Wśród wielu (ponad 20000) odmian werbeny na szczególną uwagę, ze względu na swoje ozdobne kwiaty lub/oraz liście zasługują:
Pielęgnacja werbeny polega przede wszystkim na jej odpowiednim podlewaniu, nawożeniu i zapewnieniu odpowiedniego stanowiska. Należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, po to, aby nowe mogły wyrosnąć.
Werbena. Zdjęcie ilustracyjne ttoleg/shutterstock
Werbena jest rośliną, której uprawy mogą podjąć się nawet amatorzy ogrodnictwa. Podpowiadamy, jakich warunków potrzebuje ta roślina:
Werbena to roślina o leczniczych właściwościach i właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na jej uprawę. Wykazuje ona właściwości: antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, rozgrzewające, napotne, wykrztuśne. Herbata z werbeny działa uspokajająco i odprężająco.
Werbeny należą do ciepło- i światłolubnych roślin, decydując się na uprawę na balkonie, pamiętajmy więc o tym ważnym fakcie. Roślina najlepiej będzie rosła na balkonach skierowanych na południe. Do balkonowych upraw doskonale nadają się werbeny zwisające, które umieszczamy w koszach zawieszanych na balustradzie. Niektóre odmiany poprzez krzyżowanie są hybrydami, których budowa czyni je odpornymi na wiatr czy ulewny deszcz. Nie musimy więc obawiać się o pozostawione na balkonie werbeny. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu (raz w miesiącu trzema porcjami płynnego nawozu przeznaczonego dla balkonowych roślin kwitnących) oraz podlewaniu - podczas upału roślina potrzebuje nawet 1,5 litra wody. Zwróćmy uwagę na to, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, jednak unikajmy zastoju wody w podstawce. W celu pobudzenia rozwoju kwiatostanów należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty.
Verbena Bonariensis. Zdjęcie ilustracyjne Roel Meijer/shutterstock
Werbena ogrodowa powstała w wyniku skrzyżowania różnych gatunków werbeny z Ameryki Południowej. Posiada pięciopłatkowe, różnokolorowe niewielkie kwiatki zebrane w kuliste kwiatostany. Jej odmiany dzieli się na dwie grupy:
Werbeny o wzniesionych łodygach najlepiej nadają się do posadzenia na ogrodowych rabatach. Uprawę zaczynamy w drugiej połowie maja, sadząc do ziemi już kwitnące okazy. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna zaś stanowisko nasłonecznione. Podczas suszy pamiętajmy o codziennym podlewaniu rośliny.
Zobacz też: Kroton - pielęgnacja, podlewanie. Poznaj potrzeby popularnej rośliny ozdobnej