Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa jest jedną z najbardziej efektownych roślin, które możemy posiadać w ogrodzie. Jest jednak gatunkiem dość wymagającym, dlatego warto odpowiednio przygotować się do jej uprawy.

Hortensja ogrodowa: uprawa

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to niesamowicie dekoracyjna roślina, która dzięki obfitemu kwitnieniu jest doskonałą ozdobą każdego ogrodu. Idealnie sprawdza się jako soliter, ale również w nasadzeniach grupowych.

Hortensja ogrodowa to roślina, która przybyła do nas z terenów azjatyckich. Rzadko można ją spotkać jako okaz dziko żyjący. Idealnie sprawdza się za to jako gatunek ogrodowy. Cechuje ją dość luźny pokrój. Jej wysokość waha się w zależności od odmiany - dochodzi nawet do 1,5 metra. Kwiatostany hortensji mogą przyjmować różne barwy- od białego, przez różowy, czerwony aż po niebieski. Jest to uzależnione od odczynu gleby - im kwaśniejsza, tym bardziej niebiesko-fioletowe kwiaty. Umiejętne nawożenie gleby może pozwolić na sterowanie ubarwieniem kwiatostanów.

Hortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Diana Elfmarkova/shutterstock.com

Hortensję możemy uprawiać niemal w każdym ogrodzie. Ważne jest jednak, aby regularnie podlewać krzew, poddawać go corocznemu cięciu, a także zasilać go odpowiednią mieszanką nawozów.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jak sama nazwa wskazuje, bardzo dobrze sprawdza się jako kwiat cięty w bukietach. Jest to możliwe dzięki jej dużej wytrzymałości.

Hortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjne Edita Medeina/shutterstock.com

Hortensja bukietowa w naszym klimacie sprawdza się w 100 proc. jako krzew ogrodowy. Jest w pełni mrozoodporna i co roku cieszy oko pięknymi, stożkowatymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany mogą być w kolorze białym, lekko różowym lub ciemnoróżowym. Zdarza się, że dorasta nawet do 2 m wysokość. 

Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Hortensja: pielęgnacja roślin

Pielęgnacja hortensji jest dość wymagająca, więc zdecydowanie nie jest to roślina odpowiednia dla osób, które mają problemy z systematycznym podlewaniem i dbaniem o kwiaty.

Na wiosnę stopniowo pozbywamy się osłony założonej późną jesienią. Czas na to jest wówczas, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków, które mogą uszkodzić zawiązki liści i kwiatów. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, wycinamy także stare pędy, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Zasilamy także odpowiednim nawozem do hortensji - jest to ważne, gdyż roślina wymaga lekko kwaśnego podłoża.

Hortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Kantaya/shutterstock.com

W lecie hortensję obficie podlewamy. Krzew bardzo szybko reaguje na przesuszenie - kwiatostany i liście kierują się ku dołowi. Niemal natychmiast po podlaniu wraca do normy. Warto też zadbać, aby krzew miał odpowiednią warstwę ściółki, która zatrzyma wilgoć, a w czasie zimy zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem. Zimą warto także przykryć górną część rośliny agrowłókniną przeznaczoną do okrywania roślin. 

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Hortensja pnąca: co musisz wiedzieć?

Hortensja pnąca (Hydrangea anomala) to ciągle rzadkość w polskich ogrodach. A szkoda, bo jest to bardzo efektowna roślina, która potrafi dorosnąć nawet do 20 m. Jest to możliwe dzięki korzeniom przybyszowym, które pozwalają jej się zaczepiać na pniach drzew, konarach czy ścianach. 

Hortensja pnąca. Zdjęcie ilustracyjneHortensja pnąca. Zdjęcie ilustracyjne Richard Hood/shutterstock.com

Hortensja pnąca kwitnie na przełomie czerwca i lipca, czyli podobnie jak inne odmiany tego gatunku. Jej kwiatostany mają dwa rodzaje: większe, białe kwiaty, pozbawione słupków i pręcików i znajdujące się wewnątrz drobne, seledynowe kwiaty. 

Hortensja pnąca jest rośliną długowieczną o niewielkich wymaganiach. Nie potrzebuje cięcia, jest odporna na szkodniki i choroby. Wymaga jedynie dość żyznej gleby i sporej wilgotności, aby rozwijać się prawidłowo. 

Hortensja: odmiany

Hortensja jest bardzo często spotykaną rośliną w polskich ogrodach. Zawdzięcza to przede wszystkim swoim pięknym kwiatostanom, które są idealną ozdobą ogrodów od połowy czerwca aż do późnej jesieni, kiedy przekwitłe kwiaty ciekawie prezentują się po zaschnięciu na gałązkach. Najczęściej spotykane odmiany hortensji to:

  • Bouquet Rose – odmiana dorasta do 1,5 m wysokości; posiada kuliste kwiatostany
  • Hamburg – dorasta do wysokości metra i posiada kwiaty z piłkowanymi działkami kielicha
  • Masja – dorasta do 1 m i charakteryzuje się bardzo dużymi, kulistymi kwiatostanami
  • Bodensee – odmiana wielkokwiatowa, której zaletą jest to, że powtarza kwitnienie

Hortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Marina Andrejchenko/shutterstock.com

Więcej o: