Gipsówka- sprawdź, jak zadbać o wodospad z kwiatów

Gipsówka to delikatna i urocza roślina, która wprowadzi romantyczny klimat w każdym ogrodzie. Szukasz inspiracji w kategorii sielski ogród? Sprawdź, jak wprowadzić do ogrodu i pielęgnować gipsówkę.

Gipsówka: kwiat, który będzie ozdobą Twojego ogrodu

Gipsówka kwiat to popularna ozdoba skalniaków, ale z powodzeniem wykorzystuje się ją także do dekoracji florystycznych. Małe, delikatne kwiaty gipsówki są popularnym elementem wianków komunijnych oraz mini bukietów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat gipsówki. 

Amarylis. Zdjęcie ilustracyjneAmarylis: co to za roślina? Uprawa i pielęgnacja

Gipsówka wiechowata- pochodzenie i charakterystyka 

W naturalnym środowisku gipsówka występuje w Europie (warto podkreślić, że gipsówka wiechowata w naszym kraju jest pod ochroną), występuje też w Azji. Potocznie określa się ją jako bliską kuzynkę goździka. Łodyżki mogą osiągnąć długość nawet 1 m, pokrój tej rośliny jest wzniesiony. Gipsówkę można rozpoznać po bardzo rozgałęzionych pędach. Lancetowate liście przypominają trochę igły.  

Gipsówka- kwiaty

Drobne i liczne kwiaty- ponad 100 na jednej roślinie, w białym kolorze kwitną przez całe lato. Najbardziej intensywne kwitnienie gipsówki przypada na przełom czerwca i lipca. Czasami można spotkać gipsówki różowe lub purpurowe, ale ich podstawową barwą jest kolor biały. 

Gipsówka. Zdjęcie ilustracyjneGipsówka. Zdjęcie ilustracyjne meiningi/shutterstock.com

Gipsówka: uprawa- co warto wiedzieć? 

Gipsówka nie idzie na kompromisy, miejsce musi być dobrze nasłonecznione, w cieniu ta dekoracyjna bylina może po prostu nie zakwitnąć lub kwiaty będą słabsze. Podłoże powinno być suche o dużej przepuszczalności. Uprawa gipsówki nie jest trudna. Najlepiej sprawdza się w jej przypadku gleba piaszczysta, może to być też piach z dodatkiem gliny. Gipsówka raczej nie przyjmie się na podłożu w pełni gliniastym lub podmokłym. Dobra wiadomość jest taka, że gipsówka jest w pełni mrozoodporna. 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Gipsówka - sadzenie i pielęgnacja 

Nasiona tych kwiatów można wysiać bezpośrednio do gruntu, najlepszy czas to przełom marca i kwietnia. To, o czym należy pamiętać, to duża tendencja do rozrastania. Dla gipsówki z nasion lub sadzonek należy zarezerwować sporo miejsca. Idealny odstęp pomiędzy roślinami to pół metra. Gipsówka w ogrodzie nie wymaga nawożenia i częstego podlewania, o którym należy pamiętać tylko w okresie suszy. 

Oleander. Zdjęcie ilustracyjneOleander pospolity - uprawa i pielęgnacja

Gipsówka w ogrodzie- jak zaaranżować przestrzeń? 

  1. Na działce przypominającej zbocze można zaplanować na przykład malowniczy wodospad w towarzystwie skalników, na których zasadzimy właśnie gipsówkę. Takie atrakcje są uwielbiane przez dzieci i będą ciekawym urozmaiceniem każdego ogrodu
  2. Gipsówka to idealna lokatorka kamiennych donic, które ustawiane przy wejściu na taras ładnie zaaranżują przestrzeń. Nawet zwykły dom z taką oprawą zyska pałacowy klimat. 
  3. Gipsówka to także dobry pomysł na ozdobną ścieżkę. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza w towarzystwie kamiennych schodków. To prosty sposób na tajemniczy ogród w romantycznej odsłonie. 
  4. Białe wodospady sprawdzą się też w formie naturalnej bariery przed ogrodzeniem, kwiaty ładnie uzupełniają kamienistą przerwę i będą ciekawą alternatywą dla kłopotliwego mini trawnika. 

Gipsówka. Zdjęcie ilustracyjneGipsówka. Zdjęcie ilustracyjne Stock for you/shutterstock.com

Gipsówka: odmiany

Ciekawe odmiany gipsówki to między innymi:

  • Gypsophila paniculata (łyszczec wiechowaty)
  • Gypsophila acantholimoides
  • Gypsophila australis
  • Gypsophila perfoliata
  • Gypsophila muralis (łyszczec polny).
Więcej o: