Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dokucza ci suchość w gardle po przebudzeniu lub katar i uczucie przemarznięcia? Przyczyną może być zła wentylacja oraz nieprawidłowe ogrzewanie w pomieszczeniach. Zbyt wilgotne powietrze w domu ma swoje konsekwencje również na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Przedstawiamy naturalne sposoby na osuszenie powietrza, bez konieczności zakupu profesjonalnych urządzeń.
Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może wpływać na zdrowie i nasze samopoczucie oraz stan wyposażenia wnętrz, czyli drewnianych mebli, metalowych części i elektronicznych elementów. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych to 20-22°C, a w sypialni to 18°C. Z wilgotnością sytuacja wygląda tak, że prawidłowa wartość dla człowieka powinna oscylować w granicach 40-60%. Taki poziom jest jednocześnie korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg. Temperatura i wilgotność są ściśle od siebie zależne. Połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.
Gdy woda na szybach staje się utrapieniem, zastanawiamy się nad przyczyną tego stanu oraz sposobami na jego rozwiązanie. Okazuje się, że zaparowane okna wcale nie oznaczają wady konstrukcyjnej i konieczności ich wymiany. Zjawisko to najczęściej jest powiązane ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu.
Naturalnym sposobem pozbycia się tego problemu jest wykorzystanie ryżu, białej kredy lub sody oczyszczonej. Wystarczy, że miseczki wypełnione tymi produktami ustawisz w strategiczne miejsca w domu. Ich działanie polega na higroskopijnych i absorpcyjnych właściwościach, dzięki którym nadmiar wilgoci zostanie pochłonięty z powietrza.
Zapewnienie przyjemnego i zdrowego klimatu w pomieszczeniu jest możliwe. Kluczem jest stosowanie i pamiętanie o kilku cennych wskazówkach podczas codziennych czynności.