Klon palmowy: uprawa, pielęgnacja, odmiany

Klon palmowy to piękny drzewo o charakterystycznym wyglądzie. Do Europy trafiło z Japonii. Jak wygląda jego uprawa w naszym klimacie?

Klon palmowy: czerwony akcent w ogrodzie

Klon palmowy czerwony to bardzo charakterystyczna roślina stanowiąca oryginalną ozdobę dla każdego ogrodu, parku itp. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem, dzięki przewieszającym się gałązkom. Jego wysokość uzależniona jest od odmiany, jednak przeważnie nie przekracza 5 m. Istnieją odmiany bez pnia, które tworzą formy krzewiaste. 

Klon palmowy. Zdjęcie ilustracyjneKlon palmowy. Zdjęcie ilustracyjne EQRoy/shutterstock.com

Największą ozdobą klonów palmowych są ich liście, które są zazwyczaj mocno powycinane i posiadają ciekawe barwy, zmieniające się wraz z porą roku. 

Klon palmowy "atropurpureum": idealny soliter

Klon palmowy "atropurpureum" - ze względu na swój charakterystyczny wygląd ta odmiana klonu idealnie sprawdzi się w ogrodach jako soliter, który swoją barwą będzie przyciągać wzrok, ale pamiętać należy, że na zimę traci on swoje barwne ulistnienie.

Aby wydobyć pełnię jego urody, najlepiej wybrać dla niego stanowisko pozbawione innych roślin wokoło, na zadbanym trawniku, który będzie stanowił dobre tło dla drzewa. W pierwszych latach należy pamiętać o osłanianiu drzewka przed zimą, aby zabezpieczyć je przed przemarzaniem. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Klon palmowy: odmiany najczęściej spotykane w ogrodach

Klon palmowy to drzewo bardzo charakterystyczne, którego nie sposób pomylić z innymi ze względu na jego pokrój i wygląd liści. Jego najpopularniejsze odmiany to m.in.:

  • "Bloodgood" - dorasta do 6 m wysokości; posiada wyprostowany pokrój; jego kora jest ciemnoszara, a liście głęboko powcinane o ciemnopurpurowej barwie
  • "Dissectum" - osiąga około 2 metry wysokości; okaz ma lekko przewieszający pokrój, mocno powcinane, zielone, postrzępione liście, które na jesień przebarwiają się na żółto
  • "Dissectum Nigrum" - odmiana dorastająca do 1,5 m wysokości; posiada liście o mocno wyciętym kształcie i brązowym kolorze
  • "Mikawa-yatsubusa" - to jedna z niższych odmian klonu palmowego osiągająca do 0,8 m wysokości; charakterystyczny jest jego pokrój, który zawdzięcza gęsto rosnącym liściom
  • "Orange Dream'' - dorasta do 4 metrów; nazwę zawdzięcza liściom, które wiosną mają mocno pomarańczowy kolor, a następnie przebarwiają się na żółto.

Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Klon palmowy: uprawa

Podejmując się uprawy klonu palmowego, należy pamiętać o tym, że jest to drzewo, które nie znosi przesuszenia. W okresie wegetacyjnym należy pamiętać o stałym podlewaniu rośliny. W innym przypadku widoczne stanie się pogorszenie kondycji liści, ich zasychanie i obumieranie. Klon jest także drzewem, które dość płytko ukorzenia się, dlatego konieczne jest zabezpieczenie go przed przesuszaniem i przemarzaniem odpowiednią warstwą ściółki. W okresie zimowym warto zastosować kokon ochronny. 

Zobacz też: Krzewuszka: co musisz o niej wiedzieć? Uprawa i pielęgnacja

Klon palmowy. Zdjęcie ilustracyjneKlon palmowy. Zdjęcie ilustracyjne guentermanaus/shutterstock.com

Klon palmowy: warunki uprawy

Klon palmowy ma duże wymagania co do warunków uprawy. Jeśli jednak zostaną one spełnione, roślina będzie niewątpliwie cieszyć oko właściciela swoim wyglądem. Uprawa klonu palmowego najlepiej prowadzona jest, gdy sadzimy go na stanowiskach słonecznych lub tylko częściowo zacienionych. Miejsce powinno być także osłonięte od wiatru. Ważne jest, aby gleba w tym miejscu była przepuszczalna i lekko kwaśna. 

Klon palmowy: choroby

Klon palmowy jest drzewem mocno narażonym na różne choroby. Podobnie jak inne rośliny ogrodowe często atakuje go mączniak prawdziwy, z którym można poradzić sobie stosując opryski. Innymi schorzeniami dotykającymi klony są:

  • werticilioza - objawia się schnięciem liści i ich opadaniem w okresie letnim; zainfekowane mogą zostać okazy przemarznięte lub przesuszone w okresie wegetacji; w przypadku zaobserwowania objawów choroby, należy usunąć uszkodzone pędy i zastosować oprysk grzybobójczy
  • papierowa plamistość liści - objawia się poprzez pojawienie się żółtobrązowych, okrągłych plamach na liściach klonu palmowego; walka z chorobą polega na usuwaniu liści jesienią, a po zaobserwowaniu objawów na opryskiwaniu preparatem grzybobójczym

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Klon palmowy. Zdjęcie ilustracyjneKlon palmowy. Zdjęcie ilustracyjne PAUL ATKINSON/shutterstock.com

Więcej o: