Zrób oprysk na mączniaka z popularnego warzywa. Biały nalot szybko zniknie

Pojawienie się szkodników w ogrodzie to znak, że trzeba jak najszybciej podjąć działania w celu ich zwalczenia. Okazuje się, że nie musisz pryskać roślin chemicznymi preparatami, bo zdrowe i ekologiczne mieszanki przygotujesz w domu za grosze. Sprawdź, jak zrobić oprysk na mączniaka.

Rośliny ogrodowe nie zawsze są bezpieczne. Często padają atakiem różnego rodzaju szkodników, w tym mączniaka. Jeśli zauważasz na uprawach charakterystyczny biały, mączysty nalot, to czas, by podjąć odpowiednie działania zwalczające choroby grzybowe. Odpowiednie mieszanki możesz przygotować samodzielnie w domu. Będą tak samo skuteczne, jak preparaty ze sklepu, a przy tym tanie i przyjazne środowisku. Jak zwalczyć mączniaka?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Oprysk na mączniaka z czosnku. Wystarczy połączyć warzywo z wodą

Mączniak rzekomy i prawdziwy to choroby grzybowe atakujące rośliny. Atak można rozpoznać po białym, brzydkim nalocie. Z czasem zainfekowana roślina zacznie usychać i obumierać, dlatego należy jak najszybciej zwalczyć chorobę. W tym przypadku sprawdzi się domowy oprysk z czosnku. Rośliny będą wzmocnione, odżywione i zdezynfekowane. Jak przygotować mieszankę?

  1. Pokrój drobno 3 ząbki czosnku.
  2. Włóż je do pojemnika i zalej 1 l chłodnej wody.
  3. Zamieszaj dokładnie preparat, przykryj gazą i odstaw na dobę w ciepłe, zacienione miejsce.
  4. Rozcieńcz roztwór z wodą w proporcji 1:1.
  5. Przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskaj obficie rośliny.

Resztę oprysku przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 30 dni.

Oprysk z sody oczyszczonej i szarego mydła. Aplikuj na roślinach co kilka dni

Do zwalczenia mączniaka sprawdzi się też oprysk z sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć 1 łyżeczkę produktu z 2 l wody i 5 ml szarego mydła. Po wymieszaniu i wstrząśnięciu mieszanka jest gotowa do zastosowania. Wystarczy przelać substancję do butelki z atomizerem i spryskiwać obficie rośliny zaatakowane przez mączniaka. Już następnego dnia okaże się, że nieestetyczny nalot ściemniał. Oprysk z sody i mydła należy powtarzać co 3-4 dni aż do wyleczenia zainfekowanych roślin.

Więcej o: