Gipsówka- sprawdź, jak zadbać o wodospad z kwiatów

Gipsówka to delikatna i urocza roślina, która wprowadzi romantyczny klimat w każdym ogrodzie. Szukasz inspiracji w kategorii sielski ogród? Sprawdź, jak wprowadzić do ogrodu i pielęgnować gipsówkę.

Gipsówka: kwiat, który będzie ozdobą Twojego ogrodu

Gipsówka kwiat to popularna ozdoba skalniaków, ale z powodzeniem wykorzystuje się ją także do dekoracji florystycznych. Małe, delikatne kwiaty gipsówki są popularnym elementem wianków komunijnych oraz mini bukietów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat gipsówki. 

Gipsówka wiechowata- pochodzenie i charakterystyka 

W naturalnym środowisku gipsówka występuje w Europie (warto podkreślić, że gipsówka wiechowata w naszym kraju jest pod ochroną), występuje też w Azji. Potocznie określa się ją jako bliską kuzynkę goździka. Łodyżki mogą osiągnąć długość nawet 1 m, pokrój tej rośliny jest wzniesiony. Gipsówkę można rozpoznać po bardzo rozgałęzionych pędach. Lancetowate liście przypominają trochę igły.  

Gipsówka- kwiaty

Drobne i liczne kwiaty- ponad 100 na jednej roślinie, w białym kolorze kwitną przez całe lato. Najbardziej intensywne kwitnienie gipsówki przypada na przełom czerwca i lipca. Czasami można spotkać gipsówki różowe lub purpurowe, ale ich podstawową barwą jest kolor biały. 

Gipsówka. Zdjęcie ilustracyjneGipsówka. Zdjęcie ilustracyjne meiningi/shutterstock.com

Gipsówka: uprawa- co warto wiedzieć? 

Gipsówka nie idzie na kompromisy, miejsce musi być dobrze nasłonecznione, w cieniu ta dekoracyjna bylina może po prostu nie zakwitnąć lub kwiaty będą słabsze. Podłoże powinno być suche o dużej przepuszczalności. Uprawa gipsówki nie jest trudna. Najlepiej sprawdza się w jej przypadku gleba piaszczysta, może to być też piach z dodatkiem gliny. Gipsówka raczej nie przyjmie się na podłożu w pełni gliniastym lub podmokłym. Dobra wiadomość jest taka, że gipsówka jest w pełni mrozoodporna. 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Gipsówka - sadzenie i pielęgnacja 

Nasiona tych kwiatów można wysiać bezpośrednio do gruntu, najlepszy czas to przełom marca i kwietnia. To, o czym należy pamiętać, to duża tendencja do rozrastania. Dla gipsówki z nasion lub sadzonek należy zarezerwować sporo miejsca. Idealny odstęp pomiędzy roślinami to pół metra. Gipsówka w ogrodzie nie wymaga nawożenia i częstego podlewania, o którym należy pamiętać tylko w okresie suszy. 

Gipsówka w ogrodzie- jak zaaranżować przestrzeń? 

  1. Na działce przypominającej zbocze można zaplanować na przykład malowniczy wodospad w towarzystwie skalników, na których zasadzimy właśnie gipsówkę. Takie atrakcje są uwielbiane przez dzieci i będą ciekawym urozmaiceniem każdego ogrodu
  2. Gipsówka to idealna lokatorka kamiennych donic, które ustawiane przy wejściu na taras ładnie zaaranżują przestrzeń. Nawet zwykły dom z taką oprawą zyska pałacowy klimat. 
  3. Gipsówka to także dobry pomysł na ozdobną ścieżkę. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza w towarzystwie kamiennych schodków. To prosty sposób na tajemniczy ogród w romantycznej odsłonie. 
  4. Białe wodospady sprawdzą się też w formie naturalnej bariery przed ogrodzeniem, kwiaty ładnie uzupełniają kamienistą przerwę i będą ciekawą alternatywą dla kłopotliwego mini trawnika. 

Gipsówka. Zdjęcie ilustracyjneGipsówka. Zdjęcie ilustracyjne Stock for you/shutterstock.com

Gipsówka: odmiany

Ciekawe odmiany gipsówki to między innymi:

  • Gypsophila paniculata (łyszczec wiechowaty)
  • Gypsophila acantholimoides
  • Gypsophila australis
  • Gypsophila perfoliata
  • Gypsophila muralis (łyszczec polny).
Więcej o: