Owocu pomarańczy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do Europy przywędrował on z Chin. Pomarańcze rosną na wiecznie zielonych drzewach, które osiągają około 10 metrów wysokości. Owoce, dzisiaj kupowane przez nas w sklepach właśnie jako pomarańcze, są tak naprawdę krzyżówką dwóch innych gatunków: pomelo oraz mandarynki. Kiedy po wyciśnięciu soku z pomarańczy pozostaną resztki, można je przepuścić przez wirówkę. Wtedy uda się między innymi wyizolować cząsteczki oleju. Olejek pomarańczowy to ciecz o pomarańczowożółtej barwie, a także silnym, orzeźwiającym i lekko gorzkim zapachu. U większości ludzi nie bez powodu ten aromat wywołuje optymizm.
Zastosowanie olejku pomarańczowego w przeważającej części mieści się w ramach przemysłu kosmetycznego. Preparat ten ma jednak wiele zdolności, które przydają się także w przypadku, gdy chce się zadbać o swoje zdrowie. Wśród nich można wymienić:
Jeśli natomiast chodzi o wykorzystanie w kosmetyce, olejek pomarańczowy jest doskonałym sposobem do walki z cerą trądzikową, ponieważ usuwa stany zapalne i pozwala na pozbycie się wyprysków. Jednocześnie działa też rozświetlająco na cerę. Inną cenną właściwością tego specyfiku jest wspomaganie redukcji cellulitu. Prócz masażu i inhalacji, olejek pomarańczowy można także wykorzystywać do odprężającej kąpieli.
Co odpowiada za właściwości, które zdradza olejek pomarańczowy? Niewątpliwie jego bogaty skład. W jego ramach mieszczą się:
Jak zrobić olejek pomarańczowy? To dosyć proste zadanie. Będą do tego potrzebne:
Skórkę z pomarańczy należy wsypać do słoika (wcześniej wyparzonego) i zalać wódką tak, by ciecz dobrze ją przykrywała. W przeciwnym razie skórka może spleśnieć. Po tym procesie zamyka się słoik i potrząsa nim kilkakrotnie. Następnie trzeba odstawić go w chłodne miejsce na dwa tygodnie. Istotne jest, by pamiętać o codziennym potrząsaniu słoikiem. Po upływie czternastu dni przelewa się zawartość słoika przez gazę. Zlany do butelki płyn trzeba postawić w miejsce z dobrą wentylacją, by alkohol mógł odparować. Po kilku dniach alkoholowego zapachu nie powinno już być czuć – wtedy też olejek domowej roboty będzie gotowy do użytku.
Cena olejku pomarańczowego przygotowanego samodzielnie na pewno przekroczy 20 złotych, jednak będzie go można wyprodukować naprawdę sporo. Gotowy olejek można natomiast kupić w aptece lub większej drogerii. W takich miejscach opakowanie o pojemności 10 mililitrów kosztuje zaledwie od 5 do 7 złotych.