Siwe włosy w młodym wieku? Skąd się biorą?

Wydaje Ci się, że jesteś jeszcze za młoda na siwienie, ale coraz częściej znajdujesz pojedyncze, siwe włosy? Zastanawiasz się, co to może oznaczać? Sprawdź, czy na co powinnaś zwrócic uwagę i co zrobić, jeśli szare kosmyki pojawiają się w młodym wieku.

Pierwsze siwe włosy w młodym wieku są niejednokrotnie źródłem smutku i lęku przed wczesnym starzeniem. Zwykle siwienie zaczyna się około 30 roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a u każdego z nas może przebiegać w innym tempie. 

Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C:

Zobacz wideo

Siwe włosy w młodym wieku - skąd się biorą?

Jeżeli w młodym wieku zaczynają u ciebie pojawiać się siwe włosy, może to oznaczać, że masz do tego genetyczną skłonność. Zapytaj rodziców, czy u nich było podobnie. Oprócz genetyki, ogromną rolę w procesie siwienia odgrywa stres. Naukowcy z uniwersytetów w Sao Paulo i Harvardzie odkryli dlaczego. Intensywny stres uszkadza komórki odpowiedzialne za stan włosów i skóry. Uszkadza to ich koloryt, dlatego włosy zmieniają kolor na siwe. Siwienie może przyśpieszać też niezdrowy tryb życia. Jeśli się nie wysypiasz, jesteś ciągle w biegu, jesz niezdrowo, a do tego pijesz sporo alkoholu i palisz, nic dziwnego, że pojedyncze włosy zareagują zmianą koloru na siwy, nawet w bardzo młodym wieku. 

Siwe włosy w młodym wieku - naturalne sposoby

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyrwanie siwego włosa nie zatrzyma siwenia. Istnieją jednak naturalne sposoby, które zamaskują siwiznę. Wypróbuj lawendowej wcierki do włosów. Możesz oprócz głównego składniku dodać do niej miętę czy tymianek. Wymieszaj je w proporcjach po 50 g i zalej białym octem. Odstaw na kilka tygodni w chłodne miejsce. Powstały roztwór wcieramy w skórę głowy i włosy, pozostawiamy na noc. Rano dokładnie myjemy włosy. Wcierka stosowana regularnie zapobiega siwieniu włosów i wyraźnie je wzmacnia. Jeśli zdarzyło ci się znaleźć pojedyncze siwe włosy i boisz się, że szybko pokryją one całą głowę, możesz zacząć stosować płukankę rumiankową, nawet w młodym wieku. Szczególnie dobrze sprawdzi się dla osób z blond włosami, bo doda im świetlistych refleksów. Zaparz napar z rumianku i wymieszaj z sokiem z połówki cytryny. Nałóż na włosy po myciu i potrzymaj przez 15 minut, następnie spłucz zimną wodą. Włosy będą pięknie błyszczeć, a do tego rumianek przeciwdziała siwieniu. 

Więcej o: