Mole spożywcze a ubraniowe- poznaj różnicę
Na początek warto podzielić szkodliwe insekty na mole spożywcze oraz mole ubraniowe. Czym się od siebie różnią?
- Mole spożywcze - to mole, które widujemy w kuchni są najczęściej koloru brązowego z domieszką szarości, długość odwłoka wynosi około kilkanaście milimetrów, dokładnie tyle samo ile rozpiętość skrzydeł. Mole spożywcze zamieszkują nasze szafki przez cały rok i najczęściej sami sprowadzamy je do domu wraz z paczką kaszy ze sklepu.
Mole spożywcze często pojawiają się w naszych kuchniach i spiżarniach, dlatego warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się ich. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Klejdysz/shutterstock.com
- Mole ubraniowe, znane też jako odzieżowe to insekty sezonowe, które występują przeważnie na wiosnę oraz na początku i pod koniec lata. Co więcej są znacznie mniejsze od moli spożywczych, tak mniej więcej o połowę. Ich długość sięga około 10 milimetrów. Są też jaśniejsze, cechą charakterystyczną jest żółty odcień.
Mole ubraniowe są nieco mniejsze od moli spożywczych i mają jednolitą barwę. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Klejdysz/shutterstock.com
Mole ubraniowe i ich larwy- dlaczego są tak niebezpieczne?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać dorosłe mole ubraniowe nie są zainteresowane zawartością naszej szafy. To dojrzałe osobniki, które już zdążyły się nasycić jako larwy. To właśnie one niszczą ubrania, najbardziej smakują im tkaniny naturalne, rzadko gryzą syntetyki. Co więcej lubią brud, ale w sterylnym domu także znajdą swoje miejsce. Jednak nie warto gromadzić brudnych ubrań- pot, plamy z resztkami jedzenia to jest właśnie to, co kochają larwy moli ubraniowych.
Mole ubraniowe jak się pozbyć? Domowe sposoby na mole
- Najprostsze sposoby na mole ubraniowe to częste pranie oraz prasowanie odzieży. Nie każdy lubi spędzać czas przy pralce, czy desce, jednak ulubiony serial w tle lub dawno odkładany film pomogą odczarować te nudne czynności. Plus prasowanie to dobry sposób na skołatane nerwy.
- Dodatkowo z pomocą przychodzi uniwersalna lawenda, latem można posadzić ją w ogrodzie w postaci naturalnej bariery na kleszcze, jesienią zebrać kwiaty i zasuszyć w bawełnianym woreczku, który wieszamy w szafie. Efekt wzmocni kilka kropel olejku lawendowego.
- Mole ubraniowe jak się pozbyć, gdy już się pojawią? Bardzo prostym i skutecznym sposobem jest ekspozycja ubrań na wiatr oraz słońce, wiedzą o tym dobrze nasze babcie, które właśnie latem wieszają wszystkie swoje futra oraz płaszcze na balkonie. Taki zabieg można powtórzyć też zimą. Mole nie lubią mrozu. Opustoszałą szafę warto przy okazji przetrzeć wodą z octem. Wnętrze szafy można też osuszyć ciepłem z suszarki do włosów.
- Co więcej mole unikają też zapachu liści laurowych, goździków i mięty. Podobno dobrze sprawdza się też napar z denaturatu oraz cytryny.
Zobacz wideo
Czas na porządki w szafie
Sposoby na mole ubraniowe- gotowe zawieszki
Nie zawsze jest czas na walkę z molami przy pomocy domowych sposobów, dla wszystkich zabieganych idealnym rozwiązaniem będą gotowe zawieszki na bazie olejków. Nie tylko skutecznie wystraszą mole z szafy, lecz także sprawią, że odzież zyska ładny zapach. Koszt jest stosunkowo niewielki, zawieszki można kupić w cenie od 5 do 25 złotych. W przypadku odzieży, którą przetrzymujemy w pokrowcach zawieszkę można zawiesić bezpośrednio na wieszaku w środku. Odstraszacze na mole powinny być na wyposażeniu każdej domowej szafy.
Zobacz też: Olej lniany- właściwości, zastosowanie i działanie