Koniczynę białą z powodzeniem możemy wysiewać gęsto. Zazwyczaj jest to około 7-10 kilogramów nasion na 10 000 metrów kwadratowych (1 ha). Z uwagi na wysoką wydajność miododajną (100 kg miodu z 1 ha) zaleca się gęstszy wysiew. Z kolei w uprawie na nasiona będzie to około 7-8 kg nasion na 10 000 metrów kwadratowych.
Koniczyna biała często jest uważana za chwast, którego jak najszybciej i najskuteczniej chcemy się pozbyć np. z naszego trawnika. Jak zwalczyć białą koniczynę w ogrodzie?
Koniczynę białą wysiewamy przez cały sezon, może to być wczesna wiosna (marzec - kwiecień) lub jesień (przed przymrozkami) jeżeli ma to być np. poplon po innych roślinach - najlepiej okopowych na oborniku. Koniczynę białą możemy uprawiać na tym samym polu nawet przez cztery lata. Roślina ta ma dość wysokie zapotrzebowanie na magnez oraz potas, należy pamiętać o tym podczas wysiewu - zarówno czystym jak i przy wsiewce (łączeniu z innymi roślinami). Koniczyna biała ze względu na zdolność do wytwarzania wielu drobnych korzeni przybyszowych (mocniejsze ukorzenienie i lepsze pobieranie wody) jest bardzo odporna zarówno na suszę jak i nawet kilkudniowe silne opady deszczu zalewające miejsce, w którym rośnie, co jest jej niewątpliwą zaletą. Roślina najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach, szczególnie dużo światła potrzebuje w początkowej fazie wzrostu. Nasiona koniczyny wysiewamy na głębokość 1 - 1,5 cm. Przed siewem upewnijmy się, że nasiona pozbawione są zanieczyszczeń np. nasionami chwastów czy innych roślin. Ponadto warto je wcześniej zaprawić preparatem grzybobójczym oraz dodać nitraginę.
Koniczyna biała nie ma wysokich wymagań co do jakości podłoża. Z powodzeniem rośnie więc na glebach gliniastych, rędzinach piaszczystych czy torfach. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny.
Koniczyna biała i czerwona to - obok lucerny mieszańcowej - gatunki roślin motylkowatych drobnonasiennych najczęściej wykorzystywane przy produkcji wartościowych pasz objętościowych. Koniczyna biała czy czerwona? Jakie są ich zalety?
1. Koniczyna biała:
Koniczyna biała cechy:
2. Koniczyna czerwona
Koniczyna czerwona cechy:
Koniczyna biała niska jest odmianą mikrokoniczyny, którą stosujemy w mieszankach trawnikowych. Charakteryzuje się dużą odpornością na mróz, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na częste i niskie koszenie. Koniczyna dobrze rozrasta się na różnych rodzajach gleb, a z uwagi na zdolność wiązania azotu z powietrza dodatek koniczyny do nasion z trawą zapewni nam piękny, żywozielony kolor trawnika.
Zobacz też: Werbena - ozdobna roślina, która leczy [odmiany, pielęgnacja, uprawa]