Jak używać degażówek i co na ten temat myślą fryzjerzy?

Jak używać degażówek tak, aby nie zniszczyć włosów? Sprawdź z nami porady fryzjerów i dowiedz się kiedy warto używać degażówek, a kiedy powinno się je odłożyć.

Degażówki: co to jest? Jak wyglądają tego typu nożyczki? 

Degażówki to tajna broń fryzjerów. Co to jest? Od zwykłych nożyczek odróżniają je ząbki, których zadaniem jest przerzedzić włosy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje degażówek: 

  • siekacze, które wyróżnia jednostronne ząbkowanie 
  • degażówki ząbkowane obustronnie 
  • degażówki jednostronne z ząbkami, które są ustawione nierównomiernie z dużą ilością odstępów 

Znamy już odpowiedź na pytanie czym są degażówki, czas wyjaśnić, jakich można oczekiwać efektów i dlaczego niektórzy uważają, że degażówki niszczą włosy. Czy degażowanie powinno kończyć każde strzyżenie? 

Degażówki: do czego służą i kiedy się ich używa? 

Najprostsza odpowiedź na pytanie, do czego służą degażówki, brzmi: do zmniejszenia objętości włosów, czyli potocznie mówiąc przerzedzenia, strzyżenia punktowego lub cieniowania. Podsumowując, degażówek używa się do wykończenia fryzury oraz nadania włosom lekkości. 

Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Degażówki: efekty. Czego można oczekiwać? 

Włosy po degażówkach staną się lekkie, a fryzura zyska łagodny kształt. Cieniowanie degażówkami pomoże poprawić zbyt ostrą linię lub sprawi, że włosów w danym obszarze będzie mniej i w efekcie uzyskamy efekt szczupłej twarzy. Często to właśnie zbyt ciężkie włosy dodają nam kilogramów w tym strategicznym obszarze. Jednak efekty stosowania degażówek nie zawsze oznaczają idealną fryzurę. Więcej na ten temat piszemy poniżej. 

Czy degażówki niszczą włosy? Poznaj opinie fryzjerów 

W niektórych salonach fryzjerskich w ogóle nie ma na stanie tego typu nożyczek. Dlaczego tak się dzieje i czy degażówki niszczą włosy? Ostrze degażówek z powodu ząbków może postrzępić włosy i zamiast zdrowych końcówek opuścimy salon w znacznie gorszym stanie niż na początku. Dlatego część fryzjerów zamiast degażówek do cieniowania używa po prostu zwykłych nożyczek. Z drugiej strony osoby o bardzo gęstych włosach chwalą sobie degażówki jako skuteczną metodę na wymodelowanie zbyt ciężkiej fryzury. Koniec końców wszystko zależy od techniki, poniżej prezentujemy kilka wskazówek na temat tego jak korzystać z degażówek tak, aby nie zniszczyć włosów.  

Nożyczki-degażówki. Porady fryzjerskie

Jak prawidłowo korzystać z nożyczek-degażówek? Oto garść porad fryzjerskich:

  • degażówki nie mogą zastąpić zwykłych nożyczek, służą jedynie do wykończenia fryzury, a nie do cięcia podstawowego 
  • degażówek nie powinno się stosować na cienkich i delikatnych włosach
  • idealnie sprawdzają się w przypadku wykończenia grzywki, która po modelowaniu przy pomocy degażówek ładnie się układa i często nie wymaga dodatkowej stylizacji
  • degażówek należy używać zdecydowanie, zbyt delikatne ruchy powyginają włosy, które przez to będą wyglądały na zniszczone  
  • idealnie sprawdzą się w przypadku mocnego cieniowania pod warunkiem, że nożyczki będą dobrej jakości 
  • zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy na krótkich włosach, które często się podcina, przez co są znacznie zdrowsze niż długie fale po częstych zabiegach przy udziale wysokiej temperatury.

Zobacz też: Modne krótkie fryzury po 50-tce. Te cięcia są hitem sezonu i odmładzają nawet o kilka lat

Więcej o: