Dlaczego w lumpeksach czuć specyficzną woń? Cała prawda o "lekko zatęchłym, zapoconym zapachu"

Czy zauważyłeś, że każdy sklep z używaną odzieżą pachnie podobnie? Istnieje kilka czynników, które wpływają na to, że za każdym razem w lumpeksie wyczuwamy charakterystyczną woń. Sprawdź, jak się jej pozbyć z ubrań.

Sklepy z używaną odzieżą mają wiele określeń, a także zwolenników. Atrakcyjna jest nie tylko cena, ale również możliwość kupna markowych i oryginalnych ubrań w okazyjnych cenach. Od "ciuchlandów, po "second-handy", aż po "lumpeksy". Mimo różnych nazw wszystkie łączy jednak charakterystyczny zapach. Chociaż dla wielu trudny do opisania, jest niezwykle łatwy do rozpoznania. 

Zobacz wideo Wybrałyśmy się do jednego z warszawskich lumpeksów. Oto, co znalazłyśmy w dniu dostawy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego ubrania z lumpeksów mają specyficzny zapach? Ekspert wyjaśnia przyczynę

Stali bywalcy sklepów z odzieżą używaną z pewnością już nie raz spotkali się z zapachem, który jest obecny niemal w każdym ze sklepów. Charakterystycznym aromatem są również przesiąknięte ubrania. Ekspert w dziedzinie zapachów, Simon Harrop w rozmowie z portalem Vice tłumaczy, skąd pochodzi specyficzny zapach w lumpeksach.

W sklepach z odzieżą używaną nie czuje się płynów do prania czy zmiękczania, a raczej naturalne wonie ludzkiego ciała. To ten lekko zatęchły, zapocony zapach. [...] Ubrania zachowują zapach ludzi, którzy je nosili. Przeciętna osoba traci około litra wody dziennie przez skórę i oddech, a nie mówię tu o moczu i pocie. Cała ta wilgoć osadza się na ubraniach.

Co więcej, charakterystyczny zapach, wyczuwalny w second-handzie może również wynikać z obecności mieszaniny różnych materiałów. Syntetyczne tkaniny na dłużej zachowują pewne aromaty, w konsekwencji wpływają na całokształt zapachowej atmosfery.

Jak pozbyć się zapachu z lumpeksu? Zrób to, a będą jakby nie były noszone nigdy wcześniej

Dla wielu osób nieprzyjemny zapach ubrań pochodzących ze sklepów z używaną odzieżą stanowi dyskwalifikujący czynnik przy ich zakupie. Warto pamiętać, że kupowanie i noszenie używanych ubrań to działanie bardzo ekonomiczne i ekologiczne, które ma wiele korzyści nie tylko dla klientów, ale również środowiska. Istnieje kilka sposobów na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z odzieży, a jednym ze skuteczniejszych jest użycie, niezawodnego w każdym domu - octu. Aby odświeżyć ubrania podczas prania i pozbyć się zapachu stęchlizny należy wlać pół szklanki produktu do komory z proszkiem, przed rozpoczęciem cyklu. Ocet ma właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dlatego idealnie sprawdzi się prania odzieży używanej. Nie tylko szybko zneutralizuje nieprzyjemną woń, ale także usunie ryzykowne bakterie dla organizmu.

Więcej o: