Woda na szybach w domu to powód do niepokoju. Rozłóż je w pomieszczeniach i pozbądź się problemu

Czy woda na szybach w domu jest powodem do niepokoju? Ten stan nie zawsze musi oznaczać wadę konstrukcyjną okien i potrzebę wymiany. Zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności w powietrzu. Zobacz, jak wykonać własny osuszacz za grosze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dokucza ci suchość w gardle po przebudzeniu lub katar i uczucie przemarznięcia? Przyczyną może być zła wentylacja oraz nieprawidłowe ogrzewanie w pomieszczeniach. Zbyt wilgotne powietrze w domu ma swoje konsekwencje również na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Przedstawiamy naturalne sposoby na osuszenie powietrza, bez konieczności zakupu profesjonalnych urządzeń.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jaka wilgotność w domu jest prawidłowa? To ma znaczenie

Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może wpływać na zdrowie i nasze samopoczucie oraz stan wyposażenia wnętrz, czyli drewnianych mebli, metalowych części i elektronicznych elementów. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych to 20-22°C, a w sypialni to 18°C. Z wilgotnością sytuacja wygląda tak, że prawidłowa wartość dla człowieka powinna oscylować w granicach 40-60%. Taki poziom jest jednocześnie korzystny dla ubrań, książek, mebli oraz podłóg. Temperatura i wilgotność są ściśle od siebie zależne. Połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Pochłaniacz wilgoci do domu za grosze. Te produkty wykazują cenne właściwości

Gdy woda na szybach staje się utrapieniem, zastanawiamy się nad przyczyną tego stanu oraz sposobami na jego rozwiązanie. Okazuje się, że zaparowane okna wcale nie oznaczają wady konstrukcyjnej i konieczności ich wymiany. Zjawisko to najczęściej jest powiązane ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu.

Naturalnym sposobem pozbycia się tego problemu jest wykorzystanie ryżu, białej kredy lub sody oczyszczonej. Wystarczy, że miseczki wypełnione tymi produktami ustawisz w strategiczne miejsca w domu. Ich działanie polega na higroskopijnych i absorpcyjnych właściwościach, dzięki którym nadmiar wilgoci zostanie pochłonięty z powietrza.

Wilgoć w domu przestanie być problemem. Wykorzystaj kilka prostych zasad

Zapewnienie przyjemnego i zdrowego klimatu w pomieszczeniu jest możliwe. Kluczem jest stosowanie i pamiętanie o kilku cennych wskazówkach podczas codziennych czynności.

  • Postaraj się utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie ok. 21 st. C i aby nie spadała poniżej 18 st. C,
  • Zadbaj o to, żeby wilgotność powietrza względna wynosiła ok. 40-60%,
  • Nie susz prania w mieszkaniu,
  • Zadbaj o optymalną liczbę roślin doniczkowych,
  • Podczas takich czynności jak gotowanie i korzystanie z prysznica pamiętaj o zamykaniu drzwi i wywietrzaniu pomieszczeń. 
Więcej o: