Kiedy powinno się ubierać choinkę? Sprawdź, jaka data będzie najlepsza

Kiedy powinno się ubierać choinkę? To pytanie w okresie przed świętami zadają głównie dzieci, które nie mogą się doczekać dnia, w którym będą mogły dekorować drzewko świąteczne. Ubieranie choinki to jedna z najbardziej lubianych tradycji świątecznych. Dowiedz się, jaka data będzie najlepsza na ustrojenie świątecznego drzewka.

Kiedy ubrać choinkę – poznaj historię świątecznego drzewka

Na pytanie kiedy powinno ubierać się choinkę właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dawniej tradycja głosiła, że choinkę ubierać należy w wigilię Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy wszyscy domownicy zbierali się, by wspólnie rozpocząć przygotowywanie świątecznego drzewka. Teraz wiele się zmieniło i coraz częściej zdarza się, że można spotkać wcześniej ubraną choinkę. W wielu domach choinka pojawia się na tydzień przed świętami, a w niektórych ubiera się ją już na mikołajki, czyli 6 grudnia. Są także osoby, które ubierają choinkę już w listopadzie, by z dużym wyprzedzeniem poczuć magię świąt.

Wielu rodziców decyduje się na wcześniejsze strojenie choinki ze względu na dzieci, które nie mogą się doczekać tej chwili. Skoro wiemy kiedy możemy ubrać choinkę to warto zastanowić się skąd w ogóle wzięła się ta tradycja. Ciekawostką jest, że w Europie zwyczaj ubierania choinki zainicjowali Niemcy. Do Polski dotarł on między XVIII a XIX wiekiem.

Choinka sprawia, że łatwiej poczuć nam świąteczny klimat.Choinka sprawia, że łatwiej poczuć nam świąteczny klimat. zdjęcie ilustracyjne/ Julia Klueva, iStock

Warto nadmienić, że pierwsze choinki pojawiały się tylko i wyłącznie w domach arystokracji, a dopiero później – w okresie międzywojennym dotarły do prawie każdego polskiego domu. Ozdoby, które niegdyś można było zobaczyć na choince to zazwyczaj były owoce, słodycze, orzechy a nawet przedmioty używane w życiu codziennym. Każda z nich miała jednak ukryte znaczenie. Jako przykład warto podać jemiołę, która jest symbolem miłości i dostatku i do dziś możemy ją spotkać jako symbol świąt w polskim domu.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Kiedy ubrać choinkę w domu? Jak długo powinna stać w mieszkaniu?

Nie wiesz kiedy ubrać choinkę w domu? Według Kościoła Katolickiego choinkę powinno się ubierać 24 grudnia, czyli w wigilię. Jednak w związku z tym, że wigilijny poranek jest zazwyczaj pracowity ze względu na przygotowywanie wieczornej wieczerzy, kościół dopuszcza możliwość ubrania choinki nieco wcześniej, około tydzień przed świętami. W sklepach czy na bazarach już w listopadzie pojawiły się pierwsze choinki i ozdoby świąteczne. Trzeba przyznać, że kupienie choinki z tak sporym wyprzedzeniem jest bardzo kuszące chociażby ze względu na ceny, które tuż przed świętami znacznie wzrosną. Warto zatem rozważyć kupno drzewka wcześniej i przechowanie go do świąt. Tradycja podobnie jak nakazuje ubieranie choinki w wigilię, tak samo określa czas do kiedy powinna stać ona w domu. Jako tą datę podaje się 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli.

Kiedy ubieramy choinkę - jaką choinkę wybrać? Sztuczną czy żywą?

Na dzień kiedy ubieramy choinkę czekają z niecierpliwością dzieci. Dla nich właściwie nie ma znaczenia czy choinka będzie żywa czy sztuczna. Ważne by było na niej mnóstwo kolorowych i świecących bombek, a pod nią dużo prezentów. Wielu dorosłych jednak co roku zastanawia się jaką choinkę wybrać i która będzie lepsza. Decydując się na żywą choinkę trzeba pamiętać, że jeśli w domu jest osoba uczulona na pyłki czy soki drzewne to taka choinka nie jest dla niej odpowiednia. Mimo, że żywe drzewko zawiera olejki eteryczne, które działają na nas odstresowująco, a ponadto zapach choinki wzbudza w nas uczucie odprężenia to należy pamiętać, że wymaga ono także regularnej pielęgnacji i sprzątania wypadających igieł. Dla osób, które nie lubią sprzątać idealnie sprawdzi się sztuczna choinka.

Zobacz też: Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2022. Czy możemy spodziewać się arktycznej zimy? Są już prognozy

Więcej o: