Co sadzić obok selera, żeby był duży? Złe sąsiedztwo warzyw zepsuje całe zbiory

Jak sadzić seler, żeby był duży? Seler to warzywo, które możemy uprawiać w małych ogródkach i na działkach. Zdarza się, jednak że nasz seler nie rośnie tak, jakbyśmy chcieli, a jego korzeń jest mały i marny. Okazuje się, że istotne jest dobrze dobrane sąsiedztwo. Co sadzić obok selera, aby zdrowo rósł?

Czasem pierwsze zbiory selera są dla nas rozczarowaniem. Niestety uprawa tego warzywa nie jest najłatwiejsza, ale istnieje sposób, aby wzmocnić roślinę i cieszyć się dużymi oraz obfitymi zbiorami. Podpowiadamy, co sadzić obok selera, by zdrowo rósł i miał duży korzeń.

Zobacz wideo Może zupełnie zastąpić sól! Bez selera nie obejdzie się żadna dieta

Jak sadzić seler, żeby był duży? Pamiętaj o jednej zasadzie 

Selera sadzimy w rzędach z przygotowanych wcześniej rozsad. Najlepiej sadzić warzywo w okolicach drugiej połowy maja. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sadzić seler, żeby był duży. Otóż istotne jest, aby nie sadzić go w tym samym miejscu, co rok wcześniej, gdyż w glebie nie ma wystarczająco dużo składników odżywczych dla tej rośliny. Seler lubi glebę żyzną o obojętnym odczynie. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach, a podczas sadzenia warto zwrócić uwagę na głębokość dołka, aby pąk wierzchołkowy nie znalazł się pod ziemią. Popularną odmianą selera, którą również chętnie sadzimy w ogrodzie, jest seler naciowy. Uprawa tego warzywa również wykonywana jest z rozsady, lecz we wcześniejszym terminie. Pierwsze sadzenia można wykonać wraz z końcem kwietnia, ale wówczas należy okrywać je na noc agrowłókniną.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co sadzić obok selera, aby zdrowo rósł? Oto idealnie towarzystwo 

Wiele warzyw uprawnych lub towarzystwo selera, ponieważ w jego korzeniu zawarty jest olejek eteryczny, który nadaje mu specyficzny zapach, a także unosi się w powietrzu i działa odstraszająco na szkodniki. Seler świetnie radzi sobie w towarzystwie roślin kapustnych jak brokuł, kalafior oraz różnych odmian kapusty. Z selerami świetnie dogadują się także pory, ponieważ mają zbliżone wymagania pokarmowe. 

Warzywne sąsiedztwo. Co sadzić obok pietruszki? 

Nie każdy wie, że jedne warzywa za sobą przepadają, a inne niekoniecznie. Warto poznać podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas wsadzania najpopularniejszych roślin na działce.

  • Co sadzić obok pietruszki? Otóż świetnie dogaduje się ona z bobem, grochem i innymi warzywami strączkowymi.
  • Marchew najlepiej czuje się, gdy obok rośnie cebula, która chroni ją przed chorobami i szkodnikami.
  • Pomidory dobrze rosną w towarzystwie fasoli, sałaty i kapusty.
  • Co sadzić obok ogórków? Te warzywa dobrze sąsiadują z warzywami strączkowymi, czosnkiem, a także pietruszką, marchwią i burakami.
  • Coraz popularniejsza w naszych ogrodach jest także cukinia, więc jeśli nie wiesz, co sadzić obok cukinii, spieszymy z odpowiedzią. To warzywo najlepiej czuje się w towarzystwie szpinaku, sałaty, kukurydzy, a także cebuli i grochu.
Więcej o: