Altana ogrodowa to marzenie wielu posiadaczy ogrodów przydomowych lub działkowych. Aby cieszyć się korzystaniem z niej nie musimy znać się na budownictwie. Wystarczy po prostu kupić wybraną altankę w sklepie budowlanym i złożyć ją zgodnie z instrukcją. Tym, którym zależy na szybkim i profesjonalnym zrealizowaniu wymarzonego projektu polecamy jego zlecenie wyspecjalizowanej firmie, co jednak wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Możemy również samodzielnie wykonać projekt altany, lub kupić już gotowy i odważyć się na własnoręczne wykonanie tego obiektu. Przed przystąpieniem do budowy musimy określić wielkość altany ogrodowej, kształt i materiały, z jakich zostanie zbudowana, oraz jej lokalizację w ogrodzie.
Budowę altany ogrodowej należy rozpocząć od przygotowania szczegółowego planu działania. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wszystko, co zaplanowaliśmy zostanie zrealizowane we właściwy sposób.
1. Przygotowujemy fundamenty
Altana ogrodowa to świetne miejsce do wypoczynku. zdjęcie ilustracyjne, Zaklina Miljkovic/ iStock
2. Tworzymy konstrukcję altany
3. Wznosimy ścianki altany — mogą to być wg uznania ścianki ażurowe, kratownice, drewniane panele itp.
4. Tworzymy zadaszenie altany
5. Urządzamy wnętrze altany wybranymi meblami i roślinami.
Budowa altany wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Jej maksymalne wymiary czy odległość od granicy działki reguluje Regulamin ROD — Ustawa o ROD, Prawo Budowlane dnia 7 lipca 1994 r. (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 106, poz. 1126 z późn. zm.).
W zależności od kilku czynników nasza altana może być oddalona od granicy działki o:
Powyższe przepisy nie odnoszą się jednak do altan ogrodowych o lekkiej konstrukcji, które nie mają ścian i fundamentów.
Zabezpieczający przed opadami atmosferycznymi czy słońcem dach altany może być płaski, jedno- lub dwuspadowy, namiotowy lub w kształcie kopuły. Istotne jest, aby zapewniał właściwą usuwalność wody deszczowej czy śniegu oraz pasował stylem do naszej altany. Pokrycie dachowe może być wykonane z następujących materiałów:
Altana ogrodowa — jaka podłoga?
Altana ogrodowa nie musi posiadać podłogi. Jednak z wielu względów warto ją zbudować. Choćby po to, aby po ulewnym deszczu nie obawiać się ugrzęźnięcia w błocie lub uszkodzenia znajdujących się w niej mebli. Podłoga w altanie powinna być solidna, stabilna i łatwa w konserwacji. Warto również zadbać o to, aby pasowała estetyką do całości budowli. Zanim jednak zabierzemy się do wyboru materiału, z którego powstanie altana i jej podłoga, należy dokładnie oczyścić przeznaczony na nią teren i wyrównać jego powierzchnię. Jeżeli nasza altana będzie budowana z cięższych materiałów, to warto wcześniej wykopać doły pod fundament oraz zainstalować szalunek.
Podłoga w altanie może być wykonana z:
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wiele również zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że warto zainwestować w produkty wyższej jakości, które wytrzymają zmienne warunki atmosferyczne.
Całkowity koszt postawienia altany ogrodowej zależy od wielu składowych takich jak: jej wielkość, zastosowane materiały i ich jakość, dodatki, wyposażenie, ewentualny zakup projektu. Altanę możemy nabyć w markecie budowlanym, sklepie internetowym lub też podjąć się samodzielnego wybudowania takiego obiektu. Ile może więc kosztować altana ogrodowa? W sklepie za prosty model (dach z kolumnami lub drewnianymi ściankami) zapłacimy przeciętnie około dwóch tysięcy złotych. Nieco tańszy będzie równie prosty model wykonany z metalu — około 1500 zł (droższa opcja z zadaszeniem to koszt około 3000 zł). W takich niskobudżetowych obiektach schronimy się przed opadami deszczu lub śniegu. Jeżeli zależy nam na czymś solidniejszym, z podłogą i ścianami to musimy liczyć się z wydatkiem kilku- lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na przykład drewniana altana ogrodowa z podłogą, dachem oraz ścianami będzie nas kosztowała około ośmiu tysięcy zł.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi altan ogrodowych § 107 Regulaminu ROD p.3. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:
Może ona posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m² (jego powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni zabudowy altany, poza jego częścią znajdującą się pod poddaszem albo nad jej piwnicą). Wysokość altany mierzona od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu nie może być wyższa niż 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metry przy innym kształcie.
Altana budowana zgodnie z powyższymi wymiarami nie wymaga pozwolenia na budowę. Musimy jedynie zgłosić w formie pisemnej Zarządcy Ogrodu zamiar wybudowania altanki, jak również jej nadbudowy czy rozbudowy. Budowa altany musi być zgodna ze sztuką budowlaną i przebiegać zgodnie z nakreślonym wcześniej planem.
Zobacz też: Wymieszaj 4 składniki i spryskaj rośliny. Komary będą omijać okna szerokim łukiem