Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

 • Prawdziwi romantycy Europy

  Prawdziwi romantycy Europy

  Fascynacja indywidualizmem sprawia, że na całym świecie rośnie liczba gospodarstw jednoosobowych. W statystykach prym wiedzie jeden kraj - Szwecja. Czy rzeczywiście jest to raj dla samotników? Katarzyna Tubylewicz, która mieszka w Szwecji od ponad dwudziestu lat, postanowiła zbadać ten temat. Efekt jej pracy możemy przeczytać w książce "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami".

 • Od klapsa do rozkoszy. Spanking nie dla dzieci

  Od klapsa do rozkoszy. Spanking nie dla dzieci

  "Klaps to nie bicie", "Klaps to nie przemoc", "Od klapsa jeszcze nikt nie umarł". Wszyscy znamy te krzywdzące hasła. Laura Priestess odważyła się napisać książkę o własnej traumie pt. "Jedenaste nie dotykaj. Moja historia przemocy". O tym, że gdy była dzieckiem, klaps wymierzony w pośladki naruszył jej intymną granicę i już na zawsze odcisnął piętno na jej późniejszym życiu i seksualności. Czy jest jedyną osobą, którą to doświadczenie naznaczyło na zawsze? Zapewne nie. Wciąż jednak za mało się o tym mówi.

 • Wymazywanie kobiet w Afganistanie. 'Podczłowiek. Sługa. Bezwolna istota'

  Wymazywanie kobiet w Afganistanie. "Podczłowiek. Sługa. Bezwolna istota"

  Gdy oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę, w Afganistanie talibowie zwiększają presję na kobiety. Obejmując władzę w połowie sierpnia 2021 roku, zapewniali, że nie mają zamiaru przywracać drastycznych praw, jakie obowiązywały za ich pierwszych rządów w latach 90. Po 9 miesiącach wprowadzili dekret nakazujący kobietom zakrywanie ciała od stóp do głów, pozostawanie w domach i rezygnację z pracy. O sytuacji kobiet w Afganistanie rozmawiamy z dr Ludwiką Włodek ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, autorką książki "Buntowniczki z Afganistanu".

 • Tabu, stygmatyzacja i zasłona milczenia. 'Gdy powiedziałam dziadkom, czym się zajmuję, zapadła cisza'

  Tabu, stygmatyzacja i zasłona milczenia. "Gdy powiedziałam dziadkom, czym się zajmuję, zapadła cisza"

  Miliony kobiet na całym świecie są upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie tylko dlatego, że dostały miesiączkę. W wielu kulturach uznawane są za nieczyste. Do tego dochodzi jeszcze ubóstwo menstruacyjne. I pewnie myślisz, że problem dotyczy krajów Globalnego Południa. Nic bardziej mylnego. Być może twojej koleżanki, sąsiadki, znajomej nie stać na zakup środków higienicznych. O ubóstwie menstruacyjnym rozmawiam z Emilią Kaczmarek, pomysłodawczynią projektu społecznego #Akcja Menstruacja.

 • 500 kobiet rocznie traci życie w związku z przemocą ze strony bliskich im osób. Po cichu

  500 kobiet rocznie traci życie w związku z przemocą ze strony bliskich im osób. Po cichu

  Zabójstwa kobiet w związkach i rodzinach często nie są przypadkowe. Poprzedzają je lata stosowania przemocy, a nierzadko wręcz tortur, którym poddawane są kobiety. Często wie o niej nie tylko rodzina, znajomi i sąsiedzi, ale także instytucje i służby, które powinny stać na straży praw kobiet doświadczających przemocy. Mimo to, kobiety tracą życie. O tym, jak przerwać krąg przemocy rozmawiam z Urszulą Nowakowską - prezeską Centrum Praw Kobiet

 • 'Nie ma kobiet brzydkich, są tylko leniwe!'. Jak Helena Rubinstein stworzyła swoje imperium
 • 'Nie wezmę żadnej kobiety, trzeba dać szansę jakiemuś facetowi'. Kobiety w branży IT w czasach PRL

  "Nie wezmę żadnej kobiety, trzeba dać szansę jakiemuś facetowi". Kobiety w branży IT w czasach PRL

  Informatyczki gwiazdami PRL-u? A jednak. To kobiety od podstaw tworzyły branżę IT w Polsce. Pracowały po kilkanaście godzin dziennie, ale nie narzekały, bo wiedziały, że tworzą coś ważnego. Od zera. Ela Płóciennik nazywana była "Bestią", Alicja Kuberska była magiczką od Odry, a Hanna Oktaba to nazwisko, które coś znaczy w branży IT w Ameryce Łacińskiej. O polskiej informatyce z nieznanej strony rozmawiamy z Karoliną Wasielewską, autorką książki "Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki".

 • Prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe. To nie jest kraj dla kobiet

  Prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe. To nie jest kraj dla kobiet

  Kobiety to zdrajczynie lub szalone. Zwłaszcza te, które mają odwagę mówić swoim głosem. Pozostałe udają, że wszystko jest w porządku. Beata Kowalik w swoim reportażu "No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku" opowiada o współczesnych niewolnicach bez przywilejów, które od pokoleń muszą mierzyć się z wszechobecną przemocą, maczyzmem i bezprawiem.

 • Pokazały twarze w trudnej książce. Chcą powiedzieć: Wstydzić powinni się nasi oprawcy

  Pokazały twarze w trudnej książce. Chcą powiedzieć: Wstydzić powinni się nasi oprawcy

  Co 40 sekund jedna kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Co piąta została zgwałcona. 87 proc. Polek przyznaje, że doświadczyła jakiejkolwiek formy przemocy seksualnej. Od 2014 roku gwałt jest ścigany z urzędu, ale 67 proc. spraw jest umarzanych. Patrycja Wieczorkiewicz i Maja Staśko dotarły do dwudziestu osób, które postanowiły podzielić się swoją trudną historią. Możemy je przeczytać w książce pt. "Gwałt polski". Z jakimi traumami muszą mierzyć się bohaterki? Kim byli ich oprawcy? Czy zostali skazani?

 • Bieda w Polsce. Życie Hanki i Tadka było cudowne - firma, dom, ogródek, dwójka dzieci. Jedno wydarzenie zmieniło ich życie

  Bieda w Polsce. Życie Hanki i Tadka było cudowne - firma, dom, ogródek, dwójka dzieci. Jedno wydarzenie zmieniło ich życie

  12 zł. Tyle średnio mogą wydać dziennie osoby najuboższe. A bywa, że i mniej. Czasem na miesiąc po opłaceniu wszystkich rachunków zostaje 67 zł. Wystarczy choroba, wypadek, jedno nieszczęśliwe zdarzenie, by ubóstwo zapukało do drzwi. W tym roku dodatkowe żniwo zbiera pandemia. Czy ubóstwo w Polsce wzrasta? Rozmawiam z Joanną Sadzik, prezeską Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje akcję Szlachetna Paczka.

 • 'Często patrzymy na ten kraj w sposób wojujący, a nie widzimy codziennej radości'. Kobiety w Arabii Saudyjskiej

  "Często patrzymy na ten kraj w sposób wojujący, a nie widzimy codziennej radości". Kobiety w Arabii Saudyjskiej

  Marjam al-Otibi jest Saudyjką. Została postawiona przed sądem za to, że żyła samotnie i sama podróżowała do stolicy, Rijadu, bez zgody ojca. Po trzech latach batalii sąd orzekł, że "kobieta jest rozsądnym dorosłym, który ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać". Światowe media pisały, że to historyczne orzeczenie. Czy rzeczywiście ten wyrok sądu jest przełomowy? Jak się żyje kobietom w Arabii Saudyjskiej?

 • Apostaci są wśród nas. 'Nie chcę mieć nic wspólnego z Kościołem, ponieważ czyni zło'
 • Kobiety w Afganistanie boją się o życie. 'To nie jest histeria. Ja im wierzę'

  Kobiety w Afganistanie boją się o życie. "To nie jest histeria. Ja im wierzę"

  - Przyjdą po ludzi takich jak ja i mnie zabiją - mówi Zarifa Ghafari, burmistrzyni miasta Majdanszahr. - Mój czas się kończy, szukają nas dom po domu, talibowie mają listy z naszymi nazwiskami - dodaje Nilofar Ajoubi, aktywistka z Kabulu. - W oczach talibów kobiety nie są istotami ludzkimi, a jedynie mięsem do bicia i poniewierania - zauważa 33-letnia Khatera, która w ubiegłym roku została postrzelona przez rebeliantów w afgańskiej prowincji Ghazni. Po ataku bojownicy wyłupili jej oczy. Gdy tymczasem rzecznik talibów po przejęciu władzy w Afganistanie informuje, że prawa kobiet będą respektowane zgodnie z prawem szariatu. - Talibowie próbują wysłać przekaz do świata, że się zmienili, ale nikt nie wierzy w te zapewnienia - mówi prof. Patrycja Matusz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 • Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. 'To nie jest gra, to piekło, wojna'

  Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. "To nie jest gra, to piekło, wojna"

  Clarissa Ward, korespondentka CNN relacjonuje wydarzenia z Kabulu. Jest nieustraszona. Wchodzi w tłum talibów, staje przed nimi śmiało, patrzy w oczy bojowników uzbrojonych po zęby i zadaje pytania. Ta odważna 41-latka już stała się jednym z symboli przejęcia Afganistanu przez talibów. Dla niej przełomowym momentem w życiu stał się atak na World Trade Center. To wtedy porzuciła plany zostania aktorką.

 • 'Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa'. Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku

  "Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa". Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku

  "Nie bądź jak baba", "Chłopaki nie płaczą", "Podejmij męską decyzję", "Zachowuj się jak prawdziwa kobieta" - na co dzień torpedowani jesteśmy słowami, które ranią i ograniczają. - Te pozornie bezpieczne i powszechne, ale oparte na stereotypach sformułowania, mogą krzywdzić - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Martyna Kaczmarek, feministka, edukatorka i działaczka. Centrum Praw Kobiet zaprosiło ją do projektu "Równe związki mają lepiej", a ona postanowiła obalić kilka stereotypów dotyczących języka, ciała i pieniędzy.

 • Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma 'szukać patyka w parku' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma "szukać patyka w parku" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Katarzyna Kozłowska mówi, że armia dała jej siłę. Po ponad 20 latach służby podjęła jednak trudną decyzję, żeby odejść z wojska. Dziś jako prezeska fundacji #SayStop pomaga osobom, które doświadczyły w służbach mundurowych mobbingu i molestowania seksualnego. - Boli mnie to, że wiele kobiet umywa ręce i odpowiada często pytaniem: A nas to dotyczy? Czy to coś zmieni? I wtedy rośnie we mnie gniew, że kobieta kobiecie potrafi tak odpowiedzieć, że zamyka się na problemy innych, jakby nie wiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które sobie nie pomagają - opowiada Kozłowska.

 • Cztery kobiety przerwały ciążę i szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach. 'Nie żałuję swojej decyzji'

  Cztery kobiety przerwały ciążę i szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach. "Nie żałuję swojej decyzji"

  Dominika, żeby przerwać ciążę, pojechała do Niemiec, Agata i Agnieszka zamówiły tabletki, a Maja, która mieszka w Wielkiej Brytanii, z dnia na dzień umówiła się do kliniki na legalny zabieg. Cztery kobiety opowiadają nam o swoich doświadczeniach. Jedne płaczą, inną mówią o uldze. Kolejna mówi, że to nieprawda, że po aborcji przeżywa traumę. "Proszę napisać, że ja na pewno nie!".

 • Dyrektorka szkoły o podstawie programowej: Wyrzuciłabym z listy lektur kilka książek
 • Katarzyna Miller o micie romantycznej miłości. 'Załatwili nas tym na szaro'

  Katarzyna Miller o micie romantycznej miłości. "Załatwili nas tym na szaro"

  Czy walentynki są nam do czegoś potrzebne? Czy pozwalają nam wyrwać się z szarej codzienności? Czy raczej jest to kolejny przymus? Czy mit romantycznej miłości nas uskrzydla? Czy jest raczej kulą u nogi? I czy każdy jest stworzony do miłości? - Namawiałabym do świętowania bez okazji. Wtedy, kiedy przyjdzie nam na to ochota. Żeby ktoś powiedział: "Wiesz, kochanie, nie spóźnij ty mi się dzisiaj, bo będzie specjalna kolacja i specjalny wieczór" - mówi w rozmowie z Kobieta.gazeta.pl Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

 • Gwałt, a po nim kolejna trauma. 'Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.