Amarylis: co to za roślina? Uprawa i pielęgnacja

Amarylis (Amaryllis belladonna) to pochodząca z Afryki Południowej roślina, chętnie wybierana do uprawy w domu czy ogrodzie odznaczająca się niezwykle efektownymi, gwiaździstymi kwiatostanami. Amarylis często jest mylony ze zwartnicą (Hippeastrum). Mimo pewnego podobieństwa obie rośliny wymagają odmiennej pielęgnacji, dlatego bardzo ważne jest dokładne ustalenie, z którą z roślin akurat mamy do czynienia. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować amarylis.

Amarylis - jak uprawiać w domu?

Amarylis w okresie kwitnienia może wykształcić nawet 12 okazałych, pięknie pachnących kwiatów. Aby roślina cieszyła oczy swoim wyglądem, niezbędne jest przestrzeganie następujących zasad.

Jak uprawiać amarylis w domu? Oto najważniejsze informacje:

  • cebulka - powinna być spora i błyszcząca
  • podłoże - ziemia uniwersalna z dodatkiem torfu
  • stanowisko - ciepłe, nasłonecznione i zaciszne
  • sadzenie - niewielka donica, kilka centymetrów większa od średnicy cebulki. Cebulkę amarylisa wsadzamy tak, aby jej część (1/4-1/3) wystawała ponad powierzchnię ziemi w donicy. Nie podwijamy korzeni
  • nawożenie - stosujemy odżywkę do roślin kwitnących. Roślinę nawozimy raz na dwa tygodnie w okresie wzrostu, czyli od wiosny do lata. Następnie stopniowo redukujemy odżywianie rośliny, całkowicie kończąc je we wrześniu.
  • podlewanie - umiarkowane, a w okresie kwitnienia nieco bardziej obfite
  • temperatura otoczenia: 18-24 stopnie Celsjusza (oprócz okresu zimowania)
  • stan spoczynku - lipiec-grudzień
  • kwitnienie - maj-lipiec
  • rozmnażanie - przez podział cebulek

Amarylis. Zdjęcie ilustracyjneAmarylis. Zdjęcie ilustracyjne Galina Grebenyuk/shutterstock.com

Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu

Amarylis: pielęgnacja rośliny

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja amarylisa? O naszą roślinę musimy dbać przez cały rok, stosując się do poniższych zaleceń - z podziałem na miesiące:

  • XII - I: roślinie zapewnijmy otoczenie z temperaturą około 16-20 stopni Celsjusza. Wlewamy wodę na podstawkę donicy, ewentualny nadmiar odlewamy.
  • II - IV: w tym okresie usuwamy zwiędłe kwiaty
  • V - VII: roślinę umieszczamy na zewnątrz na półcienistym stanowisku. Raz w tygodniu dodajemy wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących (musimy zaczekać aż roślina wypuści liście). Nawóz może być w płynie lub żelu, dobrze sprawdzi się nawóz o przedłużonym działaniu
  • VIII: Amarylis przechodzi w stan spoczynku, zaprzestajemy podlewania
  • IX - X: roślinę przenosimy do zacienionego miejsca z temperaturą nieprzekraczającą 15 stopni Celsjusza, usuwamy zeschnięte liście
  • XI - XII: czas na przesadzenie. Cebulę umieszczamy w nowej doniczce ze świeżą ziemią. Pod koniec listopada możemy lekko ją podlać, a gdy pęd amarylisa osiągnie około 10 cm wysokości rozpoczynamy regularne podlewanie - na razie tylko raz w tygodniu.
Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Amarylis: uprawa

W uprawie amarylisa musimy wziąć pod uwagę jego potrzeby, czyli odpowiednie pomieszczenie (zarówno na okres kwitnienia jak i zimowania), podłoże, zapotrzebowanie na wodę i nawóz oraz cykl roczny rośliny. Amarylis uprawiany może być przez kilka lat, wystarczy tylko po okresie kwitnienia odpowiednio zadbać o jego cebulę. Nie musi ona być stale w donicy, na okres zimowania możemy wyjąć ją z ziemi, dokładnie oczyścić i przełożyć do przewiewnego pojemnika - najlepiej drewnianego.

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Amarylis. Zdjęcie ilustracyjneAmarylis. Zdjęcie ilustracyjne Glimpse of Sweden/shutterstock.com

Amarylis: kwiat. Kiedy roślina zakwitnie?

Odpowiednio pielęgnowana roślina powinna rozpocząć kwitnienie mniej więcej po sześciu tygodniach od wsadzenia jej do donicy z ziemią. Kwiaty amarylisa pojawiają się w skupieniach liczących od dwóch do dwunastu kwiatów rosnących na szczycie łodygi. Okwiat tworzony przez sześć listków w dwóch okółkach osiąga średnicę około 10 centymetrów. Kwiaty zazwyczaj mają barwę białą z różowymi ''żyłkami'' i żółtą gardzielą. Spotykamy też kwiaty w kolorze purpury czy różu.

Dracena - zdjęcie ilustracyjne. Dracena - niewymagająca roślina, która oczyszcza powietrze [pielęgnacja]

Amarylis - doniczka. Jaką doniczkę wybrać?

Doniczka, w której posadzimy amarylisa, powinna być niewiele (około 4 centymetry) szersza od średnicy sadzonej cebuli. Na jej dnie umieszczamy warstwę keramzytu i wsypujemy ziemię przeznaczoną do roślin doniczkowych. Cebulę amarylisa wsadzamy tak, aby jej 1/3 wystawała nad powierzchnię ziemi w doniczce. Doniczka z amarylisem powinna zostać umieszczona w ciepłym i jasnym miejscu (temperatura otoczenia 20-24 stopnie), może to być np. parapet nad kaloryferem.

Zobacz też: Dziewanna: właściwości i zastosowanie ''świecy królewskiej''

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki
Więcej o: