Robiła deskę 4 godziny 19 minut i 55 sekund. "Myślałem, że 10 minut jest imponujące"

Plank, czyli tzw. deska, to jedno z najlepszych ćwiczeń wzmacniających plecy i brzuch, ale też i jedno z najtrudniejszych. Wytrwanie kilku minut w tej pozycji jest wymagające. To dlatego wyczyn, jakiego dokonała Dana Glowacka z Kanady, jest tak imponujący. Trafiła ona do Księgi Rekordów Guinnessa.

"Deska" należy do jednych z najlepszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, pleców i mięśnie głębokie. Każdy, kto próbował ją wykonać, wie, że to niełatwe. Pozornie proste ćwiczenie okazuje się wyjątkowo wymagające i trudne, a wytrzymanie w planku kilku minut jest już wystarczająco męczące. Lecz nie dla wszystkich. Przykładem może być Dana Glowacka, która kilka lat temu pobiła Rekord Guinnessa, wytrzymując w pozycji deski ponad 4 godziny.

Zobacz wideo Szybkie treningowe wyzwanie z deską

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dana Glowacka pobiła rekord Guinnessa. W pozycji "deski" wytrzymała ponad 4 godziny

Dana Glowacka z Kanady w 2019 roku pobiła rekord, wytrzymując w pozycji "deski" 4 godziny 19 minut i 55 sekund. Trzy lata wcześniej w Pekinie wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Wtedy jej plank trwał 2 godziny i 5 minut. Męski rekord należy do Mao Weidonga, który w 2016 roku wykonywał ćwiczenie przez osiem godzin i jedną minutę. Dana w 2019 roku pobiła poprzedni rekord należący do Marii Kalimery, która wytrzymała w tej pozycji przez 3 godziny i 31 minut.

Nagranie z bicia rekordu pojawiło się w mediach społecznościowych, a niedawno przypomniał je profil Księgi Rekordów Guinnessa. Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo komentarzy zszokowanych obserwatorów zaskoczonych i rozbawionych tym niezwykłym wyczynem.

Pff, skończenie planka zajęło jej 4 godziny? Ja kończę w 10 sekund. Prościzna
A ja myślałem, że 10 minut jest imponujące...
Mój rekord to 8 minut po roku treningu. 4 godziny? Szok!
Nie wyobrażam sobie robić tego przez ponad 4 godziny. Szanuję!
Mój rekord to 40 sekund...

Stelmach bieg Polka ustanowiła nowy rekord. Przebiegła prawie 153 km w 12 godzin

Rekordzistka pochodzi z Polski. Plankiem zainteresował ją... syn

Dana, a właściwie Danuta Glowacka urodziła się w Zakopanem. Gdy była dzieckiem, jej rodzina przeprowadziła się do Chicago. Dziś Dana mieszka w Kanadzie. Od młodości interesuje się sportem - w młodości uprawiała łyżwiarstwo, potem zainteresowała się także fitnessem i jogą. O "desce" opowiedział jej syn, który też podarował jej książkę o rekordach Guinnessa. – Moja przygoda z "plankiem" zaczęła się od tego, jak długo wytrzymam. Pierwsza "deska" trwała 4 minuty i robiłam ją pod nadzorem syna – przyznała w 2020 roku w rozmowie z portalem maratonczyk.pl. Opowiedziała też, jak wyglądało wytrzymanie ponad 4 godzin w jednej pozycji. – Wiedziałam, dlaczego to robię, byłam nie do powstrzymania, koncentrując się tylko na zadaniu, które miałam do zrealizowania. Starałam się czymś zająć, słuchałam muzyki, rozmawiałam z przyjaciółmi przez media społecznościowe i oglądam filmiki na YouTubie – wyznała.

Dr Emi Hosody zrzuciła ponad 45 kg Zrzuciła 45 kg. Zamiast skupiać się na diecie, wprowadziła 3 zmiany

Więcej o: