Ukraińska snajperka postrachem rosyjskich żołnierzy. Współczesna "Pani Śmierć"

Ukraińska snajperka, której tożsamość owiana jest tajemnicą, stała się symbolem walki oraz bohaterką narodową. Jak podkreśla kobieta, zamierza walczyć przeciwko rosyjskim żołnierzom do samego końca.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Zostać czy uciekać? Dylemat mieszkańców wschodniej Ukrainy

Od początku wojny często podkreśla się, że około 20 procent ukraińskiej armii stanowią kobiety. Z czego to wynika? Jak tłumaczyła w rozmowie z naszym serwisem dr Anita Brzozowska z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, w Ukrainie od lat mówiło się o możliwym kolejnym ataku ze strony Rosji, dlatego Ukrainki i Ukraińcy żyli w poczuciu zagrożenia. - Nie możemy także zapominać o wydarzeniach takich jak Pomarańczowa Rewolucja czy protesty na Majdanie, które wywołały ogromną mobilizację w społeczeństwie ukraińskim oraz wzrost nastrojów patriotycznych. Stąd też ta ogromna chęć kobiet do obrony kraju. Warto też zaznaczyć, że ich mobilizacja nie dotyczy tylko walki zbrojnej - wyjaśniła ekspertka.

Tajemnicza snajperka

Wśród kobiet walczących w ukraińskiej armii są czołgistki, artylerzystki, a także snajperki. O jednej z nich zrobiło się w ostatnim czasie głośno na całym świecie. To Ugoliok (pseudonim można przetłumaczyć jako węgiel drzewny). Snajperka dołączyła do ukraińskiej piechoty morskiej w 2017 roku. Od tego czasu walczy z separatystami w Ługańsku oraz Doniecku. W styczniu tego roku odeszła z wojska. Jednak gdy zaczęła się wojna z Rosją ponownie zaczęła służyć w 35. brygadzie piechoty. 

Bohaterka narodowa Ukrainy

Postać snajperki jest bardzo tajemnicza. Na zdjęciach nie widzimy całej jej twarzy, niewiele też wiadomo obecnie na temat jej osiągnięć. Możemy jednak domyślać się, że skoro jej sylwetka została opisana na oficjalnym profilu na Facebooku sił zbrojnych Ukrainy, są one znaczące. 

Apel snajperki do Ukraińców

Kobieta wystosowała niedawno apel do ukraińskich żołnierzy, którego celem jest jeszcze większa motywacja do walki z rosyjskimi żołnierzami. - To nie są ludzie. Nawet naziści nie byli tak podli, jak ci orkowie. Musimy ich pokonać. Wygramy na pewno! Ja wytrzymam do końca! - zaapelowała snajperka. 

Współczesna "Pani Śmierć"

Ugoliok stała się już symbolem walki i oporu dla Ukraińców. Co ciekawe, kobieta porównywana jest do bohaterki z okresu II wojny światowej Ludmiły Pawliczenko o pseudonimie "Pani Śmierci". Legendarna snajperka wstąpiła na początku inwazji niemieckiej na Związek Radziecki do Armii Czerwonej. Pawliczenko przeszła do historii jako najskuteczniejsza snajperka wojny. Podobno zabiła ponad 300 żołnierzy. Przez to stała się symbolem odwagi i walki. 

Ludmiła PawliczenkoLudmiła Pawliczenko wikimedia commons

Znalezienie sensu życia jest równie ważne co dobra dieta Co nam daje empatia i wolontariat?

Więcej o: