Kiedy wymienić filtr w dzbanku? Jeśli to zauważysz, natychmiast go zmień

Inwestując w filtr do wody, oczekujesz czystej i bezpiecznej wody pitnej. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest radzenie sobie z konsekwencjami zanieczyszczonej wody. Warto wiedzieć, po czym poznać, że filtr do wody jest zużyty i wymaga wymiany.

Filtry do wody mogą wykonać fantastyczną robotę, regularnie oczyszczając wodę, jednak od czasu do czasu wymagają także wymiany. Filtrowanie wody, w dzbankach następuje za pomocą węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej, które oczyszczają wodę z chloru i związków organicznych, a także zmiękczają wodę i zmniejszają ilość minerałów, zapobiegając osadzaniu się kamienia na dnie czajników. Ważne jest, aby móc zidentyfikować oznaki, które informują, że nadszedł na to czas. Bowiem brak wymiany filtra węglowego wody może spowodować rozwój bakterii.

Zobacz wideo 4 praktyczne zastosowania filtrów do kawy - przekonaj się, jak często mogą przydać ci się w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po czym poznać, że filtr do wody jest zużyty? Oto sygnały, których nie można ignorować

Filtry do wody należy regularnie wymieniać, aby zapobiec większemu zanieczyszczeniu wody i mieć pewność, że nie zacznie źle smakować. Okres użytkowania jednego filtra zależy od jego rodzaju i producenta. Przyjrzyjmy się najczęstszym oznakom sugerującym natychmiastową wymianę filtra wody.

  • Nowoczesne filtry do wody posiadają lampkę kontrolną, która jest pierwszą oznaką konieczności wymiany filtra. Czerwone światło informuje, że nadszedł czas na wymianę filtra.
  • Woda ma metaliczny smak lub wydziela nieprzyjemny zapach. Metaliczny smak wody jest spowodowany osadzaniem się minerałów.
  • W czajniku znajduje się zwiększona ilość osadu z kamienia na dnie.
  • Czarna pleśń w przefiltrowanej wodzie może być niebezpieczną oznaką wskazującą na rozwój grzybów w wodzie.
  • Zmętnienie w przefiltrowanej wodzie to znak, że woda zawiera rozpuszczone zanieczyszczenia, które nie zostały przefiltrowane. Picie takiej wody może być niebezpieczne dla zdrowia.

Ile wytrzymuje filtr do wody? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie dzbankach filtrujących

Każdy filtr typu dzbankowego należy wymieniać zgodnie z zaleceniami podanymi przed producenta, które znajdziemy na opakowaniu, czyli mniej więcej co miesiąc lub dwa. Datę tę liczymy od jego rozpakowania i włożenia do dzbanka. Żywotność filtra wody będzie zależeć również zazwyczaj od jego rodzaju, dziennego zużycia wody i poziomu zanieczyszczeń w filtrowanej wodzie. Istotne jest, aby kupić odpowiedni filtr do wody o pojemności odpowiadającej codziennym potrzebom.

Więcej o: