Piękny balkon. Sprawdzone patenty na aranżację balkonu

Piękny balkon to marzenie wielu osób. Jak jednak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby była funkcjonalna i oryginalna jednocześnie?

Jak zrobić piękny balkon?

Piękny balkon to coraz częściej spotykany widok nie tylko na osiedlach apartamentowców, ale też zwykłych bloków, które mają już swoje lata świetności za sobą. W miastach to właśnie one stają się oazą zieleni, gdzie można chwilę odpocząć i poczuć się jak na łonie natury za sprawą uprawianej na nich roślinności. Jak zrobić piękny balkon? Przede wszystkim musimy nakreślić nasze potrzeby. W zgodzie z nimi powinien powstać projekt zagospodarowania przestrzeni, który musi zawierać nie tylko rozmieszczenie roślin, ale też mebli wypoczynkowych i innych przedmiotów, które chcemy umieścić na wymarzonym balkonie. Kiedy mamy gotowy pomysł, wówczas można ruszać na zakupy.

Piękny balkon - inspiracje i zdjęcia

Poszukując inspiracji na piękny balkon, warto skorzystać z największej bazy, jaką jest internet. To właśnie tam możemy znaleźć ciekawe filmy lub zdjęcia, które przedstawiają interesujące rozwiązania idealne na balkon. Źródłem inspiracji może być także Instagram, gdzie nie tylko zwykli ludzie, ale także gwiazdy show-biznesu uchylają rąbka tego, jak mieszkają i jak piękne balkony posiadają. Przykładem jest Kasia Cichopek, na której koncie instagramowym możemy znaleźć wiele zdjęć z tarasu, gdzie widoczny jest efektowny kokon idealny do wypoczynku na balkonie. 

 
Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Jak zaplanować piękny balkon w bloku?

Mieszkanie w bloku ma swoje plusy i minusy. Jednym z tych ostatnich jest zapewne ograniczona możliwość zmian w zakresie planowania przestrzeni balkonowej. W wielu wspólnotach np. nie można ingerować w kolor elewacji, czyli de facto nie wolno nam dowolnie zmienić koloru ścian balkonu. Jednak nie zmienia to faktu, że balkon w bloku również można pięknie urządzić. Jak zatem zaplanować piękny balkon w bloku? Wystarczy nieco kreatywności i czasu, by nawet niewielką przestrzeń zamienić w ustronny zakątek, w którym będzie można miło spędzić czas. Warunkiem tego jest zadbanie o odpowiednie osłonięcie od wzroku przechodniów. Można w tym celu zastosować osłonę balkonową lub zbudować modny w ostatnim czasie ogród wertykalny. Klimatu dodadzą przestrzeni rośliny, które powinny być dostosowane do warunków panujących na balkonie, a także dodatki tj. makramy, lampiony i oczywiście wygodne meble (najlepiej takie, które oferują przestrzeń do przechowywania podręcznych drobiazgów).

Piękny balkon w kwiatach o każdej porze roku

Piękny balkon w bloku to nie lada wyzwanie. Trzeba o niego dbać równie mocno co o ogród. Należy pamiętać, że kwiaty hodowane w pojemnikach mają swoje wymagania i potrzebują stałej pielęgnacji. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu dekoracji i mebli przed działaniem czynników atmosferycznych. Aby nasz balkon był atrakcyjny przez cały rok, należy tak zaplanować jego przestrzeń, by znalazło się w niej miejsce dla roślin atrakcyjnych w różnych sezonach. Piękny balkon w kwiatach gwarantuje satysfakcję, ale też sporą ilość wysiłku w jego utrzymanie. Co zrobić, aby mieć:

  • piękny balkon na wiosnę? Wystarczy zadbać, aby w pojemnikach znalazły się pierwsze wiosenne rośliny, np. bratki, tulipany i krokusy
  • piękny balkon latem? Trzeba pamiętać o wysadzeniu gatunków, które lubią słońce, ale też zadbać o ich odpowiednie nawadnianie i nawożenie
  • piękny balkon jesienią? Kwiaty, których nie może zabraknąć wówczas na tarasie to wrzosy i wrzośce, które przetrwają aż do pierwszych przymrozków.

Zobacz też: Kwiaty balkonowe niewymagające częstego podlewania. Rośliny odporne na suszę

Więcej o: