Klon czerwony- sprawdź, jak krok po kroku wprowadzić ogień do ogrodu

Klon czerwony to bardzo dekoracyjna roślina. Szukasz mocnego akcentu przed dom? A może marzy Ci się soliter w ogrodzie? Klon czerwony to super modne drzewo, sprawdź z nami, jakie warunki należy spełnić, aby dobrze się rozwijał i był piękny.

Drzewo klon czerwony- charakterystyka 

Klon można rozpoznać po stożkowym lub kulistym kształcie korony, której średnica osiąga nawet 7 metrów. Liście klonu mają głęboką ciemnozieloną barwę, która jesienią zmienia się w zachwycającą czerwień. Wiosną drzewo pokrywa się małymi kwiatami także w odcieniach czerwieni. Najczęściej klony spotykamy w parku lub wzdłuż ulic, ale drzewo klon czerwony może być też doskonałą ozdobą ogrodu. Poniżej opisujemy dwa gatunki, które warto rozważyć. 

klon czerwonyklon czerwony Skitterphoto, pixabay

Klon kulisty czerwony - naturalny parasol 

Ogród dla wielu osób nie pełni tylko i wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ale jest też kolejnym miejscem do pracy, zabawy lub spotkań. Klon kulisty czerwony zasadzony w centralnym miejscu może być bazą do strefy relaks. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stół lub ława okalająca pień drzewa. Taki naturalny parasol to skuteczna ochrona przed słońcem. Zdecydowanie warto zasadzić to drzewo w ogrodzie. Poniżej krok po kroku wybieramy idealne miejsce dla klonu. 

Klon palmowy czerwony- ogrodowy solista 

To odmiana o nieregularnym kształcie, która już od małej sadzonki jest ciekawym punktem na ogrodowej mapie. Klon palmowy czerwony idealnie wpisuje się zwłaszcza w ogrody w stylu japońskim w towarzystwie małych wodospadów i wysepek. Młode pędy pokrywa kolor purpury, starsze są raczej srebrzyste. Kwiaty w kolorze czerwieni pojawiają się wraz z nadejściem wiosny. Dużą zaletą tego drzewa jest jego plastyczność, z powodzeniem można nadać mu dowolny kształt. Poniżej doradzamy jak sadzić i pielęgnować to drzewo. 

Klon palmowy. Zdjęcie ilustracyjneKlon palmowy. Zdjęcie ilustracyjne PAUL ATKINSON/shutterstock.com

Klon czerwony: uprawa - kilka ważnych zasad 

Klony dobrze czują się zarówno na stanowisku słonecznym jak i lekko zacienionym. Zdecydowanie powinno to być miejsce osłonięte od wiatrów. Co więcej, klony nie lubią suszy i dobrze czują się na stanowiskach wilgotnych, lekko kwaśnych o odczynie zasadowym. Należy jednak podkreślić, że uprawa klonu czerwonego nie uda się na terenach podmokłych, które są regularnie zalewane. Klon też źle reaguje na nadmiar wapnia. W formie ściółki warto wykorzystać korę sosnową, która nie tylko ładnie się prezentuje, ale też zakwasza ziemię. Wiemy już gdzie i kiedy sadzić wymarzone drzewko, czas na lekcję przycinania. 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Kiedy przycinamy klony? - najlepsza pora

Klony przycięte wczesną wiosną wydzielają soki, mamy wtedy do czynienia z tak zwanym ''płaczącym drzewem'', co w efekcie bardzo je osłabia. Kiedy zatem przycinamy klony? Najlepszy okres następuje po pędzeniu soków wraz z pojawieniem się pierwszych liści. Z przycinaniem starszych drzew najlepiej będzie poczekać do pełnego ich rozwinięcia. 

Klon ozdobny czerwony: cena- ile kosztują sadzonki? 

Jaka jest średnia cena klonów ozdobnych czerwonych?

  • Koszt sadzonki odmiany kulistej to około 50 zł
  • Koszt sadzonki odmiany palmowej to około 30 zł 

Zobacz też: Trawa pampasowa - uprawa, kolory, cena wyjątkowo dekoracyjnej trawy

Więcej o: