Altana ogrodowa. Funkcjonalny element w sam raz do Twojego ogrodu!

Altana ogrodowa jest obiektem, który umili nam czas spędzony na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Możemy w niej urządzać letnie przyjęcia, kinderbale lub po prostu wypoczywać po pracowitym dniu. Metalowa, murowana a może drewniana? W stylu rustykalnym czy nowoczesnym? Zanim zdecydujemy się na odpowiadający nam model altany ogrodowej warto dowiedzieć się, jaki jest jej koszt, i o jakich formalnościach nie można zapomnieć przystępując do jej budowy.

Altana ogrodowa: jak zrobić samemu? Jak zbudować altanę ogrodową ?

Altana ogrodowa to marzenie wielu posiadaczy ogrodów przydomowych lub działkowych. Aby cieszyć się korzystaniem z niej nie musimy znać się na budownictwie. Wystarczy po prostu kupić wybraną altankę w sklepie budowlanym i złożyć ją zgodnie z instrukcją. Tym, którym zależy na szybkim i profesjonalnym zrealizowaniu wymarzonego projektu polecamy jego zlecenie wyspecjalizowanej firmie, co jednak wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Możemy również samodzielnie wykonać projekt altany, lub kupić już gotowy i odważyć się na własnoręczne wykonanie tego obiektu. Przed przystąpieniem do budowy musimy określić wielkość altany ogrodowej, kształt i materiały, z jakich zostanie zbudowana, oraz jej lokalizację w ogrodzie.

Altana ogrodowa — jak zbudować?

Budowę altany ogrodowej należy rozpocząć od przygotowania szczegółowego planu działania. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wszystko, co zaplanowaliśmy zostanie zrealizowane we właściwy sposób. 

1. Przygotowujemy fundamenty

 • z pomocą poziomicy wytyczamy krawędzie podłogi,
 • wykopujemy dół szerszy o około 50 cm od krawędzi, a następnie wybieramy warstwę urodzajną gruntu, aż do jego części nośnej,
 • utwardzamy teren ubijając grunt zagęszczarką,
 • tworzymy szalunek układając ramę z desek w pionie tak, aby utworzyły one obrys altany. Wybieramy około 12-centymetrową warstwę ziemi — szalunek z desek ma wystawać ponad wykopany przez nas dół,
 • zalewamy dół warstwą betonu i czekamy aż wyschnie (kilka dni),
 • wyschnięty beton smarujemy warstwą bitumiczną w celu zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią,
 • podest wykładamy cienką papą izolacyjną,
 • robimy szalunek pod kolejną warstwę betonu, w tym celu należy wyłożyć podest deskami w pionie — mają one tworzyć ramę. Wylewamy warstwę betonu, tak aby fundamenty wystawały nieco ponad grunt. W wylanym betonie zatapiamy siatkę zbrojeniową. Zacieramy beton na gładko upewniając się, że podest ma właściwy poziom,
 • po całkowitym wyschnięciu betonu usuwamy deski z szalunku i smarujemy boki podestu środkiem bitumicznym,
 • ziemią (ewentualnie piaskiem) przysypujemy zagłębienia przy krawędziach altany.

Altana ogrodowa to świetne miejsce do wypoczynku.Altana ogrodowa to świetne miejsce do wypoczynku. zdjęcie ilustracyjne, Zaklina Miljkovic/ iStock

2. Tworzymy konstrukcję altany

 • montujemy cztery słupy drewniane do płyty betonowej — będą one tworzyły szkielet altany. Do tego zadania potrzebujemy regulowane kotwy, albo stopki przeznaczone do słupów zakończone w kształcie litery U. Nóżki podstawek musimy przytwierdzić do betonu. Następnie drewniane belki wsuwamy do kotew i mocujemy je śrubami.

3. Wznosimy ścianki altany — mogą to być wg uznania ścianki ażurowe, kratownice, drewniane panele itp.

4. Tworzymy zadaszenie altany

 • równolegle do krawędzi ścian mocujemy murłat — poziome belki, które łączą ściany altany z zadaszeniem,
 • do murłatu przytwierdzamy pochyłe deski w postaci krokwi dachowych. Należy je rozmieścić co 60 - 100 cm, ich kąt nachylenia powinien wynosić od 25 do 45 stopni. Aby zapewnić stabilność i sztywność konstrukcji trzeba zastosować złącza konstrukcyjne lub połączenia ciesielskie na wręby,
 • na krokwiach układamy folię, która będzie tworzyła izolację termiczną, chroniąc również przed wilgocią,
 • wykonujemy deskowanie całej powierzchni dachu,
 • układamy wybrane pokrycie dachowe.

5. Urządzamy wnętrze altany wybranymi meblami i roślinami.

Altana ogrodowa. Ile od granicy działki należy zachować odstępu stawiając altanę?

Budowa altany wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Jej maksymalne wymiary czy odległość od granicy działki reguluje Regulamin ROD — Ustawa o ROD, Prawo Budowlane dnia 7 lipca 1994 r. (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 106, poz. 1126 z późn. zm.).

W zależności od kilku czynników nasza altana może być oddalona od granicy działki o:

 • 1,5 m — w przypadku gdy na sąsiadującej działce, w zbliżonej odległości od granicy znajduje się inny obiekt budowlany
 • 3 m — gdy ściana, która znajduje się po stronie granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia
 • 4 m — w sytuacji gdy ściana znajdująca się po stronie granicy działki posiada wejście lub okno

Powyższe przepisy nie odnoszą się jednak do altan ogrodowych o lekkiej konstrukcji, które nie mają ścian i fundamentów.

Altana ogrodowa: jaki dach wybrać?

Zabezpieczający przed opadami atmosferycznymi czy słońcem dach altany może być płaski, jedno- lub dwuspadowy, namiotowy lub w kształcie kopuły. Istotne jest, aby zapewniał właściwą usuwalność wody deszczowej czy śniegu oraz pasował stylem do naszej altany. Pokrycie dachowe może być wykonane z następujących materiałów:

 • tworzywo sztuczne (najczęściej poliwęglan),
 • drewniane gonty,
 • bitumiczne gonty,
 • kamienny łupek,
 • strzecha ze słomy lub trzciny,
 • blacha.
Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Altana ogrodowa — jaka podłoga?

Altana ogrodowa nie musi posiadać podłogi. Jednak z wielu względów warto ją zbudować. Choćby po to, aby po ulewnym deszczu nie obawiać się ugrzęźnięcia w błocie lub uszkodzenia znajdujących się w niej mebli. Podłoga w altanie powinna być solidna, stabilna i łatwa w konserwacji. Warto również zadbać o to, aby pasowała estetyką do całości budowli. Zanim jednak zabierzemy się do wyboru materiału, z którego powstanie altana i jej podłoga, należy dokładnie oczyścić przeznaczony na nią teren i wyrównać jego powierzchnię. Jeżeli nasza altana będzie budowana z cięższych materiałów, to warto wcześniej wykopać doły pod fundament oraz zainstalować szalunek.

Podłoga w altanie może być wykonana z:

 • drewna — teak, jesion, dąb (należy zainwestować w dobrą impregnację i olejowanie),
 • desek kompozytowych,
 • żwiru,
 • grysu,
 • kamienia naturalnego,
 • kostki betonowej,
 • tworzywa sztucznego,
 • płytki tarasowej.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wiele również zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że warto zainwestować w produkty wyższej jakości, które wytrzymają zmienne warunki atmosferyczne.

Ile kosztuje altana ogrodowa?

Całkowity koszt postawienia altany ogrodowej zależy od wielu składowych takich jak: jej wielkość, zastosowane materiały i ich jakość, dodatki, wyposażenie, ewentualny zakup projektu. Altanę możemy nabyć w markecie budowlanym, sklepie internetowym lub też podjąć się samodzielnego wybudowania takiego obiektu. Ile może więc kosztować altana ogrodowa? W sklepie za prosty model (dach z kolumnami lub drewnianymi ściankami) zapłacimy przeciętnie około dwóch tysięcy złotych. Nieco tańszy będzie równie prosty model wykonany z metalu — około 1500 zł (droższa opcja z zadaszeniem to koszt około 3000 zł). W takich niskobudżetowych obiektach schronimy się przed opadami deszczu lub śniegu. Jeżeli zależy nam na czymś solidniejszym, z podłogą i ścianami to musimy liczyć się z wydatkiem kilku- lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na przykład drewniana altana ogrodowa z podłogą, dachem oraz ścianami będzie nas kosztowała około ośmiu tysięcy zł. 

Altana ogrodowa — jakie wymiary powinna mieć?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi altan ogrodowych § 107 Regulaminu ROD p.3. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:

 1. w ogrodach w granicach miast do 25 m²,
 2. w ogrodach poza granicami miast do 35 m²

Może ona posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m² (jego powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni zabudowy altany, poza jego częścią znajdującą się pod poddaszem albo nad jej piwnicą). Wysokość altany mierzona od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu nie może być wyższa niż 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metry przy innym kształcie.

Altana budowana zgodnie z powyższymi wymiarami nie wymaga pozwolenia na budowę. Musimy jedynie zgłosić w formie pisemnej Zarządcy Ogrodu zamiar wybudowania altanki, jak również jej nadbudowy czy rozbudowy. Budowa altany musi być zgodna ze sztuką budowlaną i przebiegać zgodnie z nakreślonym wcześniej planem.

Zobacz też: Wymieszaj 4 składniki i spryskaj rośliny. Komary będą omijać okna szerokim łukiem

Więcej o: