycyjnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Atakuje ateistów, ale i media. Nie chcemy obsadzać siebie w roli sędziów. Może Wy będziecie bardziej bezstronne. Czy rzeczywiście "Opowieść wigilijna" Dickensa jest o ateistach?

  Nadesłane do redakcji
 • Jedna wiara, jedna poduszka

  Swaty, bale bajramowe, w końcu matrymonialna strona internetowa - czyli rzecz o tym, jak polscy Tatarzy muszą się nakombinować, żeby znaleźć swoją połówkę

  Joanna Klimowicz
Więcej o:

religia