Na początku tego roku Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że w Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych. Zgodnie z danymi Kościoła Katolickiego, wiosną w naszym kraju było aż 400 takich kobiet. Najwięcej dziewic konsekrowanych jest w archidiecezji krakowskiej (57), warszawskiej (36) i gdańskiej (29). Do tego grona dołączyła niedawno pani Izabela z województwa śląskiego.
Jak informuje portal tygodnika "Gość Niedzielny", uroczystość odbyła się 16 listopada w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. Pani Izabela przyjęła konsekrację w otoczeniu najbliższych przyjaciół i rodziny. "Uroczystość w imielińskiej parafii uświetniły też śpiew scholi i obecność pocztów sztandarowych" - czytamy w publikacji na ten temat na portalu Gość.pl.
Prawno-kanoniczną definicję konsekracji w przypadku kobiet ujęto w kan. 604 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Są do niej dopuszczane kobiety, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński, ani nie żyły jawnie w stanie "przeciwnym czystości". Mogą ją przyjąć mniszki oraz panie żyjące w stanie świeckim. Konsekracja oznacza zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie.
Pierwszą dziewicą konsekrowaną w Polsce została Zofia Prochownik spod Krakowa. Śluby przyjęła 12 października 1991 roku. Miała wówczas 40 lat. Jak wspominała, przygotowywała się do tego wewnętrznie bardzo długo - już od czasów, gdy studiowała teologię. O tym, na czym tak naprawdę polega to w praktyce powiedziała w wywiadzie z WP Agnieszka Cichowicz: - Nasz stan nie ma konkretnego celu do zrealizowania. Chodzi w nim o bycie osobą poświęconą Bogu, ale żyjącą w świecie [...] - wyjaśniła.