Kim są współczesne pustelnice? W Polsce jest ich osiem. "To nie jest wybór samotności"

Współczesne pustelnice, mimo że żyją w samotności, nie muszą całkowicie izolować się od innych ludzi. W naszym kraju taką ścieżkę wybrało osiem kobiet. Jak wygląda ich codzienność?

Jak poinformowała niedawno Katolicka Agencja Informacyjna, w Polsce żyje obecnie osiem pustelnic i jeden pustelnik (dla porównania, w 2018 roku były cztery pustelnice i dwóch pustelników). Osoby te żyją zgodnie z regułami, które opisują dokładny rozkład dnia. 

Zobacz wideo Jak studentki wspominają kolędę? "Nie otworzyłam"

Pustelnicą może zostać zarówno osoba duchowa, jak i świecka, która skończyła 30 lat. Jednak w naszym kraju zdecydowana większość kobiet, które wybrały taką drogę życia, to siostry zakonne. Natomiast przygotowanie do życia pustelniczego trwa zazwyczaj około 10 lat. Formacja odbywa się pod kierownictwem osoby odpowiedzialnej za życie pustelnicze w danej diecezji i ma charakter indywidualny.

- Formacja jest wieloaspektowa, rozłożona na kilka lat. Chodzi o pogłębienie duchowe, teologiczne, ale i życiowe - powiedział KAI ks. prałat Tomasz Rusiecki.

Kim są współczesne pustelnice?

Mimo że współczesne pustelnice żyją w samotności, nie izolują się całkowicie od innych ludzi. - Pustelnik nie pogardza światem, nie ma negatywnego stosunku do nauki, ludzi i społeczeństwa. Nie traktuje życia pustelniczego jako ucieczki i od świata. Pustelnik jest człowiekiem myślącym, zastanawiającym się, ceniącym sobie twórczy dorobek ludzkości w dziedzinie wiedzy o człowieku. Chce szybko, szybciej niż inni dorosnąć do odpowiedzialności za własne życie, do nadania mu pięknego kształtu - dowiadujemy się ze strony diecezja.pl.

Jak wygląda ich codzienność?

Pustelnice mają swoje własne pustelnie. Są to miejsca znajdujące się na uboczu, mało zaludnione. Co istotne, mają w nich mieszkać aż do śmierci. Ich codzienność polega na studiowaniu dzieł z duchowości i teologii, które mają na celu stworzenie intelektualnej bazy do życia duchowego w samotności. To przede wszystkim nauka i praktykowanie modlitwy kontemplacyjnej w ciszy przez dwie godziny dziennie.

"To nie jest wybór samotności"

Niedawno o tej formacji w mediach zrobiło się głośno za sprawą pewnego wydarzenia. Kilka miesięcy temu w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi s. Anuncjata i s. Maria Teresa zostały pustelnicami. W czasie ślubów abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, stwierdził, że życie pustelnicze:

To nie jest wybór samotności, to jest wybór wspólnoty z Jezusem w Jego Ciele i Krwi, a przez to jest wyborem wspólnoty z całym Kościołem.
 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: