Czasem pierwsze zbiory selera są dla nas rozczarowaniem. Niestety uprawa tego warzywa nie jest najłatwiejsza, ale istnieje sposób, aby wzmocnić roślinę i cieszyć się dużymi oraz obfitymi zbiorami. Podpowiadamy, co sadzić obok selera, by zdrowo rósł i miał duży korzeń.
Selera sadzimy w rzędach z przygotowanych wcześniej rozsad. Najlepiej sadzić warzywo w okolicach drugiej połowy maja. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sadzić seler, żeby był duży. Otóż istotne jest, aby nie sadzić go w tym samym miejscu, co rok wcześniej, gdyż w glebie nie ma wystarczająco dużo składników odżywczych dla tej rośliny. Seler lubi glebę żyzną o obojętnym odczynie. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach, a podczas sadzenia warto zwrócić uwagę na głębokość dołka, aby pąk wierzchołkowy nie znalazł się pod ziemią. Popularną odmianą selera, którą również chętnie sadzimy w ogrodzie, jest seler naciowy. Uprawa tego warzywa również wykonywana jest z rozsady, lecz we wcześniejszym terminie. Pierwsze sadzenia można wykonać wraz z końcem kwietnia, ale wówczas należy okrywać je na noc agrowłókniną.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiele warzyw uprawnych lub towarzystwo selera, ponieważ w jego korzeniu zawarty jest olejek eteryczny, który nadaje mu specyficzny zapach, a także unosi się w powietrzu i działa odstraszająco na szkodniki. Seler świetnie radzi sobie w towarzystwie roślin kapustnych jak brokuł, kalafior oraz różnych odmian kapusty. Z selerami świetnie dogadują się także pory, ponieważ mają zbliżone wymagania pokarmowe.
Nie każdy wie, że jedne warzywa za sobą przepadają, a inne niekoniecznie. Warto poznać podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas wsadzania najpopularniejszych roślin na działce.