umowa
-
Odsetki maksymalne 2022: czy zmieniła się ich wysokość? Wyjaśniamy kto musi płacić odsetki ustawowe
Każdy z nas podczas zawierania umowy ma dowolność zawartych w nich treści. Jednak jest jedna sprawa, którą precyzuje polskie prawo, są nią odsetki. Wyjaśnimy dziś, ile wynoszą odsetki maksymalne 2022, a także czym są odsetki ustawowe 2022 lub odsetki ustawowe za opóźnienie 2022.
-
Umowa pożyczki w rodzinie bez podatku? Jest możliwa wyłącznie w dwóch przypadkach
Skomplikowane procedury i wymagania bankowe sprawiają, że nie każdy może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. Stąd też wiele osób szuka pomocy wśród najbliższych. Niezbędna w takiej sytuacji będzie umowa pożyczki w rodzinie. Co istotne, nie w każdym przypadku będzie wiązała się ona z koniecznością zapłaty podatku.
-
Umowa zlecenie a emerytura. Czy w przyszłości możesz nie otrzymać świadczenia?
Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? To pytanie zadaje sobie wiele osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Chcąc otrzymywać w przyszłości świadczenie, warto wnikliwie przeczytać zapisy umowy.
-
Umowa zlecenie a emerytura. Czy w przyszłości będziesz miał prawo do wypłaty świadczenia?
Prawo do emerytury zyskujemy po osiągnięciu określonego wieku emerytalnego i stażu pracy, za który odprowadzano składki do ZUS. Jak wytyczne te wyglądają w przypadku zatrudnienia na umowie zlecenie?
-
Ekwiwalent za urlop kalkulator. Jak poprawnie wyliczyć zastrzyk gotówki?
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie przysługuje każdemu. Kto może go otrzymać i czy pracodawca ma obowiązek, aby go wypłacić? Ekwiwalent za urlop kalkulator możę pomóc ci obliczyć wysokość świadczenia. Sprawdź, jak to zrobić.
-
Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? Brak spełnionych warunków grozi utratą dochodu
W sytuacjach zagrażających zdrowiu pracownika, chory ma prawo do tzw. zwolnienia lekarskiego. Zdarza się jednak, że wizyta u lekarza odbywa się później, niż pierwsze objawy uniemożliwiające pracę. Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? To zależy od wielu czynników.
-
Urlop na żądanie ile dni przysługuje? Jeśli przekroczysz ich liczbę, możesz stracić pracę
Urlop na żądanie przysługuje w wyjątkowych okolicznościach. Pracownik ma do niego prawo, ale pracodawca nie zawsze musi wyrazić zgodę. Ile dni przysługuje pracownikowi i na jakich zasadach? Przekroczenie limitu dni wolnych może grozić nawet utratą pracy.
-
Umowa zlecenie a emerytura: Decyduje rodzaj zatrudnienia i obowiązki pracodawcy
Emerytura to świadczenie które otrzymują pracownicy, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oznacza to, że liczy się rodzaj zatrudnienia, ale czy tylko? Umowa o pracę, ale i umowa zlecenie może wliczać się do emerytury. Pracodawca musi jedynie dopilnować odpowiednich obowiązków.
-
Urlop na żądanie. Ile dni przysługuje pracownikowi? Nie zawsze możesz go wziąć
W sytuacjach nagłych możesz wziąć tzw. urlop na żądanie. Ile dni przysługuje i kiedy należy poinformować pracodawcę? Powiadomienie o urlopie pracodawcy zbyt późno może skutkować konsekwencjami. Sprawdź ile dni wynosi urlop i do kiedy możesz go zgłosić.