Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? Dowiedz się i uniknij przykrej niespodzianki

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, mamy dobrą wiadomość, gdyż możesz zrobić to szybko, bezproblemowo, a w niektórych przypadkach także bez wychodzenia w domu. Wystarczy dostęp do internetu.

Ubezpieczenie społeczne uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W ramach płacenia składek otrzymujesz dostęp do licznych specjalistów, konsultacji, hospitalizacji w ramach NFZ. Gdy mu nie podlegasz, w przypadku np. hospitalizacji będziesz zobowiązany zapłacić za każdy dzień pobytu w szpitalu, przeprowadzone badania, operacje oraz wezwanie karetki. Często są to kwoty rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych, dlatego warto zadbać o to, by mieć ubezpieczenie. Jak sprawdzić, czy mu podlegasz?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? Sposobów jest kilka

Składki na ubezpieczenie społeczne najczęściej opłacamy z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, prowadzenia działalności gospodarczej, bycia emerytem, rencistą czy bezrobotnym. Do ubezpieczyciela zgłasza nas pracodawca, urząd pracy, czy my sami, gdy prowadzimy firmę. Jak sprawdzić, czy na pewno dopilnowano tego obowiązku? Aktualnie jest to naprawdę proste i szybkie. W niektórych przypadkach nawet nie musisz wyjść z domu.

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? Internetowe Konto Pacjenta

Jeśli nie jesteś pewna, czy zostałaś ubezpieczona, możesz to błyskawicznie sprawdzić w IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Zaloguj się do niego w przeglądarce bądź aplikacji na telefonie, następnie wybierz zakładkę "Moje Konto" i przejdź do sekcji "Twoje ubezpieczenie zdrowotne". Pod nią znajdziesz informację, czy NFZ potwierdza prawo do świadczeń oraz sprawdzisz swoje składki.

Czy firma zgłosiła mnie do ubezpieczenia? Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Drugim sposobem jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli PUE ZUS. Jeśli chcesz sprawdzić, czy firma, w której pracujesz zgłosiła cię do ubezpieczeń, przejdź do swojego profilu i z menu wybierz zakładkę "Ubezpieczenia i płatnicy". Z kolei w zakładce "Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym" znajdziesz informacje na temat aktualnej przynależności do NFZ oraz członków rodziny, których zgłosiłeś do ubezpieczenia.

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? Wybierz się na spacer do placówki medycznej

To, czy jesteś ubezpieczona, sprawdzisz także w każdej placówce medycznej. Wystarczy podejść do rejestracji i poprosić o weryfikację. W tym celu najczęściej wystarczy okazać dowód osobisty i podać PESEL, a pracownik sprawdzi to w kilka sekund.

Więcej o: