Ile kroków dziennie powinniśmy zrobić, żeby schudnąć lub dla zdrowia? Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista

Ile kroków dziennie wykonać dla zdrowia? Chodzenie jest najprostszą formą aktywności fizycznej. Sprawdzamy, jaki jest jego wpływ na zdrowie i czy ilość kroków wykonanych w ciągu dnia może wpływać na odchudzanie.

Chodzenie: ile dziennie trzeba chodzić dla zdrowia?

Jedną z najprostszych aktywności ludzkiego organizmu jest chodzenie. Ile dziennie trzeba chodzić dla poprawy zdrowia i kondycji, jest przedmiotem badań specjalistów od wielu lat. Utarło się, że powinniśmy zrobić dziennie 10000 kroków (jest to średnia wartość, do jakiej zachęca Światowa Organizacja Zdrowia). Tymczasem optymalna liczba kroków, jaką należy wykonywać w ciągu dnia, jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. Nie ulega jednak kwestii, że codzienna dawka ruchu jest dla zdrowia niezbędna, zwłaszcza dla osób wiodących siedzący tryb życia. Chodzenie jest najprostszym sposobem na regularną aktywność i choć efekty, jakie ze sobą niesie, nie są zbyt łatwe do zmierzenia, to jednak podejmowane są takie próby. Na podstawie badań udało się ustalić, że regularne wykonywanie większej liczby kroków dziennie, niezależnie od ich rodzaju i intensywności, obniża ryzyko przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że na zmniejszenie ryzyka śmiertelności wpływa wykonanie już 7000 tysięcy kroków dziennie. Nie ma znaczenia ich intensywność i okoliczności, w jakich są wykonywane. Liczy się podjęta aktywność fizyczna.

Liczenie kroków: dziecinne proste z odpowiednim urządzeniem

Liczenie kroków jest obecnie sprawą banalną. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie, albo użyć smartwatcha lub założyć na nadgarstek opaskę monitorującą aktywność fizyczną. Takie urządzenia pełnią funkcję nie tylko krokomierzy, ale także m.in. ciśnieniomierzy czy pulsometrów. Nie ulega jednak wątpliwości, że liczba kroków jest łatwą do monitorowania miarą, a krokomierze ustalają ją za nas w każdym momencie: podczas spaceru, w drodze do pracy, przy wykonywaniu domowych czynności czy też podczas zakupów.

Zobacz wideo Krótki trening na wewnętrzną część ud

Ile kroków to km?

Wiele osób zastanawia się, ile kroków to kilometr. Chociaż do zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia wykonywanej dziennie liczby kroków wlicza się każdy krok: i ten wykonany na spacerze, i ten podczas chodzenia po biurze czy mieszkaniu, to nie dziwi fakt, że chcemy wiedzieć, jak to przekłada się na kilometry. Przyjmuje się, że jeden krok wykonany przez mężczyznę ma średnio 75 cm, zaś krok stawiany przez kobietę szacowany jest na 60 cm. Oznacza to, że każde 1000 kroków zrobionych przez panie to przebyte około 600 m, zaś mężczyźni po wykonaniu 1000 kroków pokonują dystans 750 metrów. Można więc oszacować, że kobieta, aby przejść jeden kilometr, musi zrobić około 1650 kroków, mężczyźni dystans kilometra pokonają wykonując około 1330 kroków.

Chodzenie: ile km dziennie należy pokonać?

Najprostszą metodą na zachowanie sprawności ruchowej i dobrej kondycji jest chodzenie. Ile km dziennie należy przejść, by odczuwać pozytywne skutki aktywności? Chodzenie jest jedną z najprostszych form ruchu i aktywności fizycznej, a zatem powinno nam towarzyszyć codziennie. Już przejście od czterech do siedmiu km dziennie (czyli wykonanie średnio od 6 do 10 tysięcy kroków) może mieć zbawienne skutki dla naszego zdrowia. Jest to minimalny wysiłek, jaki należy podjąć, by stawy wykonały odpowiednią pracę. W przeciwnym wypadku chrząstka stawowa ulegnie degeneracji i zacznie chorować – większość chorób stawów wynika bowiem z braku ruchu, nie zaś z jego nadmiaru. Biorąc pod uwagę, że chodzenie nie tylko wzmacnia mięśnie, kości i stawy, ale także pomaga utrzymać sprawność fizyczną i spalić kalorie, a ponadto pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, redukując stres, warto korzystać z tej formy aktywności przy każdej nadarzającej się okazji.

Chodzenie: ile można schudnąć?

Okazuje się, że również w odchudzaniu może być pomocne chodzenie. Ile można schudnąć podczas spacerów? Chodząc spalamy całkiem znaczącą liczbę kalorii, wpływamy na poprawę ciśnienia krwi, ukrwienia narządów czy mobilności. Szacuje się, że podczas godzinnego spaceru w średnim tempie organizm ludzki jest w stanie spalić od 200 do nawet 500 kilokalorii. Ujemny bilans energetyczny stwarza drogę do wymarzonej redukcji. Oczywiście widoczny efekt odchudzania jest możliwy przy jednoczesnym zastosowaniu spersonalizowanej diety, jednak aktywność fizyczna z pewnością sprzyja procesowi odchudzania. Należy też pamiętać o tym, że wydatek energetyczny podczas spaceru jest większy w przypadku większej wagi oraz większej ilości tkanki mięśniowej. Na zwiększenie wydatku energetycznego wpływa też wydłużenie czasu spaceru lub zwiększenie tempa chodu. Podczas sprawnego marszu spala się niewątpliwie więcej kalorii, niż w czasie spokojnego spaceru bez zadyszki.

Ile kroków dziennie, żeby schudnąć?

Niektórzy pytają, ile kroków dziennie trzeba, żeby schudnąć. Należy pamiętać, że proces redukcji tkanki tłuszczowej i utraty wagi jest czasochłonny. Podjęcie aktywności fizycznej nie sprawi, że z dnia na dzień stracimy na wadze. Jednak regularne ćwiczenia wpłyną na poprawę kondycji, zwiększenie energii i siły do działania. Przyjmuje się, że aby schudnąć, warto robić co najmniej 8000 kroków dziennie. Jeśli robimy to regularnie, a ponadto ruch połączymy ze zbilansowanym odżywianiem, to po pewnym czasie zauważymy spadek masy ciała. Mówi się, że aby zrzucić jeden kilogram, konieczne jest spalenie około 7000 kalorii. Warto pamiętać, że na tempo spalania ma wpływ zarówno masa ciała, jak i tempo marszu. Szacuje się jednak, że zredukowanie wagi o pół kilograma w tydzień można osiągnąć, wykonując około 10 tysięcy kroków dziennie.

Zobacz też: Deska - ćwiczenia na płaski brzuch i nie tylko. Sprawdź, jak ją poprawnie wykonać

Więcej o: