Jak szybko wytrzeźwieć? Sprawdzone sposoby

Jak szybko wytrzeźwieć i nie zmagać się z uciążliwymi objawami kaca? Oto kilka sprawdzonych sposobów na szybkie dojście do siebie po imprezie.

Co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć?

Zastanawiasz się co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć? Jak wiadomo, żeby szybko wytrzeźwieć, najlepiej wcale nie pić, jednak jeśli już zdarzy się taka sytuacja, że spożyjemy zbyt dużą ilość alkoholu, wówczas musimy sobie szybko poradzić z konsekwencjami takiej sytuacji.

Nie oszukujmy się - spożyty alkohol musi wydostać się z naszego organizmu, a to jak szybko uda się to zrobić, uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Spalanie alkoholu to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływ ma między innymi: płeć, masa ciała, metabolizm, dieta, a także indywidualne predyspozycje w zakresie jego tolerancji przez organizm itd. Za metabolizowanie alkoholu odpowiada wątroba, która według uśrednionych obliczeń jest w stanie pozbyć się 0,15 promila na godzinę. Oznacza to, że nie da się w znaczący sposób przyspieszyć procesu trzeźwienia, można jednak uczynić go mniej uciążliwym.

Przekąski do wina. Co przygotować dla gości? Przekąski do wina. Co przygotować na przyjęcie? Pomysły na proste i smaczne przekąski

Co zrobić, żeby wytrzeźwieć?

Jak już wspomniano, za usunięcie szkodliwych substancji, w tym alkoholu, odpowiada wątroba. Jej pracą nie można sterować - działa ona zgodnie z własnym rytmem. Niemniej jednak istnieją metody, które mogą wspomóc ją w tym procesie, a przez to nieco go skrócić. Co zatem zrobić, żeby wytrzeźwieć?

  • Po pierwsze warto przygotować sobie porcję glukozy, którą w trakcie wydalania alkoholu wątroba gorzej przyswaja. Zastrzyk energii w postaci glukozy poprawia samopoczucie i może przyspieszyć proces odtruwania organizmu. Glukozę można nabyć w aptece - wystarczy rozpuścić ją w wodzie.
  • Poprawę samopoczucia może także zapewnić porcja koktajlu owocowego składającego się z produktów bogatych w potas i magnez. Alkohol wypłukuje witaminy, dlatego tak ważne jest ich szybkie uzupełnienie.
  • Spożycie posiłku bogatego w cysteinę również może przyspieszyć wydalanie trujących związków z organizmu. Dobrze więc spożyć porcję jajecznicy lub łososia. Sprawdzi się także ciepła zupa.
  • Pamiętać należy także o odpowiednim nawodnieniu. Podczas spożywania alkoholu organizm zazwyczaj zwiększa produkcję moczu, co powoduje odwodnienie. Konieczne jest więc uzupełnienie zapasu wody. Warto wtedy pić dużo wody mineralnej niegazowanej, dodatkowo wzbogaconej sokiem z cytryny, który dzięki zawartej w nim witaminie C wspomaga usuwanie z organizmu toksycznego aldehydu octowego. 
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Zobacz też: Piwo zwalcza ból głowy skuteczniej niż paracetamol. Naukowcy wyliczyli nawet idealną dawkę

Jak najszybciej wytrzeźwieć?

Jak najszybciej wytrzeźwieć? Jeśli chcesz jak najszybciej wytrzeźwieć, to musisz odłożyć na bok złudzenia i zwyczajnie nie pić. W innym wypadku musisz liczyć się, że aby alkohol opuścił twój organizm, musi upłynąć odpowiednia ilość czasu. Niemożliwe jest, aby po wielogodzinnym piciu w ciągu kilku chwil wydalić alkohol i móc np. usiąść za kierownicą. Warto zaopatrzyć się w alkomat, aby w takim wypadku mieć całkowitą pewność co do tego, że możemy kierować pojazdem. Na wydalenie dużej ilości alkoholu organizm może potrzebować nawet kilkunastu godzin, więc warto skorzystać z taksówki lub innego środka transportu. 

Wpływ alkoholu na ciało kobiety Wpływ alkoholu na kobiece ciało. Ile kalorii spożywamy z drinkami?

Jak wytrzeźwieć po długim piciu?

To, jak szybko uda się wytrzeźwieć po długim piciu, uzależnione jest od wielu czynników. Nie zapominajmy jednak, że jest to proces długotrwały i nie da się go "obejść". Pamiętać należy także, że to iż czujemy się trzeźwo, nie jest wcale dowodem na to, że alkohol opuścił już organizm. Lepiej odczekać jeszcze jakiś czas lub sprawdzić swój stan alkomatem. 

Jednym ze wspomagających proces trzeźwienia sposobów jest wywołanie wymiotów. Czasem pojawiają się one samoistnie, niekiedy trzeba je wywołać. Jest to bardzo nieprzyjemna metoda, ale sprawdza się, gdyż pozbycie się niestrawionych resztek alkoholu sprawia, że natychmiast opuszcza on nasz organizm, bez przechodzenia przez żmudny proces metabolizowania i rozkładu.

Zobacz też: Czym się strułeś, tym się lecz? Dietetyk mówi: NIE. Podaje konkretne wskazówki, dzięki którym pokonasz kaca

Więcej o: