Płotek do ogrodu: jak i z czego go wykonać?

Płotek do ogrodu to element dekoracyjny, który może mieć również bardzo praktyczne zastosowanie. Pomoże uporządkować przestrzeń ogrodu, oddzielić od siebie poszczególne jego elementy czy wydzielić przestrzeń do dziecięcych zabaw. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o płotkach do ogrodu.

Jak zrobić płotek do ogrodu?

Szukając inspiracji do tego, jak zrobić płotek do ogrodu, znajdziemy z pewnością wiele ciekawych propozycji i pomysłów. Nie zawsze możliwe jest kupno gotowego płotka, ale już zakupienie modułów, które można dowolnie łączyć, nie nastręcza większych trudności. To pozwoli nam na stworzenie ogrodzenia wybranego obszaru ogrodu o pożądanych przez nas wymiarach. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem wydaje się kupno palisady drewnianej. Rząd półbelek połączonych ze sobą w elastyczny sposób może mieć rozmaitą długość i wysokość, a sprzedawany jest zwykle w rolkach. Dzięki temu stworzymy płotek nie tylko o idealnej dla naszych potrzeb długości, ale również odpowiednim kształcie (np. półokrągły). Najciekawszą koncepcją są jednak żywe konstrukcje, do których idealnie nadaje się wierzba wiciowa, zwana też wierzbą energetyczną. Świeżo ścięte pędy wtyka się w podłoże pionowo lub pod kątem, a ich górne części przygina się i splata ze sobą. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, a gotową konstrukcję obficie podlewać – uzyskamy w ten sposób płotek, który niebawem się zazieleni, a później będzie się prezentował efektownie o każdej porze roku.

9View,Of,An,Attractive,Backyard,With,New,Planting,Beds,And9View,Of,An,Attractive,Backyard,With,New,Planting,Beds,And Artazum/shutterstock.com

Skrzynia w ogrodzie. Zdjęcie ilustracyjneSkrzynia niejedno ma imię - sprawdź 9 pomysłów na jej przeznaczenie w ogrodzie

Czy plastikowy płotek do ogrodu to dobre rozwiązanie?

Możemy też zdecydować się na plastikowy płotek do ogrodu. Produkty wykonane z tworzyw sztucznych są rozwiązaniem niskobudżetowym. Nie są być może najbardziej atrakcyjną opcją, chociażby z uwagi na to, że z reguły nie wtapiają się zbyt harmonijnie w otoczenie, ale warto rozważyć ich zakup. Oferowane są bowiem w tak bogatych wzorach i kolorach, że z pewnością znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu. Jeśli na przykład w naszym ogrodzie znajdują się meble czy donice wykonane z technorattanu, to z powodzeniem możemy dopasować do nich płotki ogrodowe zrobione z tego samego tworzywa. Jeśli jednak nie lubimy sięgać po plastik, alternatywą dla nas może okazać się płotek metalowy do ogrodu. Właściwie konserwowany posłuży nam przez długie lata.

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Jaki płotek ozdobny do ogrodu będzie szczególnie atrakcyjny?

Decydując się na płotek ozdobny do ogrodu, możemy wybierać pomiędzy płotkiem wiklinowym bądź ogrodzeniem drewnianym. Jedno i drugie będzie rozwiązaniem ekologicznym, o stosunkowo dużej trwałości. Warto pamiętać, by zadbać o odpowiednią impregnację takiego płotka, ze szczególnym uwzględnieniem tej części, która będzie znajdowała się w gruncie. Zarówno wiklina, jak i drewno doskonale wpasują się w każdą niemal kompozycję ogrodu. Dodatkowo płotki z drewna mogą mieć zróżnicowaną kolorystykę – poczynając od naturalnej barwy drewna, poprzez biel, na bardziej kontrastowych kolorach kończąc.

Płotek z drewna. Zdjęcie ilustracyjnePłotek z drewna. Zdjęcie ilustracyjne Artazum/shutterstock

Jaki pomysł na płotek do ogrodu jest najlepszy?

Każdy pomysł na płotek do ogrodu jest dobry. Można korzystać z gotowych rozwiązań oferowanych w sklepach ogrodniczych czy marketach mających w asortymencie również wyposażenie ogrodów. W wielu przypadkach doskonale sprawdzą się żywe przegrody, wykonane samodzielnie z pędów wierzby. Do wykonania płotków nadają się również palety drewniane, które odpowiednio docięte, zaimpregnowane i ewentualnie pomalowane mogą stać się interesującą ozdobą naszego ogrodu. Wystarczy jedynie odrobina fantazji i zmysł do majsterkowania.

Zobacz też: Jakie rośliny kwitną na wiosnę? Jakie kwiaty kwitną wczesną wiosną?

Płotek niski do ogrodu – kiedy warto o nim pomyśleć?

Jeśli uprawiamy głównie warzywa, zioła i kwiaty, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie płotek niski do ogrodu. Można takie znaleźć zarówno wśród modeli drewnianych bądź wiklinowych, jak i z tworzyw sztucznych. Niezbyt wysokie będzie ogrodzenie wykonane z palisady drewnianej – nada się ono doskonale np. do odgrodzenia roślinności od ścieżek, czy wyznaczenia granic pomiędzy konkretnymi uprawami. W niektórych wypadkach drewnianą palisadę można też zastąpić mini-ogrodzeniem z cegieł bądź kamieni. Jeśli natomiast potrzebujemy wyznaczyć miejsce do zabaw dla naszych milusińskich, powinniśmy postarać się o płotek dla dzieci do ogrodu.

Płotek do ogrodu dla dzieci. Zdjęcie ilustracyjnePłotek do ogrodu dla dzieci. Zdjęcie ilustracyjne Bricolage/shutterstock.com

Jaki płotek dla dzieci do ogrodu?

Jaki powinien być płotek dla dzieci do ogrodu? Warto pomyśleć o w miarę stabilnym ogrodzeniu z tworzywa sztucznego – będzie to rozwiązanie niezbyt kosztowne, które z jednej strony spodoba się dzieciom (możemy wybrać atrakcyjną dla nich kolorystykę), z drugiej zaś pomoże uchronić uprawy przed zadeptaniem przez małe nóżki. Projektując przestrzeń przeznaczoną dla najmłodszych, warto znaleźć teren wśród wyższych drzew, najlepiej z miejscem do zabawy bezpośrednio pod starym i rozłożystym drzewem. Dookoła powinny rosnąć głównie krzewy i byliny, które trudno zniszczyć, delikatniejszą roślinność koniecznie należy zabezpieczyć płotkiem odpowiedniej wysokości.

Zobacz też: Namiot dla dzieci - przepis na tajemniczy ogród i popołudnie na plaży

Kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących? Zdjęcie ilustracyjneKwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących?

Z czego płotek do ogrodu?

Podsumujmy zatem, z czego płotek do ogrodu może być wykonany:

  • z drewna – dość trwały, ekologiczny, sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji,
  • z wikliny (lub z bambusa) – elegancki, ekologiczny, pasuje do każdego ogrodu,
  • z tworzywa sztucznego – niezbyt drogi, odporny na warunki atmosferyczne, trudniej go wkomponować,
  • z metalu – trwały i łatwy w utrzymaniu pod warunkiem odpowiedniej konserwacji,
  • palisada drewniana – wygodna w montażu i estetyczna,
  • pleciony (z wierzby lub wikliny) – niepowtarzalny, pasuje zwłaszcza do ogrodów w stylu rustykalnym,
  • z palet drewnianych – łatwy do wkomponowania, polecany zwłaszcza sympatykom idei zero waste.

Zobacz też: Huśtawka kokon hand-made, czy gotowy produkt?

Więcej o: