Jak dobrać idealny materac, gdy bolą cię plecy? Wykonaj test płaskiej dłoni

Przeszywający ból pleców jest nieprzyjemnym i niezwykle uciążliwy problemem. Przyczyn takiego stanu może być wiele, lecz jeśli wykluczysz wszystkie zdrowotne aspekty, winowajcą może okazać się źle dobrany materac. Istnieje jeden prosty trik, który pomoże ci wybrać odpowiedni model.

Borykasz się z nawracającymi bólami pleców i nie możesz zlokalizować przyczyny takiego stanu? Okazuje się, że winowajcą może być materac, na którym śpisz. Jeśli wykluczysz wszystkie aspekty zdrowotne i zwyrodnieniowe, a do tego codziennie masz zapewnioną odpowiednią ilość ruchu, to możliwe, że po prostu źle dobrałaś materac. Jak wybrać odpowiedni? Zastosuj test płaskiej dłoni. 

Zobacz wideo Czy twarde podłoże jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bolą cię plecy? Przyczyną może być źle dobrany materac

Gdy kupujemy materac, często nie zastanawiamy się, jaki model powinniśmy wybrać. Zazwyczaj kierujemy się naszymi preferencjami. Jedni stawiają na niezwykle miękkie materace, a innym wygodniej jest spać na twardych modelach. Okazuje się jednak, że powinniśmy decydować się na takie, które będą idealnie dobrane do naszej wagi, a nawet pozycji, w której najczęściej śpimy. Wszystko dlatego, że źle dobrane modele mogą wiązać się z uporczywymi bólami pleców. Jeśli wykluczyłeś inne powody, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie innego materaca.

Jak dobrać idealny materac do spania? Wykorzystaj szybki trik

Żeby kupić odpowiedni materac, trzeba się nieco naszukać. Dobrze jest chodzić i testować, jak poszczególne modele układają się, gdy na nich leżymy. Podczas wyboru materaca trzeba zwrócić uwagę na:

  • dostosowanie go do naszej wagi,
  • jego wypełnienie i długość,
  • ułożenie pod ciężarem ciała,
  • podparcie najważniejszych punktów ciała.

Podczas poszukiwań przydaje się też sprytny trik, który znacznie ułatwia wybór odpowiedniego modelu. Wystarczy przeprowadzić test płaskiej dłoni. Na czym polega? Połóż się na plecach, na materacu, z dłońmi ułożonymi wzdłuż ciała. Jedną z nich wsuń na płasko w okolice krzyża. Zaobserwuj, jakie masz odczucia. Jest duży luz między dłonią i materacem? Ten model będzie zbyt twardy. Napotykasz duży opór, gdy chcesz wsunąć rękę? Ten materac jest zdecydowanie zbyt miękki. Wybierz model, który przejdzie ten test pozytywnie, a pożegnasz się z nawracającym bólem pleców.

Więcej o: